HELSINGIN MUUTTUNUT KATUKUVA

Syntyperäinen

Helsingin katukuvassa ei vielä 1980-luvulla ollut kerjäläisiä, homokulkueita, erikoiskalliita autoja eikä Louis Vittonin -myymälöitä. Nyt on näitä kaikkia. Ehkä tätä kutsutaan "edistykseksi" tai "eurooppalaistumiseksi.

Tänään alkaa "Helsinki Pride" -viikko. En ymmärrä mitä "pridea" siinä on. Ei tuo ainakaan mikään kulttuuritapahtuma ole, eikä edistä mitään toivottavia arvoja. Toivottavasti tällaista toimintaa ei ainakaan Helsingin kaupungin varoin tueta

Minusta tämä kaikki on hyvin surullista, enkä koskaan olisi uskonut näkeväni tällaista Helsingin kaltaisessa kauniissa ja sivistyneessä kulttuurikaupungissa.

Toivon etteivät Helsingin matkailua edistävät tahot markkinoi koti-ja synnyinkaupunkiani homoseksuaalien "mekkana" Minua ei mitenkään imartele jos ulkomailla käydessäni joko tokaisee: "Ai olet Helsingistä, sehän on tuo gay kaupunki."

27

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gogogoa

      Tasantarkkaan ainoa asia Nokian lisäksi maailmalla mistä Suomi tunnetaan, on sen homokulttuuri. Kiitos Tom of Finlandin.

      Jotkut neropatit kuvittelevat että Suomi olisi tunnettu maaimalla "hulluista suomalaisista". Ei ole. Vaan Nokiasta ja homoista.

      Aika väsynyt trollailu sinulla muuten,mutta vastasinpas nyt kuitenkin.

      • Syntyperäinen

        Kuka on Tom of Finland?


      • fdsres

      • Syntyperäinen kirjoitti:

        Kuka on Tom of Finland?

        Tom of Finland on taatusti kaikkien aikojen kansainvälisesti tunnetuin suomalainen kuvataiteilija.


    • Terve vaan

      Monien muiden maiden gaykulkueet ovat suurempia ja näyttävämpiä, joten huolesi lienee aiheeton.

      • Syntyperäinen

        Aikanaan kysyttiin vitsinä voiko Sveitsiin tulla sosialismi? Vastaus oli ettei voi koska "Niin suuri onnettomuus ei voi kohdata niin pientä maata!"

        Täytyy toivoa ettei Helsinki kasvaa liikaa, koska kaupungin kasvun ja asumisen tiivistymisen myötä myös kaikki tämänkaltaiset kielteiset lieveilmiöt kasvavat eri muodoissaan.

        Pienissä kaupungeissa on pienet ongelmat ja isoissa suuret ongelmat!


      • Syntyperäinen

        Maailmassa on rajoitetut energia-, ravinto-ja vesivarat. Siinä mielessä homoseksuaalisuus on hyvä asia, että tältä osin väestö ei lisäänny. Tämä on tällainen synergeettinen väestönkasvun tasausventtiili.

        Yleensäkin paikoissa joissa väestön määrä kovasti kasvaa ja kasaantuu, esiintyy eniten homoseksuaalisuutta. Tämä on todettu mm. hiirikokeilla. Helsingissä on asuminen kallista. Lapsiperheillä ei ole varaa kunnon asuntoon, mutta ainahan pieneen asuntoon yksi homopari sopii. Maailmakin pelastuu!


    • Ei Glle.

      Kallion Nallen Pubissa on Helsingin Gay kulttuurin kerma, ottaa päähän tää Gay hosotus, marssikoot, mutta kuka tykkää, kalliossa on noita vihreitä partoja liikaa.

    • tuli trauma

      Rouva hyvä, maailma muuttuu ja Stadi siinä mukana.

      Noin pahaan homofobiaan kannattaisi hakea ihan ammattiapua.

      • dr. noubati

        Homous ja homostelu on henkinen sairaus. Aivan kuten skitsofrenia. Homouteen löytyisi lääkitys, mutta virkakoneiston ( byrokratia) palveluksessa on paljon homoja jotka torppaavat
        lääkkeen kehittelemisen.


      • Syntyperäinen

        Arvoisa neiti! Olen olen ihan tavallinen mies, jolla on vielä ymmärrys siitä mikä on normaalia ja mikä ei. Täytyy tosin myöntää että olen ns.uhanalainen laji:)


      • tuliko trauma
        Syntyperäinen kirjoitti:

        Arvoisa neiti! Olen olen ihan tavallinen mies, jolla on vielä ymmärrys siitä mikä on normaalia ja mikä ei. Täytyy tosin myöntää että olen ns.uhanalainen laji:)

        Rouva hyvä, vaikka teillä on tummia karvoja ylähuulessa, ette ole mies.


      • dr. noubati kirjoitti:

        Homous ja homostelu on henkinen sairaus. Aivan kuten skitsofrenia. Homouteen löytyisi lääkitys, mutta virkakoneiston ( byrokratia) palveluksessa on paljon homoja jotka torppaavat
        lääkkeen kehittelemisen.

        Oli uutta informaatiota minulle, että virkamiehet ne nykyään vastaavatkin lääkkeiden kehittelemisestä. Olin luullut, että tuota tutkimustyötä tekisivät ennemminkin tiedelaitokset ja lääketeollisuus.


      • Ahdasmielisyyttä?
        dr. noubati kirjoitti:

        Homous ja homostelu on henkinen sairaus. Aivan kuten skitsofrenia. Homouteen löytyisi lääkitys, mutta virkakoneiston ( byrokratia) palveluksessa on paljon homoja jotka torppaavat
        lääkkeen kehittelemisen.

        Jos nauttii seksissä saada tappia anaaliin, ja sen kautta G -pisteen stimulointia, miten lääkkeillä olisi tuohon asiaan "tervehdyttävä" vaikutus??
        Kuullostst enemmänkin ajatusmaailmaltasi yhtä ahdasmieliseltä kuin jotkut lahkolaiset kiihkouskovaiset.
        Saahan jokainen uskoa vaikka ufoihin. Uskominenkin pitää suvaita. Miksi pitäisi seksin suhteen puuttua kenenkään asiaan mitä makuuhuoneessaan tekee ja kenen kanssa? Mitä se kuuluu ympäristölle tai kenellekään jotka eivät ole osallisena toimituksissa?
        Aina voi valita haluaako olla mukana tai ei. Siispä kysymys edelleen: Mitä tämä sinulle tai muille kuuluu?


    • myös syntyperäinen

      Noita Prideja löytyy vuosittain lähes kaikista pääkaupungeista ympäri maailmaa. Eihän se kestä kuin yhden viikon. Enemmän minua haittaa kaljatölkkien kantajat ja muu epäsosiaalinen porukka.

    • Ei pyhää

      Kallio lienee Hesan ykkösgay mesta, eikös siellä ole saunat ja baarit alan miehille, moni tykkää asua kalliossa, moni ei, muitakin syita on, kuten turvattomuus ja epäsiisteys.

    • äiti ei siivoo tääl

      Katukuva muuttunut likaiseen suuntaa.
      On kuin suuressa roskaläjässä kulkis!
      Kaik suuhunpantu on kuorittu ja kuoret tiputettu just siihen , missä nautittu.

      "Missä Pohjolan Valkea Kaupunki ? "

    • "Toivon etteivät Helsingin matkailua edistävät tahot markkinoi koti-ja synnyinkaupunkiani homoseksuaalien "mekkana" "

      Markkinoi jo. Helsingin kaupungin matkailusivuilla on laaja osio 'Gay Friendly Helsinki'. Siellä mainitaan myös, että Helsinki on IGLTAn (kansainvälinen homomatkailijoiden liitto) jäsen.

      "Minua ei mitenkään imartele jos ulkomailla käydessäni joko tokaisee: "Ai olet Helsingistä, sehän on tuo gay kaupunki." "

      Minua imartelee tavattomasti. Olen ylpeä, että kaupungin johto Jussi Pajusesta lähtien osoittaa avaramielisyyttä ja ihmisoikeuksien kunnioittamista ja pyrkii edistämään homojen tasa-arvoista kohtelua.

      • Syntyperäinen

        Tuossa mielipiteessäni viittasin kasvaneisiin tuloeroihin mainitsemalla Louis Vouittonin myymälän, kerjäläiset ja huipukalliit autot. Tämä osoitti nimenomaan avarakatseisuutta ja huolta yhteiskunnan eriarvoistumisesta

        Jos suvaitsevaisuuden ainoa mittari on homoseksuaalisuuden kannattaminen/edistäminen, silloin termi suvaitsevaisuus on ymmärretty aika kapea-alaisesti.

        Kääntäen jos joku ei esim. hyväksy samaa sukupuolta olevien avioliittoa, hänet on heti natsi, fasisti tms. riippum
        atta miten avarakatseinen tai edistyksellen hän muissa asioissa.


    • huikauheeta

      onhan se hienoa että käyttääkin sitä toista reikää!!!!!Kyllä siinä on aihetta pitkään marssiin.

    • outolintu*

      1975 kuoli 39 henkilöä pakkaseen,. joten on sitä kurjuutta täälläkin ollut ja asunnottomia.

    • ihmepräisä

      70-luvulla näki paljon karvahattueinareita. Onneksi harvemmin nykyään.

      • Nikita on

        Nikita-karvahattu-villitys tulee vielä, sano minun sanoneen!
        Sitten voidaan sanoa; Helsinki tunnettu Nikita-karvahatuistaan.


    • keskusralaane

      Stadin keskustassa harvemmin näkee suomalaisia

    • paskanen loppu

      Sinäkö se olet joka stadin katuja vossikalla kolkuttelet ja hevosen paskaa ympäriinsä levittelet.

    • kuuluukin muuttua

      On kyllä ihan normaalia se, että katukuva muuttuu aikojen mukaan. Ajattele 1800-luvulla mentiin hevoskyydillä, olisi aika kurjaa, jos se ei olisi siitä mihinkään muuttunut.

    • VähemmistöValtuutett

      "Helsingin katukuvassa ei vielä 1980-luvulla ollut kerjäläisiä, homokulkueita, erikoiskalliita autoja."

      - Homoseksuaalisuuteen kehottaminenhan oli vielä 80-luvulla kiellettyä (en muista vuotta kun päättyi) ja niillä oli Gambrini -niminen paikka ja Vanhan alakerta
      - Kultaisella 80-luvulla ja vielä 90-luvulla Punavuori oli homokeskittymä - hintatson nousu kantakaupungissa on saattanut nostaa Kallion suosiota
      .- Kalliitakin autoja näkyi katukuvassa - mutta vähän (esim. Britannian suurlähettiläällä oli v. -88 Rolls Royce)
      - Suomen mustalaiskulttuuriin kuului kerjääminen silloin, kun sosiaalitoimi oli vielä lapsenkengissään - mutta eivät he enää 80 -luvulla kerjänneet

      80-luku oli parempaa kun homot pysyivät kaapissa - heidät on nostettu julkisuuteen (tv-sarjojen teko halpaa) ja ovat monesti röyhkeitä. Missä ovat mm. seuraavat unohdetut vähemmistöryhmät ja teot julkisuus heidän puolestaan?

      - mielenterveyskuntoutujat ja masennuksen takia työkyvyttömät
      - prekariaatti; osa- ja määräaikaisia työsuhteita pakosta tekevät
      - toipuvat/toipuneet päihderiippuvaiset
      - sotasaksalaiseten jälkeläiset ja maassamme sukupolvien ajan asunut saksankielinen vähemmistö
      - paremman elintason/työttömyyden vuoksi ulkomaille muuttaneet suomalaiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      457
      3908
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1276
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe