""Matkustajat kuolisivat matkatessaan säteilyvyöhykkeen halki ilman suojaa", toteaa Jørgensen New Scientist -lehdessä."
http://www.tiede.fi/uutiset/2723/avaruushississa_kuolee_sateilyyn
http://www.tiede.fi/uutiset/2723/avaruushississa_kuolee_sateilyyn
Vastaukset 34
Vanhimmat
Lähdekritiikki on näiden uutta tiedettä julkaisevien lehtien kohdalla arvokas asia.
http://www.tiede.fi/uutiset/5073/marsin_matkan_sateilyriski_laskettiin
"Yhdellä edestakaisella Marsin-matkalla ihminen keräisi valtaosan suositellusta elinikäisestä säteilyannoksestaan, raportoivat yhdysvaltalaiset ja saksalaiset tutkijat Science-lehdessä."
Taitaa tuo vanha Science olla vähän vakuuttavampi tieteellinen julkaisu kuin tuo uusi. Vai mitä olet mieltä?
Sori. Avasin linkin vasta vastattuani. Vanha uutinen, jossa todettiin, että Apollot läpäisivät vyöhykkeen ilman riskiä suuren nopeutensa takia. Avaruushissi viipyy niin kauan Van Allenin 20 000 km paksulla vyöhykkeellä, toisin kuin Apollot.
Lainaus linkittästäsi artikkelista:
"Säteilyvyöhyke ulottuu tuhannen kilometrin korkeudesta 20 000 kilometriin. Se ei vahingoittanut esimerkiksi Apollo-astronautteja, jotka kiisivät nopeasti sen läpi. "
Etkö sinä salkkarivajakki osaa-/jaksa- lukea edes lyhyttä artikkelia loppuun, vai onko luetun ymmärtämisesi todellakin noin heikolla tasolla. Säälittävää määkimistä.
Van Allen vyöhyke blokkaa säteilyn jotta se ei tulis maahan asti. Avaruus on täynnä säteilyä ja astronautit olisivat kuolleet kuu reissullaan!
Ei pidä paikkaansa. Van Allenin vyöhyke on nimen omaan runsaasti säteilyä sisältävä vyöhyke. Mars lennotkin ovat mahdollisia, mutta silloin säteilyannos alkaa olla lähellä elinikäistä annosta maan päällä.
Ota nyt hyvänen aika selvää asioista ennen kuin kirjoittelet täyttä soopaa. Se on katsos näin helppoa:
Wiki:
"Ulompi vyöhyke heikkenee nopeasti etäisyyden kasvaessa sitten, että elektronin liike-energia E > 40 keV pienenee 100 kilometrin säteellä tuhatkertaisest... 3 mm:n paksuisella alumiinilla suojattu satelliitti vastaanottaa tällä alueella 2 500 rem (25 Sv) säteilyannoksen vuodessa."
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=astronauttien säteilyannos&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDAQFjAB&url=http://avaruusmagasiini.blogspot.com/2013/05/sateily-huomattava-terveysriski.html&ei=2J-sUZOWF9CQ4gTMl4GICA&usg=AFQjCNGUYcuzwN8TT4S4_zO-k8vjs-29YA
"Viime elokuussa Marsiin laskeutuneen Curiosity-luotaimen avaruusmatkallaan tehtyjen mittausten tutkimustulokset on julkaistu Science-tiedejulkaisussa. Tutkimuksen mukaan Mars-lennon aikana miehistö joutuisi 1,84 mSv (milliSievert) vuorokausiannoksen kohteeksi, joten yhdensuuntaisella 6 kk matkalla säteilyannos olisi noin 331 mSv. Paluumatkalla tulisi jälleen suunnilleen samansuuruinen annos, joten edestakaisella matkalla avaruuslentäjä saisi noin 662 mSv säteilyannoksen."
Mars matkalla säteilyannos olisi murto-osa Van Allenin vyöhykkeen säteilyannoksesta.
http://www.avaruus.fi/index.php?id=5118
"Nature Geoscience -lehdessä julkaistun uuden tutkimuksen mukaan Kuuhun iskeytyneet asteroidit eivät aina tuhoudu törmäyksessä kokonaan. Usein niistä jää merkittävä määrä mineraaleja muodostamansa kraatterin sisälle.
Perinteisen ajattelun mukaan suuren kraatterin muodostanut kappale yleensä höyrystyy tai sulaa osuessaan Kuun pintaan."
Ai jaaa....luulin että tämäkin asia selvitettiin 45 vuotta sitten lukuisilla "kuumatkoilla" :D
Miksi piti tukeutua "perinteiseen ajatteluun" jos kerran kuussa on käyty ja tuotu maahan "satoja kiloja puukiveä...anteeksi kuukiveä"
Eikös ne kuunautit tutkineet myös kraaterit :D
Ensin mies mokaaoikein perinpohjaisesti ja jatkaa kuitenkin mölöttämistään, kuin mitään ei olisi tapahtunut. Mutta mitä muuta voi kehitysvammaiselta pakkomielteen riivaamalta kuuvajakilta vaatia. Älytöntä mölinää vielä älyttömämmän mölinän päälle.
"Miksi piti tukeutua "perinteiseen ajatteluun" jos kerran kuussa on käyty ja tuotu maahan "satoja kiloja puukiveä...anteeksi kuukiveä""
Lapsi rakas, ei tieteen edistyminen loppunut kuulentoihin. Uutta opitaan koko ajan, vaikka se sinulle olisikin käsittämätön ajatus.
Kyllä vapaamuurarit on käyny Islannissa tulivuorien tuhkaamilla ja laavaheitteiden reijittämillä elottomilla jäätikkötuntureilla. Se siitä parhaista ja hienoista ns, myöhempien aikojen Kuulennon todisteista.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8906161
Kas, Jakinboas vaan jaksaa trollata tuota vanhaa hourettaan :)
"Lapsi rakas, ei tieteen edistyminen loppunut kuulentoihin. Uutta opitaan koko ajan, vaikka se sinulle olisikin käsittämätön ajatus."
Et sitten vastannut kysymykseen:
Miksi piti tukeutua "perinteiseen ajatteluun" jos kerran kuussa on käyty ja tuotu maahan "satoja kiloja puukiveä...anteeksi kuukiveä
Suppealta alueelta otetut näytteet eivät kerro kaikkea. Jos kuljeskelet muutaman kilometrin matkan kotipihasi ympäristössä näytteitä keräten, tietosi koko maapallon geologiasta jäävät melkoisen rajatuiksi, tutkit näytteet miten hyvin tahansa.
Olen ennenkin kysynyt, pitääkö olla aasi ollakseen kuusalkkari ja käsitykseni siitä, että vastaus on positiivinen, vahvistuu vahvistumistaan. Näin varsinkin JB 11 kommentteja lukiessani.
Miten niin suppealta, useita "kuulentoja" ja vielä auto käytössä, mutta tais kaikki arvokas näytteenottoaika mennä pelleilyyn ja kuuautoralliin......... jossain kulisseissa :D
Kuun pinta-ala on n. 38 miljoonaa neliökilometriä. Kuuautolla käytiin ihan 11 km:n etäisyydellä. Laskehan nyt, kuinka suuri osuus kuun pinta-alasta olisi kyetty tutkimaan, vaikka kaikilla lennoilla olisi ollut kuuauto ja muuta ei olisi tehtykään kuin huristeltu ympäriinsä.
Olen kysellyt usein, pitääkö olla tyhmä ollakseen kuusalkkari. Positiivisen vastauksen todennäköisyys nitkahti taas huomattavan paljon eteenpäin kommenttejasi lukiessani. Etkö hömelöparka kykene hahmottamaan suuruusluokkia millään tasolla.
Suomen pinta-ala on suunnilleen 1 % kuun kokonaispinta-alasta. Kuuhun laskeuduttiin kuusi kertaa. Valitse Suomesta kuusi satunnaista paikkaa ja liiku korkeintaan sen 11 km valitsemastasi pisteestä. Silläkö perusteella uskot kykeneväsi selvittämään Suomen geologian? Kuun suhteen haaste oli vielä 100 kertainen.
Ihanko todella et osaa hahmottaa suuruusluokkia, vai pelleiletkö vain? Ei näin ilmeistä mokaa odottaisi edes puolivillaiselta kuusalkkarilta, mutta kai se on todettava, että moka mikä moka. Huoh....
Toivoton on agendasi, jos haluat noiden kuusalkkarien päähän järjen valoa kantaa. Näkeehän sen jo tuonkin vajakin jutuista.
Jos olet joskus nähnyt kuvia kuusta, niin varmaan olet itsekin todennut, että se on meteoriittien tekemiä kraatereita täynnä, itse asiassa, vaikeampaa on löytää kulkureittiä, jossa EI olisi kraatereita.
Tutkimusmateriaalia on siis yllin kyllin, ja olihan niillä tarinan mukaan se "kuuautokin"
Ja kysymys kuuluu edelleen:
Miksi piti tukeutua "perinteiseen ajatteluun" jos kerran kuussa on käyty ja tuotu maahan "satoja kiloja puukiveä...anteeksi kuukiveä
Onko lukutaitosi ja luetun ymmärtämisesi tosiaan noin puutteellista?
" Kuuhun iskeytyneet asteroidit eivät aina tuhoudu törmäyksessä kokonaan. .."
Ymmärrätkö, mitä sana "aina" tarkoittaa. Kuun kraaterit eivät tosiaankaan ole samanlaisia ja muutamasta paikasta otetut näytteet eivät anna kokonaiskuvaa.
Kuusalkkarien perustelut ovat yleensäkin surkean ja naurettavan välillä ja tässä ketjussa näköjään jopa keskiarvon alapuolella.
Vittu oot idiootti
Mikä vitun kokonaiskuva, kyllä muutamasta kraaterista otetut näytteet antavat ihan tarpeeksi hyvän kuvan, vai väitätkö, että väitetyn kuumatkan väitetyillä kuunauteilla kävi vain huono tuuri näytteidenotossa, kun satojen kilojen kivinäytekasaan nyt ei eksynytkään juuri sitä "oikeaa" näytettä.
Jos joskus kuuhun oikeasti lähetetään ihmisiä, niin ne opetetaan ottamaan juuri oikeat näytteet, oikeista paikoista, mitään huvikseen ajankuluksi ralliajoa "kuuautolla" ei tulla näkemään.
Kukahan tässä on idiootti?
Löit toisen kerran kirveesi kiveen, kun et lukenut tai ymmärtänyt artikkelia.
Surkeaa kouhkaamista jopa salkkariksikin.
Olet poikkeuksellisen typerä. Et taida tietää että muutamista samankaltaisista paikoista kerätyt näytteet eivät mitenkään voi antaa kokonaiskuvaa.
Luuletko huuhaahuora että kuuauton ainoa tarkoitus oli huviajelu?
Vitustako täytyy ottaa niitä näytteitä samankaltaisista paikoista kun voi ottaa erinkaltaisista paikoista.
Oot yhtä tyhmä kun kuuukotkin, eiku pajon tyhmempi kun uskot niiden jutut.
Miksi nimittelette toisianne.Keskustelkaa asiallisesti ystävälliseen sävyyn.Aivan asiatonta toisen mollaamista,joka vielä kohdistuu rauhallisiin viesteihin.
Lukkijurpolla on lukihäiriö ja asennevamma :D
Koska et osaa suomea minä tavaan.
O-let hul-lu ja tyh-mä pas-kaa ah-mi-va huu-haa-hu-o-ra.
Kyrpäjurpo, huorasika, vittuturpainen paskajuntti siellä taas ruikuttaa ja runkuttaa sönkkösontaansa. Tappaisi itsensä tuokin ripulirietasteleva kullinmussuttaja. Sössöturpa anusapina.
Idiootti huuhaahuora peräkammarin kyssäselkä-paskansyöjä taas yrittää mölistä jotain järjellistä ja epäonnistuu surkeasti. Jopa kaltaiseltasi DDT-narkkihuoralta tuo alittaa riman ja surkeasti. Kokeilepa syöpötellä sitä kärpässienimuhennosta jonka "äitisi" (susiruma huora) sinulle poltti pohjaan. Vai vaikuttaako lasijauhe niillä ientyngillä mutustelua?
Älä spermaturpa siellä ruikuta, vaan työnnä pääsi narkkihuoran perseeseen ja imaise perälietettä, vammainen sianrunkkaaja. Naamasi on kuin pureskeltu ja oksennettu siansikiö keskellä kusijärveä. Olet nollataulu, sontatukka, ruma hintti, panotalon yksisorminen pianonpimputtaja, tunkiomaisteri, ruikuttava rotta, palliton epäsikiö ja vajaamielinen jälkiuuniapina. Ulinaviestisi ovat perseettömän muotopuolen paskaa ja samoin koko sukusikin.
Kerroit taas typeryksen ylpeydellä olevasi hullu ja tyhmä paskaa ahmiva huuhaahuora, mutta jälleen kerran osoitit olevasi jotain muutakin. Et kelpaa edes maalitauluksi ripulitähtäys-kisassa, mutta se oli täysin ymmärrettävää sinun ollessa pelkkä turistiluokan karbunkkeli crack-rotan perseposkessa. Olet täydellinen esimerkki sisäsiittoisuuden rapauttavasta vaikutuksesta perimään, mutta ajattelukykysi ei riitä edes lipeärakeiden ahmimiseen. Niitä saa kilomitassa.
Varsinainen mallikansalainen
Ruma kusisika siellä taas mölisee huoraroskaansa mielisairaiden houreidensa repimänä. Tuollaiset ripuliranteet pitäisi kuskata mielisairaalan kellarin paskaisimpaan nurkkaan ja hakata niin, että lähtevät mölyt idiootin mahasta. Raatoa raiskaava viskiseppo, pökäletarhuri, kyrpäjurpo. Osta sossurahoilla verinen vittu ja vedä se päähäsi syyläisen virtahevon jyystäessä veteläksi huorattua anaaliaukkoasi.
Epämuotoinen kusinaakka taas ynisee surkeita "herjauksiaan" joissa ei ole minkäänlaista kekseliäisyyttä tai tyyliä. Sanoisin sinua "äitiään" nussivaksi paskantaja-syyläksi, mutta se olisi loukkaavaa "äitiään" nussivia paskantaja-syyliä kohtaan. Toisaalta sinähän pötkähdit maailmaan epäonnisesta sammakosta joka sai niskaansa kilon tönkäleen pultsarin paskajänkkiä.
Mielisairas ulisija Kyrpäjurpo siellä taas runkuttaa ja ruikuttaa. Kiimaliimaa imppaava nahaton persreikä rypee törkysian lailla houresaastansa keskellä ja paskantaa suun kautta munattomia herjojaan. Mokomalle persemutaatiolle nauravat naurismaan puhkilahonneet aidanseipäätkin kuorossa: heko-heko-heko, osta lego, leiki ja kehity. Kehittymään Kyrpäjurposta ei tosin ole, sillä patoutuneet sodomiapakkomielteet panevat hulluhuoran tunkemaan kaiken ulottuvilla olevaan finniseen ahteriinsa. Myös ne legot.
P.S. Deitti-ilmoituksesi on paska ja olet paitsi ääliö myös ruma. Korvarengashintti.
Siis jos ihminen ei kykene sukeltamaan ilman hengityslaitteita puolta tuntia, ei hän kykene sukeltamaan myöskään puolta minuuttia.
Kuusalaliitossa minua ihmetyttää lähinnä kuusalkkarien loppumaton typeryys.
Kuussa on käyty vv 1969-1972. Se on fakta. Ainoastaan täysi uuvatti ilman hajuakaan tieteestä ja historiasta väittäisi päinvastaista.
"Ainoastaan täysi uuvatti ilman hajuakaan tieteestä ja historiasta väittäisi päinvastaista."
Kun katselee kuusalkkarien perusteluja, niin juurikinkuvailemiasi "uuvatteja" he ovat. Toinen toistaan lapsellisempia väitteitä.