Olisiko mahdollista

että ajanlaskumme alkua edeltäneinä ja sitä jäljentäneinä ensi vuosisatoina on elänyt ehkä kymmenittäin "alkujeesuksia", so.
karismaattisia persoonia, joista legendat ovat sitten muovanneet
Jumalan pojan.
785
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuo ei ole vain mahdollista vaan noitahan on jo dokumentoitu varsin hyvin.

Aina löytyy ihmisiä joilla on järjettömiä käsityksiä itsestään ja jos kulttuuri missä tuollaisia elää, on tarpeeksi alkeellinen, niin löytyy myös seuraajia.
Seuraajia löytyy kaketi myös meidän aikana ja kehittyneissä kulttuureissa mutta täällä vain pieni joukko on tarpeeksi harhaisia.

Äänestä

Ei

Äänestä
  • Miksi ei?

    Äänestä

  • 4+9 kirjoitti:

    Miksi ei?

    Miksi olisi?

    Äänestä

On. Raamatun ristiriidat selittyy 3 Jeesuksen synteesistä. Historialliset dokumentit todistavat. 2 Jeesusta eli nykyisen Israelin alueella ja ristiinnaulittu Jeesus perusti Isis- kultille temppelin roomassa. Ainoa maanjäristys joka käy yksiin ajan kanssa tapahtui rooman kaupungin alueella tulivuori ja pimennys. Israelissa ei sellaista tapahtunut!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_korpifilosofi kirjoitti:

että ajanlaskumme alkua edeltäneinä ja sitä jäljentäneinä ensi vuosisatoina on elänyt ehkä kymmenittäin "alkujeesuksia", so.
karismaattisia persoonia, joista legendat ovat sitten muovanneet
Jumalan pojan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu