Suomessa tuotetaan ..

KEPU pettää

.. 10 miljoonaa YLITUOTANTO-kananmunaa. Aina ostaessasi kananmunan voit lisätä sen hintaan maastaviedyn YLITUOTANTOMUNAN.

12

7123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kepu

      Miten viedyn munan hinta tulee Suomessa myytyyn kananmunaan?

      • Viennin Subventio Veromarkoin

      • Viennin Subventio Veromarkoin

      • Kepu
        Viennin Subventio Veromarkoin kirjoitti:

        http://www.mmm.fi/tuet/

        Miten viety kananmuna nostaa Suomessa myytyjen kananmunien hintaa?

        Eurostoliiton alueelle viety muna ei saa tukiaisia. Muualle viedylle Eurostoliitto maksaa jotain. Kummassakaan tapauksessa ei Suomessa myytyjen munien hinnassa ole vientimaksua.


      • monella tapaa
        Kepu kirjoitti:

        Miten viety kananmuna nostaa Suomessa myytyjen kananmunien hintaa?

        Eurostoliiton alueelle viety muna ei saa tukiaisia. Muualle viedylle Eurostoliitto maksaa jotain. Kummassakaan tapauksessa ei Suomessa myytyjen munien hinnassa ole vientimaksua.

        http://www.mmm.fi/julkaisut/tyoryhmamuistiot/muistiot/vl2_main.htm

        Monesta eri lähteestä.


      • Kepu

    • raksu

      Aina pitää olla varmuusvarastot. Viljassakin...

    • Viro

      Kehutte miten viina ja ruoka on halpaa Virossa mutta samalla unohdatte kertoa, että Viron työläisten palkka on vain viidesosa suomalaisista... Täällä keskipalkka on n. 2000 euroa ja virossa n. 400 euroa.

      Nythän todettiin (muka yllätyksellisesti ja hämmästelleen), että SUOMALAINEN ruoka on n. 20 % halvempi Virossa vaikka lisänä tulee kuljetuskustannukset....

      SYY ON YKSINKERTAINEN: MYYJIEN YM PALKKA ON LIIAN HYVÄ SUOMESSA NIIN , SIITÄ SYYSTÄ RUOKA ON KALLIIMPI! RAAKA-AINEEEN HINTA KUN MÄÄRÄYTYY EU-MUKAAN!!!

      Lasketaan työläisten palkka Suomessa niin saadaan halvempaa ruokaa Suomeen ;-) !

      Ps. Samalla kyllä OSTOVOIMAA laskee... Tiestitkö, että ruoka on SUHTEELLISESTI kalliimpaa Virossa vaikka hintalapussa lukee pienempi summa (euoroissa laskettuna...)?!

      Kaikki halpenee Suomessa, mikäli virolaiset ja venäläiset hoitavat kaikki kuljetukset, rakennustyöt, tehdastyöt jne jne ;-)

    • sdfsasdf

      sdfsdfs

    • aina

      eikä Demu ole koskaan uskollinen.

      t. Yffe

    • HMM

      napin käytön, muuten lukijalaskurin numeroita ei voi selittää.

    • mhhh

      2toiseen kertaan, napin käytön, muuten lukijalaskurin numeroita ei voi selittää.
      spamcop tuntuu yrittävän estellä tälläisten vietien lähettämistä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11325
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3853
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      3029
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      122
      2383
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      81
      2045
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1761
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      1006
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      780
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      725
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe