Itäkeskuksen edessä istuu päivästä toiseen kurjan näköinen kerjäläinen pummaamassa. Minun on käynyt häntä sääliksi. Eilen annoin kassistani hänelle banaanin. Siitä on hyötyä hänelle itselleen. Jos antaisin rahaa, kerjäämisen organisoija nappaisi sen itselleen ja vaatisi kerjääjää kerjäämään kovemmin.
Annoin kerjäläiselle banaanin
laupias samariini
19230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minä olen tänä kesänä jakanut jo 250 € kahdenkympin seteleinä romanikerjäläisille. Kovin ovat kiitelleet. Asun yksin ja tuloni riittävät minulle enemmän kuin tarpeeksi.
Minäkin teen saman, mutta annan sen 250€ aina parhaimman näköiselle naiselle. Siis koko summan ja saan häneltä autossani mukavaa palkkioksi ystävällisyydestäni . Asun vaimoni ja lasteni kanssa ja tuplatulomme riittävät meillekin enemmän kuin tarpeeksi. Silloin kaikkien lie pitää olla tyytyväisiä.
Olen joskus banaanilla yrittänyt, mutta se ei ole kelvannut jostain syystä.
Ei ne kaikki voineet olla 20 seteleitä, jos kokonaissumma oli 250. Taidat puhua pazkaa?
Tai hän on tainnut eksyä Tallinnan keskustaan. :D
olen joskus ajatellut ett laittaisin jokaisen kerjäläisen eteen tai kuppiin porkkanan mutta en ole sitten kehdannut.
Joku vissiin ilikes laittaa joskus kerjäläisen kuppiin kortsun.
Älä laita, se on mautonta, aaseille annetaan porkkanoita ja sitä paitsi moni on allerginen raaoille porkkanoille.
Laita kuppiin ennemmin vaikka joku sandwich tai kovaksi keitetty muna.
Minä annoin kerran farkut ettei niitä repaleisia mekkoja tarttes käyttää :)
Täällä ei pyöri kerjäläisiä, vaan rikkaita mamuja. Olen heille kade, kun ajelevat uusilla autoilla
Miksi antaa mitään rikollisille?
Minä annoin ruoantähteet ja likaiset vaatteet. Kelpasivat hyvin.
Jäätelöä en uskaltanut antaa, jos vaikka ladylla olisi laktoosi-intoleranssi ja tulisi ripulit housuun.
Olisit antanut pelkät kuoret kerjuupurkkiin!
Minäpä annoin koko leipäpussin Reissumies leipää, olin juuri ostanut itseäni varten,
mutta ajattelin että kerjäläisellä oli enemmän nälkä.
Tännä annetaan Halvan maukasta lakritsaa.....
Olisiko huonoa pilaa jos antaisi kerjäläiselle, kylmästä hiostavan pullon kivennäisvettä?
Et siihen olis laitettu suolaa n.200gr vai meniskö se jo vittuiluks?
Annoin mieheni vanhat kalsait.
annoin pierun nenään.kiitteli kovasti teutorantista.
Minä aikoinani sammuin kannelmäen ja malminkartanon väliseen puistoon. Herätessäni maassa olevaan lippikseeni oli joku nakannut kolme markkaa rahaa.