Kolumni: Kirkko on arvoton

http://www.ts.fi/kulttuuri/kolumnit/490367/Kirkko on arvoton

Aika osuva teksti. Nuo kirkon edustajien sekavat kommentit ja kirkon passiivisuus on tälläkin palstalla huomioitu.
152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

"On valtion tehtävä torjua köyhyyttä. Mutta arkkipiispa voisi käyttää asemaansa muistuttaakseen tästä tehtävästä."

Mun mielestä arkkipiispa voisi muistuttaa kirkkoa, sen edusmiehiä ja -naisia tästä tehtävästä. nythän kirkko tekee keikkensa että ei vai tarvitsis käyttää killinkiäkään kirkollisverotuotosta uattamiseen. Kirkko autta vain jos joku muu maksaa viulut. Ja samalla valheellisesti vikittelee jäseniä pysymään jäseninä ja maksamaan kirkkoveronsa, koska "Kirkko tekee niin paljon hyvää". Se vähä hyvä mitä se tekee, sitä se ei ainakaan kirkollisverotuotoilla tee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4 + 14 kirjoitti:

http://www.ts.fi/kulttuuri/kolumnit/490367/Kirkko on arvoton

Aika osuva teksti. Nuo kirkon edustajien sekavat kommentit ja kirkon passiivisuus on tälläkin palstalla huomioitu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu