Suomen hallituksessa on kummallinen perse edellä puuhun -tyyppinen tarve ratkaista kaikki ongelmat väärin päin. Lääkäripulaa yritetään nyt hoitaa keinotekoisella Sote-uudistuksella, jolla nykyiset vähät lääkärivoimat keskitettäisiin muutamiin keskuksiin, joissa ihmisiä käsitellään teollisesti kuin teuraskarjaa.
Lapsikin tietää, että jos lääkäreitä on liian vähän väestöön nähden, ei tilanne muuksi muutu, vaikka pakettia pyöritetään kuinka innokkaasti.
Suomalaisen yhteiskunnan etu vaatii Sote-uudistuksesta luopumista ja massiivisen lisäyksen lääkärikoulutukseen, jossa huomioidaan myös patoutunut lääkäripula. Näin korjautuisi samalla kertaa lääkäritarjontaa lisäämällä yhteiskuntaa tarpeettomasti kuormittava lääkäreiden harjoittama rahastaminen hintajoustomekanismin mukaisesti.
Massiiviseen lääkäripulaan ei auta mikään muu, kuin lisätä voimakkaasti lääkäritarjontaa. Sote on aivan käsittämätöntä turhaa temppuilua.
Lapsikin tietää, että jos lääkäreitä on liian vähän väestöön nähden, ei tilanne muuksi muutu, vaikka pakettia pyöritetään kuinka innokkaasti.
Suomalaisen yhteiskunnan etu vaatii Sote-uudistuksesta luopumista ja massiivisen lisäyksen lääkärikoulutukseen, jossa huomioidaan myös patoutunut lääkäripula. Näin korjautuisi samalla kertaa lääkäritarjontaa lisäämällä yhteiskuntaa tarpeettomasti kuormittava lääkäreiden harjoittama rahastaminen hintajoustomekanismin mukaisesti.
Massiiviseen lääkäripulaan ei auta mikään muu, kuin lisätä voimakkaasti lääkäritarjontaa. Sote on aivan käsittämätöntä turhaa temppuilua.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jyrki Katainen keskittyy nyt innoissaan Suomen taloudellisen selkärangan murtamiseen.
HÖPÖ HÖPÖ!!!
On järjen köyhyyttä ripotella terveydenhoito ympäri maata
ja pitää yllä kaikenmaailma pikku kylissä omaa terveyskeskusta.
Tajuatko paljonko ne laitteet maksaa?
Koulutus, lääkeet, hoitaja, lääkärit ja TILAT pitkin pikku paikkoja.
TOTTAKAI on järkeä keskittää resursseja.
Näin toimii kaikki vastuulliset.
Lisäksi osaaminen kasvaa kun se on keskitetty, on täysin selvää
että sairaala missä 5000 leikkaus vuodessa, toimii paremmin kuin
se missä 50 leikkausta.
Sun mielestä "voimakkaasti kasvattaa" lääkäreitä, tajuatko paljonko
maksaa yhden lääkärin koulutus yhteiskunnalle?
vielä, YHDEN lääkärin koulutus maksaa n.200.000 yhteiskunnalle.
Siihen päälle kaikki muut kustannukset yhdestä "lisälääkäristä"
puhutaan helposti 500.000e investoinnista.
Ja näitäkö pitäisi ripotella pitkin Suomea?
Lääkärin koulutus ei kovin merkittävästi poikkea diplomi-insinööri-koulutuksen hinnoista, eikä muistakaan korkeakoulututkinnoista tässä mielessä.
Lääkärikoulutus on itseasiassa hyvin halpaa ja hinnasta se ei voikaan olla kiinni, nimittäin hoitojonot maksavat satoja kertoja enemmän, kuin yhden puuttuvan lääkärin koulutus.
Tosiasia on se, että hoitamattomat potilaat ja lääkäreiden kiskuripalkkiot nykyisessä lääkäripulassamme maksavat kymmeniä jopa satoja kertoja enemmän yhteiskunnallemme, kuin tuo sinun 500.000 euron pikku investointi.
Lääkäripula käy yhteiskunnallemme kalliiksi, eikä suinkaan työtään tekevä lääkäri.
Höpön höpön itsellesi. Suomessa on akuutti lääkäripula. Siihen ei tepsi mikään muu keino, kuin kouluttaa riittävästi uusia lääkäreitä. Nykyiseen massiiviseen patoutuneeseen lääkäripulaan tarvitaan PALJON UUSIA LÄÄKÄREITÄ.
Sori, jos seison sinun varpaillasi.
Ei tässä kukaan ole ripottelemassa mitään pitkin maata. Ongelma on vain lääkäripula, joka aiheuttaa suuria kustannuksia koko yhteiskunnalle hoitojonoina mutta myös lyhyempinä työurina hoitamattomista sairauksista johtuen.
SOTE uudistus keskittää resursseja.
Ongelma on että lääkäreitä ja potilaita on eri paikoissa,
DI palkan maksaa vaan useammin yksityinen sektori kuin lääkärin.
Lääkärin koulutus maksaa ja palkan sekä muut kulut maksaa
yhteiskunta verovaroin.
Katsoppa vaan kuin iso osa valtion budjetista menee sosiaalimenoihin
Meillä ei ole kohta siihen varaa
Muistutan että ne kaikki investoinnit on jo tehty. Pitäisikö sinun mielestäsi lääkärien rosvousta tehostaa hävittämällä pienten terveyskeskusten irtaimisto ja laitteen?
Pitäisköhän sitten lisätä lääkärikoulutusta, jotta lääkäripalkat saataisiin tolkulliselle tasolle ja yhteiskunnan rahat riittämään?
Ongelmat ratkeavat itsestään kun maalaiset muuttavat vähitellen kaupunkiin tai kuolevat pois.
Pitää olla järjen köyhä jos muuttaa maalle kuolevaan kuntaan jossa veroäyri hipoo taivasta, väestö on kuudenkympin ja kuoleman väliltä mutta palveluista ei ole tietoakaan.
Terveyskeskukset voitaisiin kokonaan lopettaa ja siirtyä yksityislääkäritoimintaan niin että valtio maksaisi käynneistä sovitun summan. Potilas voisi valita lääkärin ja lääkäri voisi valita potilaan eli potilastyytyväisyyden luulisi kasvavan,
Kas siinäpä oikea järjen jättiläinen. Entäpä kun kaupaungit ajautuvat yksi kerrallaan konkurssiin?
Liika keskittäminen on järjen köyhyyttä!
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/60245-ministeri-synnytykset-maanteilla-lisaantyvat
Ei se matkasynnyttäminen ole sen vaarallisempaa kuin sairaalassa synnyttäminen.
Imeväiskuolleisuus Suomessa on noin 4 lasta tuhannesta eli alle yhden vuoden iässä kuolee 60000 x 0.004 = 240 lasta vuodessa.
Matkasynnytyksen sanotaan olevan kolmea kertaa vaarallisempaa ja niitä on Suomessa noin 70 vuodessa.
Numeroina "matkasynnytyskuolleisuus" on 70 x 0.004 x 3 = 0.84 eli noin 1.
Tämä tarkoittaa että matkasynnytykseen liittyvä riskiarvio on laskettu yhden menehtyneen lapsen perusteella.
Suomessa ei ole lääkäripulaa vaan laiskoja ahnaita lääkäreitä.
Vuonna 1980 lääkärien määrä oli 9500 ja nykyään yli 25000 mutta ahnaat loiset haluavat hyväpalkkaisia lekotteluvirkoja joissa ei tarvitse hoitaa suomalaisia potilaita.
Katainen ei ole kiinnostunut lääkäripulasta, vaan hallitusohjelmasta....
Suomessa ei ole lääkäripulaa. Suomessa on vain laiskoja ja velttoja lääkäreitä, kuten koko terveydenhuollon henkilökunta. Siellä käytetään makailuun 75% työajasta.
Suomessa on satoja lääkärinpaikkoja jatkuvasti auki. Lisäksi on paljon patoutunutta lääkäripulaa, jota aletaan täyttää heti siinä vaiheessa, kun nähdään että lääkäreitä liikkuu.
Suomalaisen yhteiskunnan vitsaus numero yksi on pitkään jatkunut lääkäripula.
Työvoimahallinnon sivuilta paljastuu, millainen käsittämätön määrä meiltä puuttuu lääkäreitä. Katsokaa itse!
http://www.mol.fi/paikat/Search.do?lang=fi&searchExecute=true&AreaA1=1&AreaB1=1&AreaB1=10&AreaB1=11&AreaB1=12&AreaB1=13&AreaB1=14&AreaB1=15&AreaB1=16&AreaB1=17&AreaB1=18&AreaB1=19&professionCode=10&municipalities=&province=---&search=Etsi&country=---&freshness=1&duration=11&type=21&rentalLabour=---&searchphrase=
Lääkäripulan 20-vuotispäivät!
Hyvä Katainen, ammu itsesi!
Lääkäripulaa ei ole. Heidän työtahtinsa ja vastaanottojen organisointi on naurettava. Lääkäreitä ja hoitajia makaileen ympäri maata tyhjissä taloissa juomassa kahvia ja hoitelemassa omia asioitaan.
Sote-uudistus on keino tehostaa pienten kuntien lakkauttamista.
Kysymyksessä on itse asiassa paikallishallinnon lopettaminen ja lähidemoratian hävittäminen.
Valta yhä kauemmas ihmisiltä, suurissa yksiköissä alamaisten hallinta on niin paljon helpompaa.
Sote-sekoilu ei ole muuta kuin keino tämän saavuttamiseksi.