HaukkaRinta Pelleistä..

Samuli

Millä tavalla vain haukkarinta treenaus vaikuttaa kehitykseen? Tai jos jättää jalat treenaamatta, niin miten se vaikuttaa ylävartalon kehitykseen?

9

1248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • setä

      Jalkatreeni tuo kroppaan yleisvoimaa.Eikä varmasti tee haittaa yläkropan tuloksille.Kyllä siitä hyötyä on olla läpeensä vahva koko kropalta,vaikka sitä penkkiä ei jaloilla pukatakaan.Antaa hyötyä.

      • Samuli

        Kyselin.


    • Antti

      En tiedä muista, mutta ainakin itselläni tuo kova jalkatreeni aina "söi" jonkin verran tuloskehitystä nimenomaan penkkipunnerruksesta. Kun treenasin kovatehoisesti jalkoja, niin penkkipunnerruksen teho saattoi pysyä montakin viikkoa aina samana, eikä tulos noussut millään, välillä jopa laski. Nyt olen jättänyt tuon jalkatreenin kokonaan väliin, enkä enää kyykkäile (polvetkaan eivät kestä minulla sitä) tai vedä jalkaprässiä. Käyn vain juoksemassa, mikä sekin on hyvää jalkatreeniä (varsinkin maastossa). Kun lopetin tuon puntti-jalkatreenin, niin minulla lähti heti ensimmäisellä viikolla penkkitulos nousuun peräti kolmella toistolla ja sitä seuraavalla viikolla vielä yhden toiston ja tuota yhden toiston viikkovauhtia se on koko ajan edennyt, eikä loppua näy. Nykyään saan penkissä 90kg:llä kymmenen toistoa ja sadalla kilolla kolme toistoa. Tiedän myös yhden kaverin, joka ei ole koskaan vetänyt painoilla jalkatreeniä, vaan on koko ikänsä vain juossut, ja silti hänellä on penkkimaximi 120kg, mikä varmaankin riittää useimmille.

      • Kepa

        "(polvetkaan eivät kestä minulla sitä"

        Arvaatko miksi? No siksi, kun et ottanut jalkoja heti alussa mukaan treeniin. Tulee epätasainen kehitys kropalle. Jalkatreenissä myös polvet vahvistuvat.

        "Käyn vain juoksemassa, mikä sekin on hyvää jalkatreeniä (varsinkin maastossa)."

        Niin, jokainenhan tietää sen, että juokseminen vaikka missä ei kasvata jalkalihaksia, vaan vahvistaa ja kiinteyttää lihaksia, mutta se on ehkä sinun tarkoituksesikin.

        Tuo, että "ylävartalon kehitys hidastuu jos ei treenaa jalkoja" ei nyt vielä edes 1. vuotena vaikuta mihinkään. Pidemmän päälle kyllä.


      • asdf
        Kepa kirjoitti:

        "(polvetkaan eivät kestä minulla sitä"

        Arvaatko miksi? No siksi, kun et ottanut jalkoja heti alussa mukaan treeniin. Tulee epätasainen kehitys kropalle. Jalkatreenissä myös polvet vahvistuvat.

        "Käyn vain juoksemassa, mikä sekin on hyvää jalkatreeniä (varsinkin maastossa)."

        Niin, jokainenhan tietää sen, että juokseminen vaikka missä ei kasvata jalkalihaksia, vaan vahvistaa ja kiinteyttää lihaksia, mutta se on ehkä sinun tarkoituksesikin.

        Tuo, että "ylävartalon kehitys hidastuu jos ei treenaa jalkoja" ei nyt vielä edes 1. vuotena vaikuta mihinkään. Pidemmän päälle kyllä.

        Ihan pakko kysyä tuosta juoksemisesta.

        "Niin, jokainenhan tietää sen, että juokseminen ------- vahvistaa ja kiinteyttää lihaksia,"

        Miten lihas kiinteytyy?



        Jos tosissaan panostaa siihen pelkkää penkkiin niin aivan varmasti jalkatreeni haittaa penkkipunnerrusta. Jos ei muuten niin vähintäänkin ajallisesti. Kilpapenkkaajat(ei siis voimanostajat) harvemmin treenaavat jalkoja, mutta syy taitaa lähinnä olla painoluokkakilpailun. Jalkojen, penkissä sinänsä turha, lihasmassa nostaa kehonpainoa. Jari Mentula (EM-penkkaaja) on kuitenkin yksi esimerkki miehestä joka on kai joskus treenannut vähän jalkojakin....

        Jos taas penkkipunnerrus on liike siinä kuin muutkin niin jalkatreeni jopa parantaa sitä penkkiä (niinkuin muitakin tuloksia). Kyse on lähinnä hormonien erityksestä.

        120kg tuloksella ei kyllä vielä voi tehdä yhtään mitään johtopäätöksiä mihinkään suuntaan...


      • voimanostaja2polvessa

        Spede Pasanen?Penkkitulos lähti seuraavalla viikolla nousuun kun jalat jäi väliin?

        Ei millään pahalla,mutta vittu tämä on puupäiden paratiisi vailla vertaa?

        Oisko pingispallon pumppua kenellekään myynnissä?

        Oisko ketään samanhenkisiä täällä?


      • Hohhoijjaa..

        Tässä kuulimme tyypillisen penkkihauispellen näkemyksen punttisalitreenaukseen: "Emmäviitti tehä jalkoja kun se on yläkropasta pois ja kyykky on vaaraallistakin ja...".

        Mikä siinä penkkipunnerruksessa viehättää niin paljon ettei muilla liikkeillä ole enää mitään väliä, vastatkaa!


    • asdf

      Jos treeni on tosiaan lähes pelkkää penkkipunnerrusta ja hauisliikkeitä niin :

      Hartiat työntyvät eteen ja ryhti huononee. Penkkipunnerrus jämähtää ehkä reiluun 100 kiloon normaalikokoisella miehellä.
      Hauis kasvaa, mutta jos ei treenaa ojentajia niin olkavarren ympärys ei suuremmin muutu (2/3 ympärysmitan kasvamisesta tehdään ojentajalla!).

      Palstan nimi on kehonrakennus, joten oletan että suuri osa lukijoista haluaa muutosta nimenomaan ruhonsa ulkonäköön.
      Pelkällä hauis-penkki treenaamisella ei vartalosta huomaa punttisaliharrastusta (ryhtihän on huono joka toisella tyypillä nykyään).

      Jaloista vastailinkin jonkun toisen kirjoittajan viestin alle...

      • jaah.

        Ei kukaan. Kyllä jokainen treenaa ojentajaa joka tajuaa missä ojentajalihas on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe