leuk, trom ja hb, normaaliako?

Eli verikokeissa tuloksina löytyi seuraavanlaisia hb 110, leuk 11 ja trom 478, kaikki viitearvojen ulkopuolella. Soittoaika lääkärille vasta parin päivän päähän, jolloin katsoo tuloksia. Onko jollain ollut vastaavia lukuja ja mistä johtunut??

T. 24V NAINEN
6356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eipä ole hb eikä leukkarit vielä paljoa viitearvojen ulkopuolella. Mulla oli tuollaisia lukemia kun oli reuman alkuvaiheet, paitsi että trombosyytit vielä sun arvoa korkeammat.

Sulla kaiketi on joku tulehdus vai? Mulla oli hb matala, koska tulehdus söi rautaa jyllätessään kehossa, eikä reumaatikot saa ottaa rautalisääkään, kun rauta vaan vahvistaa tulehdusreaktiota. Lievästi aneemisena olen ollut jo monta vuotta. Onko sulla joku flunssa vai miks noi arvot on otettu?

Äänestä
  • Atooppinen ihottuma, jonka takia kokeita otettiin, jos löytyisi selitystä oireille.. Ennen ollut aina ihan viitearvojen sisällä. Flunssaa sun muuta ei ole ollut pitkään aikaan.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Atooppinen ihottuma, jonka takia kokeita otettiin, jos löytyisi selitystä oireille.. Ennen ollut aina ihan viitearvojen sisällä. Flunssaa sun muuta ei ole ollut pitkään aikaan.

    Allergia?

    Kokeile eri ruokavalioita, jotta löydät syyn allergialle.

    Yleensä se on viljat, mutta voi olla maitokin.

    Tehoaa myös atopiaan:

    http://www.raikasweb.com/psoriasis

    http://www.nujerraakne.fi/

    Itellä oli kaikenlaista ennen viljojen jättöä.

    anemiaa
    iho-oireita
    suolisto-oireita

    vaikka mitä

    B12-vitamiinin ja folaatin puute aiheuttaa anemiaa. mm. näiden vitamiinien imeytyminen häiriintyy, jos on viljoille yliherkkä.

    Äänestä

Ja ei ihottumalaikut ole mistään päin kehoa tulehtunu? No, mut varro rauhassa lääkärin soittoa, kait sulla sitte jossain jotain tulehdusta on, kun on leukkarit koholla. Tai siis enhän mä mikään lääkäri ole, osaan vaan sanoa sen pohjalta mitä itselle on sattunut. Mut mulla oli tosiaan trombosyytit about 500 ja ei mulla sillonkaan ollut kun polvi ja jotkut pikkunivelet tulehtuneet. Et ei paljoa tartte olla häikkää että noi arvot loikkaa pois viitearvoista.

Äänestä

Joko on tullut selkoa labravastauksiin? Jäi kovasti mietityttämään, mistä kohonneet arvot johtuu jos ei kert ole tulehdusta tiedossa.

Äänestä
  • Eivät keksineet syytä, uusia kokeita otettu jo kerran ja vielä menossa uudelleen. Kertoilen tänne, jos jotain tässä selviää! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen? kirjoitti:

Eli verikokeissa tuloksina löytyi seuraavanlaisia hb 110, leuk 11 ja trom 478, kaikki viitearvojen ulkopuolella. Soittoaika lääkärille vasta parin päivän päähän, jolloin katsoo tuloksia. Onko jollain ollut vastaavia lukuja ja mistä johtunut??

T. 24V NAINEN

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu