Tooran ikä.

Miten on mahdollista että juutalaisuuden ollessa vanhinmmista uskonnoista , vanhimman Tooran ikä on ain 900 luvulta?

Eli vanhempiaraamattujakin on olemassa vaikka kristinusko on 2000v uudempaa.

Eli onko nyt näin että koko juutalaisuus on keksittyä humpuunkia?
8103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • Annettu sivusto ei ole israelilainen.
    Heprealaisen ylopiston emeritus professorin Emanuel Tovin teokset ja artikkelit ovat aiheen parhaimmistoa:
    http://www.huji.ac.il/dataj/controller/ihoker/MOP-STAFF_LINK?sno=9887934&Save_t=
    Hän siis on tutkija, taustalla ei luuraa mikään uskonnollinen intressi, suunta tai kirkko.

    Qumran, toimi kirjoitti ja kopioi ennen ajanlaskun alkua, tietyt heprealaiset kirjoitukset koottu nk heprealaiseksi Raamatuksi, tanach, 1 .vuosisata j. Kr tai toisen alku, masoreetit / Leningrad 900 j.Kr. Ei näissä ikärajoissa ole epäselvää.

    Äänestä

Tooralla ei ole yhtä ikää , vaan siinä on eri ikäisiä kirjoituksia jotka on koottu yhteen.Vanhimmat lienevät noin 800 eKr ja nuorimmat Babylonian vankeuden ajoilta.

Äänestä

Ja kumma vaikka Mikael Agricolan sanotaan tehneet suomalaisen aapisen, niin vain tarjotaan kummallisia uusia painoksia nykyaikana. Liekö edes oikeaa suomea.

Äänestä

plmp

Lieneekö 'aapinen' saanut nimensä Egyptin Apis-härkä jumalasta ( Hapu) joka oli Ptah jumalan inkarnaatio maanpäällä.

Niin me Hapuillen opettelemme Aapis'ta. :)

Egyptin papit tekivät härästä Apis jumalan, mutta meillä Apis muuttui kukoksi, joka kiekuu uutta aamua sivistyksen sankariteillä, kun itse opitaan lukemaan.

Meni vähän ohi aiheesta, anteeksi.

Äänestä

Aloittajalle suosittelen luettavaksi, F.F. Bruce ; Raamatun juuret.

Kirjassa käsitellään kohtalaisen selkeästi niin VT:n kuin UT.n historiallinen kehitys.


Kannattaa jaksaa lukea koko kirja.

Äänestä
  • Toivottavasti myös kohtalaisen oikein.

    Äänestä

  • aito israelson kirjoitti:

    Toivottavasti myös kohtalaisen oikein.

    Niin, ehkä sinunkin kannattaisi vilkaista kyseistä teosta.

    Ja, jos olet luettuasi sitä mieltä, ettei kirjoittaja hallinnut aihetta, niin tule sitten varoittamaan meitä muita palstalaisia.


    Mutta, jos pidät teosta lukemisen arvoisena, niin olisi suotavaa, että kertoisit myös sen meille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyvä mies. kirjoitti:

Miten on mahdollista että juutalaisuuden ollessa vanhinmmista uskonnoista , vanhimman Tooran ikä on ain 900 luvulta?

Eli vanhempiaraamattujakin on olemassa vaikka kristinusko on 2000v uudempaa.

Eli onko nyt näin että koko juutalaisuus on keksittyä humpuunkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu