Joh 9

Joh 9: 36. Hän vastasi ja sanoi: Herra, kuka se on, että minä hänen päällensä uskoisin?
37. Niin Jesus sanoi hänelle: sinä olet hänen nähnyt, ja hän on se, joka puhuu sinun kanssas.
38. Niin hän sanoi: Herra, minä uskon. Ja hän kumarsi ja rukoili häntä.
39. Ja Jesus sanoi: minä tulin tuomiolle tähän maailmaan, että ne, jotka ei näe, pitää näkemän, ja ne, jotka näkevät, pitää sokiaksi tuleman.
40. Ja muutamat Pharisealaisista, jotka hänen tykönänsä olivat, kuulivat nämät ja sanoivat hänelle: olemmeko mekin sokiat?
41. Jesus sanoi heille: jos te sokiat olisitte, niin ei olisi teillä syntiä; mutta että te sanotte: me näemme, sentähden teidän syntinne pysyy.

Joka siis väittää näkevänsä eikä kuitenkaan näe, ei saa nähdä, ennenkuin tunnustaa sokeutensa. Tällaista sokeutta on liikkeellä kristikunnassa. Kukaan ei tahdo ottaa toiselta ihmiseltä mitään vastaan.

9

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskokaa Jumalaan

      Teksti on Jeesuksen puhetta aikansa judaisteille. Judaistien ongelma oli sama kun nykyistenkin lihan bodarien, heillä ei omasta mielestään ollut syntiä, eivätkä he sen vuoksi tarvinneet parannusta (Jeesusta vapahtajakseen lunastajakseen ja sovittajakseen. Muistamme kuinka he kehuoivat isänsä olevan Aabrahan eivätkä he ole äpäriä niin kuin he Jeesukselle todistelivat.

      Jeesus sanoi heille, jos Aabraham olisi teidän isänne niin te rakastaisitte minua, nyt te tavoittelette minua tappaaksenne minut. Te olette isästä perkeleestä, sanoi Jeesus.

      Raamattu kieltää ihmisiin uskomisen ja luottamisen kokonaan. Jumalan ilmoitus on kirhoitettuna Raamatussa, se on ainoa ohjenuora. Monien Raamattu ovat he itse, vilkkainen mielikuvituksineen ja ylpeys on heidän Jumalansa.

    • Veli todistaa väkevästi raamatun sanan paikkansapitäväksi.

      • ----- --- -- -- -

        Jeesuksen Oma Sana on ihmisille paikkansa pitävämpi!


    • Näin väkevä haarniskoitu palstaa varjelöee vai mitä?

      Minusta on todella kiusallista, että kaikenmaailman ulosteet otetaan esille, kun ilmeisesti sanavarasto alkaa huveta. Minä keskustelisin mielelläni sivistyneiden ihmisten kanssa, jotka voisivat antaa uskostaan kunnioitettavan kuvan.

    • valvojavalvoo

      vihne, juuri keskustelit örvelön kanssa.

      ihmisiin ei kannata luottaa eikä heiltä ottaa vastaan hurmahenkien järkkioppia.

      Surullista todeta, että moni esikoinen on vaihtanut esikoisoikeutensa hernerokkaan

      • Et sitten huomaa, että Vihne on vastannut vain sinulle? Etkä tajua vihjauksiaan?


    • Näyttää siltä, että Paavalin puheet susista, jotka eivät laumaa säästä, ovat toteutuneet. On varsin erikoista koittaa jyrätä verissäpäin kaikkea mikä voisi synnyttää herätystä. Jos me teemme vain lisää samaa mitä on tehty vuosisatoja nioin saamme nähdä, että moraalinen rappio vain kiihtyy eikä julistuksessa ole enää herättävää ominaisuutta.

      Jotain uutta siis tarvitaan ja se on todellinen Pyhän Hengen voima, jota monikaan ei näytä tuntevan ja tuomitaan kaikkea uudempaa rumin sanoin. Olen koittanut eri yhteyksissä varoitella, että Pyhän Hengen alueella pitää liikkua varoen, ettei tule tehdyksi tyhmyyksiä.

      Pitäisi olla edes ripaus Gamalielin viisautta, jos tämä on ihmisistä se tyhjiin raukeaa, mutta jos Jumalasta, emme voi sitä vastaan taistella.

    • 14+2

      Ei sellainen ihminen mitään keskustele, jolle jokainen sana joka ei tule tästä esikoisporukasta on kauhistuksen aihe ja sitä vastaan ratsastetaan haar niskat höyryten ja keihäät ojossa täyttä laukkaa.

      niin kasteen liitossa tietenkin myös ! ja haarniskan alla teepaita jossa iso teksti, "uskoin jo vauvana" !

    • Nyt pitäisi jokaisen ymmärtää yksi asia. Jeesuksen yhteyteen on monenlaisia teitä. Ihan niinkuin Jeesus kohtasi kaikenlaisia ihmisiä spitaalisesta kuninkaisiin. Kun Jeesuksen lähelle tullaan, niin sitten yksi tie Isän lu, Hän joka sanoi: Minä olen tie totuus ja elämä.

      Ketään ei siis saa sättiä hänen historiansa takia. Pääasia, että Jeesusta seurataan siiveyden hengessä ja rakkaudessa yhteenliitettyinä samassa ruumiissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      616
      2300
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      27
      1136
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1118
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      7
      978
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      865
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      87
      863
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      762
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe