Paljonko oman hevosen yllä pito maksaaa vuodessa??

heppa22

Paljonko hevosen yllä pito maksaa kuukaudessa kun plussaa siihen varusteet ja tarvittavat lisäravinteet jne.Ja entä vuodessa??Kiitos jos jaksatte vastata:)

3

245

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moimoiii1

      kengitys 50-110€/1krt (6ktr vuodessa 6 x 100 =600 vuodessa)
      rokotukset madotukset yms n.60€/ vuodessa
      tallipaikka n.400€/kk (12 kk =4800€ vuodessa)
      lisärehut 20€/kk( 12 x 20€ =240€ vuodessa)
      raspaus 1-2 krt vuodessa 90€/1 krt ( 2 x 90€ = 180€ vuodessa)
      mahdolliset ell kulut
      valmennukset kisamaksut yms...

      Eli paljon maksaa ;)

    • katherine

      Tuossa yllä on yksi hyvä arvio.

      Tallipaikkojen hinnat vaihtelee PALJON. Jossain pohjoisessa perämetsällä voi tallipaikka löytyä 200€/kk hinnalla, uudellamaalla taas maneesittomatkin tallit on helposti 500€/kk ja maneesi jos löytyy, tallivuokra voi olla 600€/kk.

      Lisärehut riippuu tietysti mitä hevonn syö ja mitä tallivuokraan kuuluu. Rehusäkkien hintoja on helpointa katsella ihan hevostarvikeliikkeiden nettisivuilta.

      Raspaus ja rokotus riippuu siitä, kuinka kaukaa eläinlääkäri tulee. Jos eläinlääkäri esim. raspaa samalla tallilla useamman hevosen kerralla, hinta on halvempi, kuin jos eläinlääkäri ajaa sata kilometriä vain yhtä hevosta varten.

    • Katso netistä varusteiden hintaa esmes Hööks.fi Tallien hinta vaihtelee paikkojen ja tason mukaan. Ruoka taas maksaa jonkun verran. heinän hintaa en osaa sanoa koska se tulee omasta takaa.

      Kengitys vaihtelee tekijästä. Kallis ei tarkoita hyvää eikä halpa huonoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      97
      3045
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2486
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      47
      1276
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1037
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      286
      970
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      889
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      10
      824
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      682
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe