Hamasilla on uskonnollinen tavoite tuhota Israel pois kartalta. Yhdessä itsemurhaiskussa kuolee noin 10-20 israelilaista. Israelilaisia on noin viisi miljoonaa. Mitenköhän Hamas saavuttaa tavoitteensa?
Israel varmasti haluaisi elää rauhassa. Mutta armeijan otteet eivät kevene ennen kuin terroristiteot loppuvat. Israelilla on täysi oikeus ja velvollisuus puolustaa omia kansalaisiaan.
Israel varmasti haluaisi elää rauhassa. Mutta armeijan otteet eivät kevene ennen kuin terroristiteot loppuvat. Israelilla on täysi oikeus ja velvollisuus puolustaa omia kansalaisiaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Israelilla on täysi oikeus maansa ja kansalaistensa puolustamiseen siinä missä muillakin mailla.
Mutta en pysty ymmärtämään miten esimerkiksi kiviä heittelevän pikkulapsen ampuminen kuoliaaksi on mitenkään tekemisissä oikeutetun puolustuksen kanssa. Ihmisoikeusjärjestöt kautta maailman (myös israelilaiset) ovat tuominneet tämänkaltaisen ylimitoitetun voimankäytön.
Myös kollektiiviset rangaistukset palestiinalaisille, joista myös varmasti suurin osa haluaisi elää rauhassa, ovat omiaan tuottamaan uusia jäseniä terroristiryhmille. Israelin sokeat kostoiskut ovat samanlaista terroria kuin palestiinalaisten itsemurhaiskut. Siviilejä niissäkin kuolee.
No, objektiivisuuden nimissä on sanottava, että palestiinalaishallinto voisi olla huomattavasti tehokkaampi ääriliikkeiden suitsimisessa. Mutta kahden tulen välissä on vaikea olla...liian rajut toimet esim. Hamasia vastaan voisivat saada aikaan sisällissodan. Hamasilla kun on niin paljon kannatusta, eikä ainoastaan hyökkäyksiensä ansiosta. Hamas mm. ylläpitää sairaaloita, kouluja sekä tukee työttömiä palestiinalaisia. Sekä niitä, joita israelilaiset eivät päästä töihin.
ole VIELÄ tuhoamassa Israelia mutta vielä sekin päivä koittaa jolloin oikeus voittaa ja Israelin juutalaiset joutuvat tästä luvatusta maasta poistumaan
........hyvästä ja maltillisesta kirjoituksesta.
Noinhan se pääpiirteissään menee.
Tuo loppu on moniilmeinen ja pitkänkin keskustelun vaativa:
""""Sekä niitä, joita israelilaiset eivät päästä töihin."""""
Miksi palestiinalaisten pitäisi ylipäätänsä mennä Israeliin töihin?
Se että palestiinalaiset eivät voi mennä omalla alueella töihin kun sionistit asettavat kaikenlaisia rajoituksia palestiinalaisten liikkumiselle palestiinalaisten omalla maalla.
Se se on todellin ongelma. Tätäkö tarkoitit vai molempia?
... kiviä heittelevien lasten ampumista kuoliaaksi, mutta en myöskään hyväksy palestiinalaisterroristien tapaa lähettää kiviä heitteleviä lapsia heidän ja Israelin armeijan sotilaiden väliin puskuriksi.
ole tuhoamassa Israelia? Taidan olla aivan puusta pudonnut? Eivätkös Israelin arabiviholliset ole halunneet tuhota Israelin jo sen perustamisesta alkaen? Olisiko palestiinalaisten aika rauhoittua ja ruveta ajattelemaan, että Israel ei ole heidän vihollisensa? Perusteeksi tälle saattaisi riittää se että Israel on liian ylivoimainen vihollinen.
Edellinen itsemurhaisku oli maaliskuussa. Parantuiko arabien olot viidessä kuukaudessa? Eivät! Israel tekopyhästi odotti uutta pommi-iskua, ja kohta taas isketään "terroristipesäkkeeseen".
No, mun mielest juutalaisuus on jokaisen oma asia. Mut ei juutalaiset sais tappaa palestiineja. Ne vaan puolustaa omaa maataan ja sit kans, ku näkee et uutisis näytetään lapsia jotka heittelee kivillä tankkeja niin ne lapset ammutaa!!!! Mä ainaki puolustasin omaa maatani jotain vihollista ja hyökkääjää vastaa!!!!
Ei Israel nyt varmastikkaan ihan kaikkeen ole syypää, niinkuin väität. Mutta lähi-idässä Israel on se hyökkäävä osapuoli, joka miehittää ahneesti ja raukkamaisesti alueita, jotka eivät lainmukaan heille kuulu! Israel ei ole myöskään sallinut YK:n rauhanturvaajienkaan väliintuloa, vaikka palestiinalaiset ovat sitä monasti pyytäneet. Syy saattaa olla siinä, että israelilaisilla on ns hommat vielä kesken?
on sen tekemisistä moittia, ei se ikinä ole vääryyksiään myöntänyt