Autovarkaiden uusi keksintö: ovet auki arvoituksellisella laatikolla
Poliisi on ihmeissään poikkeuksellisella tavalla toteutetuista rikoksista, joissa ryövätään autoja hyödyntäen tuoreinta tekniikkaa.
Yhdysvalloissa poliisi on törmännyt eriskummallisiin automurtoihin eri puolilla maata, uutisoi CNN. Varkaat käyttävät laitetta, joka avaa lukot ja kytkee murtohälyttimen pois päältä parissakymmenessä sekunnissa.
Valvontakameroiden kuvissa näkyy, kuinka varkaat putsaavat parkkipaikoille jätettyjä autoja arvotavaroista nopeasti ja miltei huomaamatta. Kaava on useimmiten sama: mies kävelee auton viereen laatikkomainen laite kädessään, ja pian ovet aukeavat hälytyksen laukeamatta.
Poliisi on ymmyrkäisenä rikosten johdosta.
- Olemme saaneet ilmoituksia näistä laitteista joka puolelta Yhdysvaltoja. Tästä on tulossa yhä suurempi ongelma, sanoo entinen poliisi, nykyisin vakuutusyhtiössä työskentelevä Mike Bender CNN:n Newsroom-ohjelmassa.
Liittovaltion poliisi yrittää ratkaista, miten nämä arvoitukselliset laatikot oikein toimivat. Yhden laitteen saloja selvitetään parhaillaan Texasissa.
ihmeboksi autovarkaiden apuna
dreambox
1
308
Vastaukset 1
- Toimii näissä
"avaimettomissa autoissa" Ei mitään avaruus teknologiaa. Tämä laatikko keskustelee auton kanssa ja samalla skannaa auton järjestelmän. lukot auki ja auto tyhjäksi.
Koko auto voitaisiin viedä samalla. Se vaan ei ole tämän tyyppisissä autoissa järkevää. Autoa kun pystytään seuraamaan sen oman GPS / GSM järjestelmän kautta.
Tätä ei saa vaan kertoa Kyllöselle joka haaveilee satellitti valvontaa / verotusta. Se kun on jo osittain olemassa. Eikä sitä pysty eliminoimaan ettei koko auto stoppaisi siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134742Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197700Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!26638Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45627Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99624- 61619
- 42554
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59515