"Pohjois-Savossa Heinävedellä viime yönä. Tolppa oli poliisin mukaan katkaistu ja kuljetettu pois".
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2013/06/1768409/kameratolppa-lahti-varkaiden-matkaan---arvo-kymmeniatuhansia-euroja
Kameran ja tolpan arvo on yhteensä 50 000 euroa.Robotti Poliisi pyytää vihjeitä silminnäkijöiltä Savonlinnan poliisiaseman päivystyksen numeroon 071 8755200.
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2013/06/1768409/kameratolppa-lahti-varkaiden-matkaan---arvo-kymmeniatuhansia-euroja
Kameran ja tolpan arvo on yhteensä 50 000 euroa.Robotti Poliisi pyytää vihjeitä silminnäkijöiltä Savonlinnan poliisiaseman päivystyksen numeroon 071 8755200.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eikös se sitten ottanut kuvaa, siis kamera varastetaan eikä saatu kuvaa.
Hyvä. Ne pitäisi kaikki poistaa kiusaamasta kunnon veronmaksajia.
Virkavallan väkivaltainen vastustaminen ja virkavalllan anastaminen? Linnaan, putkaan, vankilaan kulkematta lähtöruudun kautta!
Risiini
Ihanaa! Ihanaa!
No sen pelkän kameran hinnaksihan on kerrottu moneen kertaan aiemmin n. 30 000 €, joten jos se pelkkä tolppa maksaa 20 000 €, niin vaikuttaisi melko ylihintaiselta. Joku hyvävelihimanenko lie saanut aikoinaan niistäkin tuottoisan bisneksen?
Tuota(kin) hintaa olen oikein ajan kanssa miettinyt, ja kalliimmillakaan komponeneteillä laskeskeltuna en ole päässyt vielä juurikaan yli kymppitonnin. Samanlaista välistävetopaskaa joka hommassa valtiolla, kaikki maksaa paperilla ainakin viisinkertaisesti todellisuuteen nähden...
Kamera oli tilattu kilpailutuksen jälkeen, josta päättivät 25 henkinen ryhmä 16 kokouksen jälkeen. Kokouspalkkiot maksoivat noin 40 000 tuhatta Kolilla ja kamera 138 euroa, sekä putki 20 euroa. Loput kuluista meni työlistämis kustannuksiin, koska pystyttäjät jouduttiin kouluttamaan suomenkielen taitoisiksi.
laskeneet menetetyn tuoton mukaan hintaan.
Myydään käytetty rälläkkä ja uusi laikka joka sopii galvanoidun teräksen leikkaamiseen.
Kamalaa! Onko kyseessä ensimmäinen poliisin kidnappaus Suomessa?
Kyseinen peltipoliisi tunnettiin nöyränä oikeuden palvelijana ja hän ei koskaan halunnut kellekään mitään pahaa ja oli aina töissä.
Peltipoliisia jäi suremaan valtiovarainministeriön sakkotulokassaa hoitava sihteeri ja monta tolppatehtaalla odottavaa tolpanpoikasta jolle tämä tolppa oli isä, roolimalli ja laumanjohtaja.
Onko lunnaita pyydetty jo?
Tietääkseni ei ole ensimmäinen tapaus. Vuosia sitten oli eräs melko yksityiskohtainen juttu, oli pultattu irti se tolppa, ei siis katkaistu. Kamera oli viety piilotetusta tolpasta kotiin, mistä poliisit sen löysivät, kun siinä oli kuulemma ollut jokin paikannin.
Amatöörit! Gps-jammereita saa muutamalla kympillä. Foliopusseja ilmaiseksikin kun ostaa kaupasta kanan.
Ja yksi tolppa on ainakin räjäytetty, siitähän oli youtubessa videokin.
Itse olen nähnyt yhden jätesäkillä huputetun. En tiedä oliko ilkivaltamielessä vai korjauksen takia. Siinä kaukaa jo ehdin epäilemään että kulttuuri on saapunut maallekin, kun ihan kaapuun puetulta naiselta näytti.
Upeata kansalaistottelemattomuutta.
Aikoinaan kun ekat tolpat tuli lahti-vääksy tielle niin paikalliset vekkulit laittoi kuplavolkkariin pahviset 313 rekkarit ja ajoi yön aikana parikymmentä kertaa ylinopeutta tutkaan tupu-hupu ja lupu- naamarit päässä.
Siinä olisi pitänyt nähdä kuvia pläräävän konstaapelin naama...
Jostain luin aikoinaan, että jonkun Itä_Suomen poliisilaitoksen seinällä olisi ollut muutaman sekunnin välein tolpan ottama neljän kuvan sarja, kolmella ensimmäisellä kolme pientä porsasta -naamarit ja viimeisellä tietysti ... iso paha susi ja rekkarit kaikillta tietysti peitettyinä. En tiedä onko juttu totta.
Kumman heikkoo tekoo tuntuu olevan kun ne niin usein syttyy palamaan ;)
http://english.controleradar.org/destroyed-speed-camera.php
Jos hävittää peltipoliisin tai tavallisen?
Peltipoliisin poistaneille pitäisi antaa MITALI!
eläkeikäinen Paatero on kommentoinut asiaa?