Epäpätevä presidentti

Niinistön Ylessä nähty yritys selittää Suomen nykyistä sotilaallisesti liittoutunutta ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa oli niin avutonta ja lapsenomaista, että asiantuntijoiden pitäisi reagoida ja poliittisen kentän sekä kansan pitäisi alkaa vaatia hänen eroaan epäpätevänä maamme johtajaksi ja presidentin virkaan.

Suomi on pieni maa, jonka geopoliittinen ja strateginen sijainti on kansainvälispoliittisesti merkittävä. Suomella ei ole varaa Niinistön kaltaisiin avuttomiin presidentteihin.
1171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nyt on oikea presidentti joka tietää että Suomi kuuluu muiden Euroopan maiden mukaisesti niin EU:hun kuin Natoon.

Tosiasia on se että ilman liiittoutumista ei voida puolustautua Idän Karhua vastaan vaikka joku voi niin kuvitella. Venäjän uhittelua on nähty niin Georgian, Tsetsehenian kuin Viron tapauksessa. Jotain kertoo venäläisten raakalaismudesta hyökkäys Tshtetseniaan jossa venäläiset tappoivat ja raiskasivat oman maansa kansalaisia satoja tuhansia.

Onneksi ei tarvitse enää sietää Venäjän etäohjaamaa maanpetos stasi-setalaista ilkimystä. Hävetköön mokoma noita-akka nurkassaan.

Äänestä

Jos meidän presidenttimme on yhtä pimee kuin sinä, että luulee meidän kuuluvan Natoon niin Suomi on hukassa.

Samaan hulluntautiin kuuluu luulo, että USA ja Nato lähtisivät puolustamaan mitätöntä Niiistöä ja pientä kaukaista Suomea maailman vahvinta Venäjän armeijaa vastaan, joka on talous- ja sotilasliitossa maailman vahvimman talousvaltion Kiinan kanssa.

Vain Suomi-junttilassa voi olla noin kyläemähulluja.

Äänestä
  • Komppaan.

    Äänestä

  • o.j.a kirjoitti:

    Komppaan.

    Oikeastaan tähän pitäis ottaa koko rytmiryhmä.

    Äänestä

Välilliisvero- ja velkahelvtti, koko EU:ta nöyristelevä, kaikille hulvattomasti velkarahojaan jakeleva EU:n lypsylehmä ja entinen sivistysvaltio ei enää tässä konkurssissa isopalkkaisella "kättelypresidentillä" tee yhtikäs mitään. Pois vain sekin turhaksi valahtanut posti, ne rahat tarvitaan paljon kipeämmin suomalaisten veronmaksjien terveydenhuoltoon, ei minkään laittoman maahantunkeutujasakin. Samoin olisi heti lopetettava yksisilmäinen propakandalehdistö ja ajettava ennenkaikkea aivopesu- pakkosyöttölaitos, uutisia "mielensä mukaan" väämtelevä, epäuskottava suojatyöpaikka YLE-ANTI alas. Tässä maassa ei taida enää ainuttakaan uskottavaa mediaa löytyä...

Äänestä

Presidentti Niinistö rahoittaa USA:n armeijaa ja Natoa ihan riihikuivalla rahalla ja sitten vielä meidän omalla Nato-budjetillamme.

Äänestä

kaikkihaa täs on teijän mielestä epäpäteviä... koko hallitus, pressa, lehdistö ym.... itse vaan ootte niin helvetin taitavia kaikessa mitä teettekin, vai....

Äänestä

Suksikaa maanpetos viher kommarit hevon vttuun Suomesta. Teidänlaisianne ei täällä tarvita.

Äänestä

Joo viher kommarit ja USA:n ja Naton peennuolijat mäkeen ja maallemme kunnon armeija.

Heikot kyykkyilijät perässähiihtäjät amerikkalaisten sotaelokuvien uhrit ulos Suomesta.

Äänestä

muumipresidentti parempi. Hänen ansiokseen on luettava että kaltaisesi avohoitopotilaat juoksevat vapaana ja aiheuttavat yhteiskunnassa korvaamatonta tuhoa. Ennen laisesi osasivat olla edes hiljaa mutta nykyisin olette kiljumassa päällimmäisinä eri foorumeilla. Näyttää tosi sekopäiseltä näin ulkopuolisen silmin.

Äänestä
  • Aattele nimimerkkiä Olet hullu Tavallinen maisteri Kokemus-k Vasen laita Itse oot, Sinä valehtelet Iso Mursu Timotex Lipfert Ebenezer Scrooge Johannes Apostata jne. ei varmaan olisi muumimamman aikana valtion nettihommissa turvallisuusyksikössä mutta nyt Nato-Lieron aikana on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Avuton pressa kirjoitti:

Niinistön Ylessä nähty yritys selittää Suomen nykyistä sotilaallisesti liittoutunutta ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa oli niin avutonta ja lapsenomaista, että asiantuntijoiden pitäisi reagoida ja poliittisen kentän sekä kansan pitäisi alkaa vaatia hänen eroaan epäpätevänä maamme johtajaksi ja presidentin virkaan.

Suomi on pieni maa, jonka geopoliittinen ja strateginen sijainti on kansainvälispoliittisesti merkittävä. Suomella ei ole varaa Niinistön kaltaisiin avuttomiin presidentteihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu