Hain ajokorttilupaa - menikö pieleen ja mistä saa tietää?

Säheltjäj

Ajokorttilupahakemuksen B-korttia varten vein sisään pari viikkoa takaperin(, tosin yhteispalvelupisteen kautta). Meniköhän se nyt v**uiksi, kun kenties ruksin väärän boksin?

Tilanne on se, että oli kaksi vaihtoehtoa, jotka olivat missään määrin järkeviä:
1) Ajokorttilupa varsinaista ajokorttia varten
3) Ajokorttiluokan muuttaminen


Paperin kääntöpuolella luki seuraavasti:

1) Varsinaista ajokorttia haetaan, kun haettava ajo-oikeusluokka on AM, A1, A2, A, T tai LT eikä hakijalla ole auton ajamiseen oikeuttavaa lyhytaikaista ajokorttia tai kun hakijan auton ajamiseen oikeuttava ajokortti ei ole lyhytaikainen.

3) Ajokorttiluokan muuttaminen tarkoittaa ajokorttiluokan korottamista (uuden ajo-oikeusluokan suorittamista) tai alentamista.


Itselläni on ennestään M-luokan ajo-oikeus, joka on suoritettu keväällä 2011 kun pelkkä teoriakoe vielä riitti. Laitoin "M" siihen kohtaan jossa kysyttiin edeltäviä ajo-oikeuksia. Se oli kai ihan ok, eikai siihen olisi tarvinnut laittaa nykyistä AM-luokkaa?

Ajokorttiluvan tyypiksi ruksin tuon kolmosen, "ajokorttiluokan muuttaminen".

"Opetuksen antaja" -kohdassa ruksin "autokoulu"-ruudun, mutta lisätietoja kohdan jätin tyhjäksi.


Meneeköhän se nyt läpi noilla? Ja mistä saa tietää, että menikö läpi? Teoriakoettahan pääsee suorittamaan vasta kuukautta ennen 18-vuottissyntymäpäivää, ja meikäläisellä se on vasta ensi keväänä, niin en tiedä että näkyykö se ajokorttiluvan voimassaolo vielä sillä teoriakokeita vastaanottavalla Ajovarmallakaan.

Ja koska joku kysyy, niin en ole vielä autokoulussa, vaan ajatus oli hoitaa tuo lupapaperi mahdollisimman nopeasti.

11

2014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4t5tyhg

      Otithan huomioon, että lupa on voimassa vuoden? Jos et ehdi tekemään sekä teoria- että ajokoetta luvan voimassaoloaikana, lupa täytyy taas uusia ja maksaa sen 60 euroa.. Ja ruksi (vihreä kaavake)olis pitänyt laittaa kohtaan 1. Mutta eiköhän se tuosta huolimatta mee ihan oikein. Enemmän mua huolestuttais toi vuoden voimassaoloaika.

    • -87k

      Tais mennä, ellet anonut lyhytaikaista korttia varten , sitä lupaa F102 lomakkeella

    • Heartbeat...

      Näyttää, että aloittaja on tehnyt hakemuksen väärällä kupongilla. Ei nyt ole kuponkeja käsillä, mutta sanamuoto viittaa siihen
      "1) Ajokorttilupa varsinaista ajokorttia varten
      3) Ajokorttiluokan muuttaminen
      1) Varsinaista ajokorttia haetaan, kun..."

      Ei ole enää "vihreitä" ja "sinisiä" kuponkeja vaan molemmat ovat _hyvin_ erehdyttävästi samannäköisiä.

      Ikuiselle koodihinkkaajalle, Kikille: Ei ole myöskään koodeja F101 ja F102 vaan F101sr ja F102sr

      Tuo ennenaikainen hakeminen oli itse asiassa aivan turhaa asian munimista. Vähintään kuukausi kuitenkin täytyy olla koulussa ennenkuin pääsee teoriakokeeseen ja lupa olisi käsitelty tänä aikana.
      Hakemus voi hyvinkin jäädä käsittelijän pöytälaatikkoon maleksimaan eikä siis etene mihinkään.
      Ota yhteys sinne omaan poliisilaitoksesi ajokorttitoimistoon asian korjaamiseksi.
      Joskus saattaisi olla parempi olla olematta fiksumpi kuin muut...

    • jepujeeeee

      Tuo kuukauden kirjoillaoloaika poistui tammikuun uudistuksen myötä.

    • Säheltjäj

      Ajokorttilain 14 § mukaan "-- B-luokan ajokorttilupa on voimassa kaksi vuotta ja muu ajokorttilupa yhden vuoden."

      Eli mikään aivan tajuton kiire ei taida olla, jos se nyt meni läpi.


      Minulla on tässä käsillä toinen samanlainen lomake kuin se, jonka jätin käsiteltäväksi. Lomakkeen reunassa on merkintä "F101sr" ja sen jälkeen "- 11/2012". Lomake on otsikoitu "Hakemus varsinaista ajokorttia varten", ja siinä kysellään "hakijan tiedot", "haettavat ajo-oikeusluokat", "ammattipätevyys ja ajo-oikeustiedot", "aikaisempi suomalainen ajokortti", "ulkomainen ajokortti", "opetuksen antaja" ja "liitteet" (minun tapauksessani nuorison terveystodistus eli "Terveydentilaa koskevat asiakirjat") ja sitten on nämä perinteiset ajat, paikat ja allekirjoitukset. Alhaalla on irroitettavissa oleva lipuke, jossa paikka valokuvalle, henkilötunnukselle ja allekirjoitukselle viivakoodi ja juokseva numerosarja.


      Ja sitten sellainen, että kun poliisin hinnastossa mainitaan "Ajokorttilupahakemuksen hylkäävä päätös 39€", niin tarkoittaako tuo, että hallintoalamainen joutuu maksamaan 39€ lisää, jos lupa hylätään, vai että kansalaiselle hyvitetään 'ajokorttiluvasta maksettu hinta'-39€' eli minun tapauksessani 51€-39€=12€?

    • gty6o9

      Sinä joudut maksamaan.

    • höpsistä pussiin

      kyllä se on juuri niin että jos saat kielteisen päätöksen, niin sinulle PALAUTETAAN maksua, et siis joudu maksamaan lisää kielteisestä päätöksestä. Jos nimim. gty6o9 on joutunut maksamaan kielteisestä niin pieleen on mennyt

    • csfdrw

      Eikös 51€ palveluhinta ole pitkäaikaisen kortin hinta?
      60e lyhytaikaisen.

    • menemuualle sählään

      Joo, tää säheltäjä koittaa kusettaa kunnolla, mut sotkeutuu omaan näppäryyteensä :) Eli B-luvan jättäessä maksu on tosiaan tuo 60 euroa, M-kortti pohjalla, ei tarvita lääkärintod.välttämättä ja jätettävä lomake olis nimellä lyhytaik.tai sitä vastaava ajokorttilupahakemus (vihertävä), ei varsinainen. Varsinaisen kortin saat vast syventävän jälk. tai sen jälkeen korottamasi ajokortti on varsinainen eli toisin sanoen pitkäaikainen kortti (se uus 15 v.) Polisiikaan ei ole niin iditootti, että antais ton urpon hakee lupaa väärällä lomakkeella ja liian pienellä lupamaksulla.

      • eihyvääpäivääää

        Jes, ja B-lupa on voimassa edelleen sen vuoden, sen voi jokainen halutettaas tarkastaa esim. katsastuskonttorilta. Pykäliähän nyt voi pykätä ilman oikeeta linkkiä vaikka kuin ja miten tahtoo. Aika ääliö..


    • Tietoa1

      B-lupa on voimassa kaksi vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1577
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1460
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1260
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      104
      1199
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      257
      972
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      971
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      907
    Aihe