Amerikkalaiset kutsuvat tupakkaa, viinaa ja aseita valmistavien firmojen osakkeita nimellä syntiosakkeet. Itse lisäisin tähän vielä turkisfirmojen osakkeet, sillä luonnonsuojelijat saavat paskahalvauksen, kun eläimiä nylkevät firmat laittavat osakkeita myyntiin. Tosiasia on, että viina, tupakka, tappaminen ja turkisten käyttö ovat niitä parhaiten rahaa tuottavia toimintoja, joten niiden alojen osakkeet nousevat arvossaan. Niihin minä sijoitan, enkä häpeä yhtään.
Synnin palkka on... RAHA!
Syntiosakkeet
550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Otetaan raha pois sieltä missä se on.
Muodikas eettinen sijoittaminen on jo tehnyt USA:ssa paheellisina pidettyjen toimialojen osakkeista monen instituution hyljeksimiä sijoituskohteita. Näin niiden osakehinnat voivat olla suhteessa edullisempia ja ne tarjoavat usein myös erinomaista osinkotuottoa.
Jo mestarisalkunhoitaja Peter Lynch neuvoi kirjassaan One up on Wall Street (julkaistu 1989) sijoittamaan, kun yrityksen huhutaan sotkeutuneen ongelmajätteisiin tai mafiaan. Neuvo voi tänä päivänä tuntua jopa edesvastuuttomalta, mutta se kuvastaa kuitenkin hyvin sitä, miten sijoittajien epäsuosiossa olevat yhtiöt voivat olla arvosijoittajalle houkuttelevia kohteita.
Jos eettiset asiat eivät liikaa paina mieltä, on sijoittajalle tarjolla paheisiin sijoittavia sijoitusrahastojakin. Yhdysvaltalainen Vice Fund lienee näistä tunnetuin. Rahasto sijoittaa nimensä mukaisesti klassisesti ”syntisinä” pidetyille toimialoille: alkoholi, tupakka, uhkapelit, aikuisviihde ja aseteollisuus.
Read more: http://www.investori.com/b/index.php/toimitus/2011/11/21/syntiosakkeista-herkullisimmat#ixzz2V2JQIBdN
aletaan pian sijoittamaan ei-toivottujen ihmisten nylkemiseen, eli juuri rahanahneiden psykojen eliminoimisieen!
Turpa kiinni köyhä kommunisti.
ovista ja ikkunoista.