Söin noin kolme vuotta minipillereitä (cerazette), jonka aikana minulle kehittyi lievä akne. Nyt sitten lopetin, kun en yksinkertaisesti enää kestänyt ihoni kuntoa. Pillereiden lopettamisesta on nyt noin kuukausi ja ihoni on vain pahentunut; Suuria ihonalaisia kipeitä patteja, ihonvärisiä pieniä patteja ja "tavallisia" finnejä on posket täynnä!
Olen kuullut että ainakin e-pillereiden lopettamisen jälkeen akne voi suorastaan räjähtää käsiin, mutta ilmeisesti siis minipillereidenkin jälkeen? Onko muilla samanlaisia kokemuksia? Rauhoittuuko iho entiselleen hormoneiden tasaannuttua vai tulikohan akne nyt jäädäkseen? Mietin tässä, että mennäkö ihotautilääkärille ja vaatia jotain tujumpia aineita iholle vaiko vain odotella josko iho rauhoittuisi...
Niin ja olen 22- vuotias nainen jo, enkä ennen pillereitä kärsinyt minkäänlaisista iho-ongelmista.
Olen kuullut että ainakin e-pillereiden lopettamisen jälkeen akne voi suorastaan räjähtää käsiin, mutta ilmeisesti siis minipillereidenkin jälkeen? Onko muilla samanlaisia kokemuksia? Rauhoittuuko iho entiselleen hormoneiden tasaannuttua vai tulikohan akne nyt jäädäkseen? Mietin tässä, että mennäkö ihotautilääkärille ja vaatia jotain tujumpia aineita iholle vaiko vain odotella josko iho rauhoittuisi...
Niin ja olen 22- vuotias nainen jo, enkä ennen pillereitä kärsinyt minkäänlaisista iho-ongelmista.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse menisin ihotautilääkärille ja pyytäisin Roa-kuurin.
Hormoonien tasoittuminen voi kestää kuukausia.
Lääkäriltä voi saada jotain lääkettä siihen.