rasismia kanadassa

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288570342969.html?ref=rss

kyllä pitää olla mamujen tuollakin röyhkeitä,muuttaisivat muuanne jos ei kelpaa olla kyseisessä paikassa.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tarkoitatko kommenttisi mamuilla myös Kanadan suomalaisia tai suomalaisperäisiä maahanmuuttajia, vai viittaatko vain artikkelin kiinalaisperäiseen väestöön?

Tällä palstalla monet ovat toivoneet suomeen maahanmuuttajia lisää, mm. juuri Kiinasta, Koreasta ja Japanista. Pitäisikö teidän mielestänne myös Suomessa kunnioittaa näistä maista maahan muuttaneiden kulttuuria ja poistattaa luku 4 kerroslukuna, osoitteista, juhlapäivistä jne., mikäli maahanmuuttajat sitä itse vaatisivat? Onko jokin fobia peruste poistattaa fobian syy, tässä tapauksessa luku 4?

Kanadassa, maailman kaikkien kansojen sulatusuunissa, saadaan tällaisia kysymyksiä ratkaista alati. Siellä jokainen joutuu vuorollaan joustamaan. Päiväkahvikeskusteluissa saatetaan hetki päivitellä tätäkin Richmond Hillin kunnanvaltuuston päätöstä, kunnes se hyväksytään kanadalaiseen kulttuurin kirjoon kuuluvaksi.

Tetrafobiasta Wikipediassa:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Tetrafobia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asdfasdf kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288570342969.html?ref=rss

kyllä pitää olla mamujen tuollakin röyhkeitä,muuttaisivat muuanne jos ei kelpaa olla kyseisessä paikassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu