1. Ne todella rakastavat kuolemaa
2. Se joka ei tavoita Jehovaa, tekee väkivaltaa omalle sielulleen.
3. se joka löytää Jehovan, löytää varmasti elämän ja saa siitä palkaksi hyvän tahdon Jehovalta.
2. Se joka ei tavoita Jehovaa, tekee väkivaltaa omalle sielulleen.
3. se joka löytää Jehovan, löytää varmasti elämän ja saa siitä palkaksi hyvän tahdon Jehovalta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Ne jotka eivät usko ja vihaavat Jehovaa"
Haluiaisin kysyä mitä tämä oikein tarkoittaa?
Jos ei usko jonkin asian olemassaoloon, miten sitä voi vihata? Eikö jonkin asian vihaaminen tarkoita myös sitä, että uskot siihen? Näkisin että ei-uskova voi vihata uskontoa ja ajatusta jumalasta, mutta miten voi vihata konkreettisesti Jehovaa, jos ei usko Jehovaan?
Otsikon sisäinen ristiriita tulee parhaiten ilmi sijoittamalla kaksi lausetta peräkkäin. "En usko Jehovan olemassaoloon. Vihaan Jehovaa." Jos tämä ei vielä selvennä mitä ajan takaa, voi Jehova -sanan korvata jollain muulla sanalla/sanoilla ilman että lauseen logiikka muuttuisi, esim. "En usko maapallon pyöreyden olemassaoloon. Vihaan maapallon pyöreyttä." Minun mielestäni vihaaminen kohdistuu johonkin vihaajan mielestä olemassaolevaan asiaan, jonka olemassaoloa nimenomaan vihataan.
Korjaisin otsikon muotoon: "Ne jotka eivät usko TAI vihaavat Jehovaa", jotta se ei sisältäisi ristiriitaisuuksia.
On ihan kauheata että vihataan jehovata.
Aloittaja tuntee jehovantodistajuuden, ja on tullut siihen tulokseen että seura laittaa heidät vihaamaan jehovata. Ratsastamaan Raamatulla. halveksimaan ihmiselämää jopa fyysistä kuolemaa vaatien kieltämällä asianmukaisia hoitoja.
# Ne jotka eivät usko ja vihaavat Jehovaa....... #
Tuossa aloitus lauseessa on tullut liikaa # ja sana #
Aloittajan kertoma perustuu siihen mitä Raamatussa sanotaan, ei siis ole aloittajan omia hopinoita.
Teillä kommentoijilla ei ole Raamatun sana ihan vielä # Hanskassa #.
Lukemalla Raamattua oppii aina lisää
# Ne jotka eivät usko ja vihaavat Jehovaa....... #
Kohta mielestäni jättää tulkinnan varaa sille, että on myös niitä jotka eivät usko, mutta eivät vihaa Jehovaa. Kohta tarkoittaanee vain sitä osaa niistä kaikista ei-uskovista jotka lisäksi vihaavat Jehovaa.
Miksi te JH,n todiajat käytätte jehova nimeä,se ei ole raamatun mukaista. Isän nimi on Eel raamatussa. JHWH on Jeesuksen nimi vanhassa liitossa. Jeesus antoi omille opetuslapsilleen käskyn mennä kaikkeen maailmaan ja julistaa evankeliumia kaikille luoduille.Jos et ole Jeesuksen opetuslapsi, niin sinulla ei ole mitään oikeutta edes julistaa evankeliumia. Lueppa raamattusi uudestaan