Paljonko hevosen yllä pito maksaa kuukaudessa kun plussaa siihen varusteet ja tarvittavat lisäravinteet jne.Ja entä vuodessa??Kiitos jos jaksatte vastata:)
Paljonko oman hevosen yllä pito maksaaa vuodessa??
3
231
Vastaukset
- moimoiii1
kengitys 50-110€/1krt (6ktr vuodessa 6 x 100 =600 vuodessa)
rokotukset madotukset yms n.60€/ vuodessa
tallipaikka n.400€/kk (12 kk =4800€ vuodessa)
lisärehut 20€/kk( 12 x 20€ =240€ vuodessa)
raspaus 1-2 krt vuodessa 90€/1 krt ( 2 x 90€ = 180€ vuodessa)
mahdolliset ell kulut
valmennukset kisamaksut yms...
Eli paljon maksaa ;) - katherine
Tuossa yllä on yksi hyvä arvio.
Tallipaikkojen hinnat vaihtelee PALJON. Jossain pohjoisessa perämetsällä voi tallipaikka löytyä 200€/kk hinnalla, uudellamaalla taas maneesittomatkin tallit on helposti 500€/kk ja maneesi jos löytyy, tallivuokra voi olla 600€/kk.
Lisärehut riippuu tietysti mitä hevonn syö ja mitä tallivuokraan kuuluu. Rehusäkkien hintoja on helpointa katsella ihan hevostarvikeliikkeiden nettisivuilta.
Raspaus ja rokotus riippuu siitä, kuinka kaukaa eläinlääkäri tulee. Jos eläinlääkäri esim. raspaa samalla tallilla useamman hevosen kerralla, hinta on halvempi, kuin jos eläinlääkäri ajaa sata kilometriä vain yhtä hevosta varten. Katso netistä varusteiden hintaa esmes Hööks.fi Tallien hinta vaihtelee paikkojen ja tason mukaan. Ruoka taas maksaa jonkun verran. heinän hintaa en osaa sanoa koska se tulee omasta takaa.
Kengitys vaihtelee tekijästä. Kallis ei tarkoita hyvää eikä halpa huonoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3103069Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka632370- 1262072
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3502051Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271743- 671409
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661357
- 701303
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl811268