Ajokorttilupahakemuksen B-korttia varten vein sisään pari viikkoa takaperin(, tosin yhteispalvelupisteen kautta). Meniköhän se nyt v**uiksi, kun kenties ruksin väärän boksin?
Tilanne on se, että oli kaksi vaihtoehtoa, jotka olivat missään määrin järkeviä:
1) Ajokorttilupa varsinaista ajokorttia varten
3) Ajokorttiluokan muuttaminen
Paperin kääntöpuolella luki seuraavasti:
1) Varsinaista ajokorttia haetaan, kun haettava ajo-oikeusluokka on AM, A1, A2, A, T tai LT eikä hakijalla ole auton ajamiseen oikeuttavaa lyhytaikaista ajokorttia tai kun hakijan auton ajamiseen oikeuttava ajokortti ei ole lyhytaikainen.
3) Ajokorttiluokan muuttaminen tarkoittaa ajokorttiluokan korottamista (uuden ajo-oikeusluokan suorittamista) tai alentamista.
Itselläni on ennestään M-luokan ajo-oikeus, joka on suoritettu keväällä 2011 kun pelkkä teoriakoe vielä riitti. Laitoin "M" siihen kohtaan jossa kysyttiin edeltäviä ajo-oikeuksia. Se oli kai ihan ok, eikai siihen olisi tarvinnut laittaa nykyistä AM-luokkaa?
Ajokorttiluvan tyypiksi ruksin tuon kolmosen, "ajokorttiluokan muuttaminen".
"Opetuksen antaja" -kohdassa ruksin "autokoulu"-ruudun, mutta lisätietoja kohdan jätin tyhjäksi.
Meneeköhän se nyt läpi noilla? Ja mistä saa tietää, että menikö läpi? Teoriakoettahan pääsee suorittamaan vasta kuukautta ennen 18-vuottissyntymäpäivää, ja meikäläisellä se on vasta ensi keväänä, niin en tiedä että näkyykö se ajokorttiluvan voimassaolo vielä sillä teoriakokeita vastaanottavalla Ajovarmallakaan.
Ja koska joku kysyy, niin en ole vielä autokoulussa, vaan ajatus oli hoitaa tuo lupapaperi mahdollisimman nopeasti.
Hain ajokorttilupaa - menikö pieleen ja mistä saa tietää?
11
2057
Vastaukset
- 4t5tyhg
Otithan huomioon, että lupa on voimassa vuoden? Jos et ehdi tekemään sekä teoria- että ajokoetta luvan voimassaoloaikana, lupa täytyy taas uusia ja maksaa sen 60 euroa.. Ja ruksi (vihreä kaavake)olis pitänyt laittaa kohtaan 1. Mutta eiköhän se tuosta huolimatta mee ihan oikein. Enemmän mua huolestuttais toi vuoden voimassaoloaika.
- -87k
Tais mennä, ellet anonut lyhytaikaista korttia varten , sitä lupaa F102 lomakkeella
- Heartbeat...
Näyttää, että aloittaja on tehnyt hakemuksen väärällä kupongilla. Ei nyt ole kuponkeja käsillä, mutta sanamuoto viittaa siihen
"1) Ajokorttilupa varsinaista ajokorttia varten
3) Ajokorttiluokan muuttaminen
1) Varsinaista ajokorttia haetaan, kun..."
Ei ole enää "vihreitä" ja "sinisiä" kuponkeja vaan molemmat ovat _hyvin_ erehdyttävästi samannäköisiä.
Ikuiselle koodihinkkaajalle, Kikille: Ei ole myöskään koodeja F101 ja F102 vaan F101sr ja F102sr
Tuo ennenaikainen hakeminen oli itse asiassa aivan turhaa asian munimista. Vähintään kuukausi kuitenkin täytyy olla koulussa ennenkuin pääsee teoriakokeeseen ja lupa olisi käsitelty tänä aikana.
Hakemus voi hyvinkin jäädä käsittelijän pöytälaatikkoon maleksimaan eikä siis etene mihinkään.
Ota yhteys sinne omaan poliisilaitoksesi ajokorttitoimistoon asian korjaamiseksi.
Joskus saattaisi olla parempi olla olematta fiksumpi kuin muut... - jepujeeeee
Tuo kuukauden kirjoillaoloaika poistui tammikuun uudistuksen myötä.
- Säheltjäj
Ajokorttilain 14 § mukaan "-- B-luokan ajokorttilupa on voimassa kaksi vuotta ja muu ajokorttilupa yhden vuoden."
Eli mikään aivan tajuton kiire ei taida olla, jos se nyt meni läpi.
Minulla on tässä käsillä toinen samanlainen lomake kuin se, jonka jätin käsiteltäväksi. Lomakkeen reunassa on merkintä "F101sr" ja sen jälkeen "- 11/2012". Lomake on otsikoitu "Hakemus varsinaista ajokorttia varten", ja siinä kysellään "hakijan tiedot", "haettavat ajo-oikeusluokat", "ammattipätevyys ja ajo-oikeustiedot", "aikaisempi suomalainen ajokortti", "ulkomainen ajokortti", "opetuksen antaja" ja "liitteet" (minun tapauksessani nuorison terveystodistus eli "Terveydentilaa koskevat asiakirjat") ja sitten on nämä perinteiset ajat, paikat ja allekirjoitukset. Alhaalla on irroitettavissa oleva lipuke, jossa paikka valokuvalle, henkilötunnukselle ja allekirjoitukselle viivakoodi ja juokseva numerosarja.
Ja sitten sellainen, että kun poliisin hinnastossa mainitaan "Ajokorttilupahakemuksen hylkäävä päätös 39€", niin tarkoittaako tuo, että hallintoalamainen joutuu maksamaan 39€ lisää, jos lupa hylätään, vai että kansalaiselle hyvitetään 'ajokorttiluvasta maksettu hinta'-39€' eli minun tapauksessani 51€-39€=12€? - gty6o9
Sinä joudut maksamaan.
- höpsistä pussiin
kyllä se on juuri niin että jos saat kielteisen päätöksen, niin sinulle PALAUTETAAN maksua, et siis joudu maksamaan lisää kielteisestä päätöksestä. Jos nimim. gty6o9 on joutunut maksamaan kielteisestä niin pieleen on mennyt
- csfdrw
Eikös 51€ palveluhinta ole pitkäaikaisen kortin hinta?
60e lyhytaikaisen. - menemuualle sählään
Joo, tää säheltäjä koittaa kusettaa kunnolla, mut sotkeutuu omaan näppäryyteensä :) Eli B-luvan jättäessä maksu on tosiaan tuo 60 euroa, M-kortti pohjalla, ei tarvita lääkärintod.välttämättä ja jätettävä lomake olis nimellä lyhytaik.tai sitä vastaava ajokorttilupahakemus (vihertävä), ei varsinainen. Varsinaisen kortin saat vast syventävän jälk. tai sen jälkeen korottamasi ajokortti on varsinainen eli toisin sanoen pitkäaikainen kortti (se uus 15 v.) Polisiikaan ei ole niin iditootti, että antais ton urpon hakee lupaa väärällä lomakkeella ja liian pienellä lupamaksulla.
- eihyvääpäivääää
Jes, ja B-lupa on voimassa edelleen sen vuoden, sen voi jokainen halutettaas tarkastaa esim. katsastuskonttorilta. Pykäliähän nyt voi pykätä ilman oikeeta linkkiä vaikka kuin ja miten tahtoo. Aika ääliö..
- Tietoa1
B-lupa on voimassa kaksi vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612775Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152615Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671575Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56879
- 79875