Aloin syödä Ketipinoria noin puoli vuotta sitten, ja mielestäni aamuinen silmäluomien turvotus on radikaalista lisääntynyt (mainitaankin sivuoireena). Sitten kun turvotus iltapäivän mittaan vähenee, niin seurauksena on ihon rypistyminen, tuota ikää kun on jo yli 50.
Jos jollakulla on tietoa jostakin tuotteesta (esim. lääke, luontaistuote, kikka tai silmänympärysvoide), joka voisi auttaa tähän vaivaan, niin oletko niin ystävällinen, että kerrot sen minulle :)
Kiitos jo etukäteen
Jos jollakulla on tietoa jostakin tuotteesta (esim. lääke, luontaistuote, kikka tai silmänympärysvoide), joka voisi auttaa tähän vaivaan, niin oletko niin ystävällinen, että kerrot sen minulle :)
Kiitos jo etukäteen
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaihda se Ketipinor toiseen valmisteeseen.
Lääkkeen haittavaikutusta lääkitään toisella lääkkeellä.
Kuten sanoin, Ketipinor tai yleensä neurolepti on ainoa lääke, joka auttaa unettomuuteeni, joten on vähän vaikea vaihtaa lääkettä ihan tuosta vain. Ja kai ne kaikki neuroleptit ovat samanlaisia, ja saattavat turvottaa??!!
Aloitusviestissäsi ei käy ilmi millä indikaatiolla se ketiapiini on määrätty.
Ja toki, usealla neuroleptillä on sama sivuvaikutus, mutta miksi sen pitää olla juuri neurolepti? Mitä kaikkia olet kokeillut? (ymmärtääkseni kaikki uni- ja nukahtamislääkkeet, mutta mitä niiden lisäksi...)
Kokeiltu on kaikki mahdolliset lääkkeet: luontaistuotteet, SSRI:t, väsyttävät mielialalääkkeet, melatoniini ja sitten tosiaan nämä rauhoittavat ja lopuksi kun mikään edellisistäkään ei enää tehonnut, niin neuroleptit. Varsinaisia unilääkkeitä en suostu syömään, koska minua pelottaa se "pudotus", jonka nukahtamislääke aiheuttaa.