http://www.talouselama.fi/uutiset/eujohtajat jarkyttyivat usan vakoilu karannut kasista/a2192798
EU-johtajat järkyttyivät: USA:n vakoilu "karannut käsistä"
"EU haluaa Yhdysvalloilta vastauksia huhuihin, joiden mukaan NSA olisi salakuunnellut eurooppalaisia diplomaatteja sekä soluttautunut heidän tietokoneilleen. EU-johtajat varoittavat, että suhde Yhdysvaltoihin on vaarassa.
Asiasta vuotaneen Edward Snowdenin saamien asiakirjojen mukaan Yhdysvallat olisi vakoillut sekä eurooppalaisia diplomaatteja Washingtonissa että EU:n toimia Brysselissä".
USA:han vakoilee ja urkkii vain terrorismin takia, niinhän se sanoo. EU-johtajat lienevät kaikki terroristeja kun NSA:n Echelon-järjestelmä on vakoillut heitä.
Onhan jyrkästi kielletty se että USA vakoilisi tieteellisteknisen, taloudellisen tai poliittisen etumatkan säilyttääkseen sekä voittaakseen kilpailutuksia ja patentteja.
Montakohan oikeistoliberalimin vastustajaa on kiristetty tai USA:n mallia Euroopaan ajavaa porvaria rahoitettu & ohjeistettu vastapuolesta urkitulla tiedolla. Ei taida kokkarienkaan imago olla pelkästään mainostoimiston luomus.
EU-johtajat järkyttyivät: USA:n vakoilu "karannut käsistä"
"EU haluaa Yhdysvalloilta vastauksia huhuihin, joiden mukaan NSA olisi salakuunnellut eurooppalaisia diplomaatteja sekä soluttautunut heidän tietokoneilleen. EU-johtajat varoittavat, että suhde Yhdysvaltoihin on vaarassa.
Asiasta vuotaneen Edward Snowdenin saamien asiakirjojen mukaan Yhdysvallat olisi vakoillut sekä eurooppalaisia diplomaatteja Washingtonissa että EU:n toimia Brysselissä".
USA:han vakoilee ja urkkii vain terrorismin takia, niinhän se sanoo. EU-johtajat lienevät kaikki terroristeja kun NSA:n Echelon-järjestelmä on vakoillut heitä.
Onhan jyrkästi kielletty se että USA vakoilisi tieteellisteknisen, taloudellisen tai poliittisen etumatkan säilyttääkseen sekä voittaakseen kilpailutuksia ja patentteja.
Montakohan oikeistoliberalimin vastustajaa on kiristetty tai USA:n mallia Euroopaan ajavaa porvaria rahoitettu & ohjeistettu vastapuolesta urkitulla tiedolla. Ei taida kokkarienkaan imago olla pelkästään mainostoimiston luomus.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Käyttäkää ihmiset ja yritykset vielä Googlen pilvipalveluita ja Chromebookkeja niin teette asian vielä helpommaksi Yhdysvaltain vakoilulle. Googlella on maailma hallussa ja siksi se on Yhdysvaltojen vakoilun tärkein työkalu, Patriot laki takaa pääsyn myös ulkomailla oleviin palvelimiin jos yritys vain on Yhdysvaltalainen.
Saksaa urkitaan enemmän kuin muita EU-maita ja se kuuluu samaan kategoriaan Kiinan, Irakin ja Saudi-Arabian kanssa. Yhdysvallat urkkii Saksassa kuukaudessa keskimäärin puolta miljardia puhelua, sähköpostia ja tekstiviestiä.
Tällainen vakoilu ei liity mitenkään terrorismin torjuntaan, jolla Yhdysvallat perustelee herkästi toimiaan. On kysyttävä kyynisesti, että jos ystävät ovat tällaisia, mihin vihollisia tarvitaan.
Lähde: http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/mihin-vihollisia-enaa-tarvitaan/634801/
USA omaa luokkaansa
Vaikka eräs tämän palstan kirjoittelija vähätteleekin jenkkien vakoilutoimintaa ja rinnastaa Neuvostoliiton toiminan Snowdonin paljastamaan rötöstelyyn, on syytä todeta, että NSAn paljastunut urkinta on täysin omaa luokkaansa sekä laajuudeltaan että röyhkeydeltään.
Millään muulla valtiolla ei ole sellaisia urkintaresursseja kuin USA:lla. Mikään muu valtio ei pysty näin kattavaan tiedusteluun. Niinpä on todettava, että juuri USA on totalitarismin tärkein edistäjä meidän päivinämme.
Kaikki tärkeimmät sosiaalisen median palvelut johdetaan usasta
Suurin osa pilvipalveluista usasta
Tärkeimmät sähköpostitilit usasta
Tärkeimmät toimisto-ohjelmat usasta
Tärkeimmät PC ja Mobiili-käyttöjärjestelmät tulevat usasta.
Suurin osa tietoturvaohjelmista tulee usasta
Suurin osa salausohjelmista usasta
Suurin osa verkkolaitteista (reitittimet, palomuurit, modeemit ym.) tulevat usasta
Suorittimet tulevat usasta (suuri osa piialasta dokumentoimatonta)
GPS-paikannus hoidetaan usasta (jopa tulevaan Galileo-paikannusjärjestelmään usa on vaatinut hallintaa, vaikka kyseessä on eurooppalainen järjestelmä).
Maksuliikennekortit ja hallinta usasta (Visa, American Express, MasterCard jne.)
Yhdellä taholla on totaalinen hallinta siihen millaisia laitteita, ohjelmia ja järjestelmiä käytämme, ja pääsy niiden suunnitteluun.
Olisi hyvä, että ainakin valtion tietotekniikkajärjestelmät koostuisivat ainakin osittain muistakin kuin Microsoftin tuotteista. Siis jos halutaan parantaa tietoturvaa. Kuka menee takuuseen, että esimerkiksi Windows-käyttöjärjestelmiin ei ole ujutettu takaportteja, joilla järjestelmiin päästään? Ainakin kiinalaiset taitavat käyttää muuta kuin Windowsseja esimerkiksi sotilasteknologiassa.
Suosittelen open source -ohjelmia, joista ainakin tietää mitä koodi sisältää. Tai onhan Linus Torvalds ehkä nykyään USA:n ostama NSA-mies, joka tekee Linux-ytimeen takaovia.
Wikipedia kertoo:
Muutto Yhdysvaltoihin
"Keväällä 1996 ruotsalainen hakkeri Peter Anvin, joka oli vuonna 1993 kerännyt internetissä rahat Torvaldsin tietokonevelan maksamiseksi, houkutteli Torvaldsia töihin salaperäiseen tietokoneyritykseen Transmetaan Piilaaksoon. Torvalds kävi työhaastattelussa, ja kun tieto siitä levisi, muutkin yritykset, kuten Tele, Digital Equipment Corporation ja Red Hat, tarjosivat hänelle työpaikkaa. Hän päätti kuitenkin mennä töihin Transmetalle, vaikka muut yritykset tarjosivat enemmän palkkaa. Hän oli kiinnostunut Transmetasta, jonka oli huhuttu suunnittelevan ohjelmoitavia suorittimia, eikä hän halunnut sitoutua yhteen tiettyyn Linux-yritykseen, koska olisi tällöin voinut joutua tekemään yrityksen haluamia ratkaisuja Linuxin kehityksessä".
Tehdäänkö Linuxiin iOS-, Android- ja Windows-käyttöjärjestelmien lisäksi takaportteja, joilla x86, x64 ja mobiilisuorittimilla voidaan suorittaa salaista koodia rajapintojen päällä, jotka mm. voivat kuljettaa tietoa TCP/IP-protokollan avulla protokollapinoja hyödyntäen ns. kehittyneiden evaasiotekniikoiden avulla. Perinteiset rautapalomuurit, NATit, palomuuriohjelmat ym. olisivat voimattomia tällaiselle rauta-, käyttöjärjestelmä- ja verkkoprotokollatason datansiirrolle. Siitä ei kaiken lisäksi jäisi mitään tietoa tai jälkiä, ilman kyseisen evaasiotekniikan dokumentointia ja hyökkäyksen toistamista.
Tälläinen tunkeutuminen ei jätä amatöörimäisiä jälkiä, koska siinä ei tarvita erillisiä haittaohjelmia. Suorittimen salaiset ominaisuudet yhdessä käyttöjärjestelmän piilotettujen toimintojen ja TCP/IP-protokollaan sisältyvien ominaisuuksien (sisäänrakennettujen) kanssa mahdollistaa rinnakkaistoiminnan täysin huomaamatta.
TCP/IP protokollaa käyttävät kehittyneet evaasiotekniikat kertovat, miten dataa voi kulkea määritellyn datan ja pakettien joukossa(osana) rinnakkaisena toimintona, samoin suorittimet ja käyttöjärjestelmät niiden apuna voivat prosessoida näkymätöntä dataa, käyttäen määriteltyä dataa alustanaan. Näyttää että prosessi suorittaa tiettyä toimintaa ja määriteltyä dataa siirtyy, mutta todellisuudessa prosessien päällisin puolin tarkoituksenmukaisen toiminnan rinnakkaistoimintona suoritetaan datapinoja/prosessipinoja hyväksi käyttäen muuta, joka saadaan palomuurien läpi verkkoprotokollapinoja hyväksikäyttäen.
Näitä mahdollisia tapoja on lukematon määrä, ja niiden löytäminen on äärimmäisen vaikeaa, ilman sisäpiirin tietoa.
Alan jatkossa käyttää kirjekyyhkyjä viestinnässäni.
Lähde: http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/uudet evaasiotekniikat lapaisevat kaikki turvajarjestelmat/a519635
Uudet evaasiotekniikat läpäisevät kaikki turvajärjestelmät
"Verkkotietoturvayhtiö Stonesoftin asiantuntijat sanovat löytäneensä uuden tietoturvauhkakategorian; kehittyneet evaasiotekniikat. Näiden uhkien torjuminen vaatii mitä ilmeisimmin organisaatioiden verkko- ja tietoturva-ajattelun ja torjuntamekanismien uudelleenrakentamista".
Amerikkalaisen Intelin omistama McAfee osti Stonesoftin toukokuussa. McAfeen suhde USA:n vakoiluorganisaatio NSA:han on viimeaikaisissa vakoilu- ja urkintapaljastukissa mainittu.
Ostettinko Stonesoft pois, jotta asiaan törmännyt riippumaton firma ei pääsisi liian syvälle?
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2013/06/05/mita-tapahtuu-kun-suomalainen-tietoturva-karkaa-ulkomaille/20137911/7
Suosittelen muillekin tietoturvafirmoille kehittyneiden evaasiotekniikoiden periaatteiden läpikäyntiä, joka mahdollistaa näkymättömän datan prosessoinnin koneissa ja siirron verkossa täysin huomaamatta, osana muuta dataa. Edes bittisyys ei ole pyhää näissä tekniikoissa, ja mahdollisa hyödyntämistapoja on lukemattomia.
Stonesoft: Kehittyneet evaasiotekniikat luultua laajempi uhka
Lähde: http://www.stonesoft.com/en/company/press_and_media/releases/fi/2011/04112011-2.html
Hyökkäyksiä voidaan piilottaa myös webin http-protokollan sisään
"Tietoturvayhtiö Stonesoft on tehnyt uuden havainnon: Kehittyneet evaasiotekniikat (Advanced Evasion Techniques, AET) pystyvät piilottamaan hyökkäyksiä webin http-protokollan sisään siten, että tunkeutumisen havainnointi ja esto- eli IPS –laitteiden (Intrusion Prevention System) lisäksi myöskään uuden sukupolven palomuurit eivät havaitse niitä. Tämä tekee niistä yhä vakavamman uhan organisaatioille maailmanlaajuisesti".
Olettakaa että myös suorittimet, verkkolaitteet ja käyttöjärjestelmät on muokattu kehittyneiden evaasiotekniikan alustoiksi näkyvän dokumentoidun datan prosessoinnin ja siirron lisäksi. Silloin mikään data ei ole turvassa, tai korkeintaan alusta asti Kiinassa valmistettu suoritin-, käyttöjärjestelmä-, verkkolaite- ja ohjelmakanta, jota ei ole kopioitu ja tehty 1:1:een.
http://www.tietoviikko.fi/taustat/article525870.ece
Selityksiä selittämättömälle
Mikäli Stonesoftin löydöt osoittautuvat juuri niin vakaviksi kuin se antaa ymmärtää, monet niin sanotusti ”selittämättömät” tietoturvan loukkaustapaukset saavat selityksensä evaasiotekniikoiden hyödyntämisestä.
Suureksi kysymykseksi jää kuitenkin se, mitä tässä tapauksessa verkossa on tapahtunut, tapahtuu ja tulee tapahtumaan, jos ja kun suurin osa suojausjärjestelmistä ei kykene havainnoimaan uusia uhkia.
Matkapuhelinyhtiö Verizoniin kuuluvan ICSA Labsin tutkija Jack Walsh sanoo tässä vaiheessa näyttävän siltä, että suomalaisyhtiön löydöksillä on vakavat seuraukset monien organisaatioiden tietovarannoille.
Stonesoftin suositus on jopa niin jyrkkä, että kaikki sellaiset kriittiset järjestelmät, joita ei voida välittömästi suojata evaasioilta, kytkettäisiin irti internetistä. Tästä tämän lehden sivulla kolme.
Nykyinen perusteknologia on kykenemätöntä suojaamaan järjestelmiä moniprotokollaevaasioiden tuomalta uhkalta. Kaikki merkittävimmät verkkotietoturvan toimittajat kuitenkin päivittävät ips- (eli tunkeutumisenesto) ja palomuurilaitteistojaan kaiken aikaa.
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/10/11/selvitys-kiinalaiset-tekniikkajatit-ovat-turvallisuusriski/201239678/66
Selvitys: kiinalaiset tekniikkajätit ovat turvallisuusriski
Huawein ja ZTE:n tekniikkaa voidaan käyttää vakoiluun, kertoo tuore selvitys.
Yhdysvaltain kongressin vuoden verran kestänyt tutkimus on päätynyt tulokseen, jonka mukaan kiinalaiset tekniikkayhtiöt Huawei ja ZTE ovat turvallisuusriski, kertoo Wall Street Journal.
Johtopäätöksen taustalla on väite siitä, että kiinalaisten laitteita voidaan käyttää amerikkalaisten vakoilemiseen.
Suosituksiin kuuluu myös, että valtion työntekijät eivät käytä Huawein ja ZTE:n tuotteita ja yksityiset yritykset etsivät viestintälaitteensa muualta.
Wall Street Journalin mukaan sotilas- ja turvallisuustahot Yhdysvalloissa ovat pitkään varoitelleet kiinalaisten kybervakoilun uhasta. Kiinalaisten tuottamien laitteiden ja verkkojen on nähty mahdollistavan laajan ja systemaattisen salakuuntelun. Tähän asti viranomaiset ovat olleet asiasta vaiteliaita, sillä Kiinaa ei ole haluttu suututtaa".
On selvää että alaa dominoiva USA ei halua kilpailijoita reviirilleen omilla teknologioillaan.
"EU-johtajat järkyttyivät: USA:n vakoilu "karannut käsistä""
No ei kyllä pidä paikkansa. Ei USA:ssa mitään tai ketään vakoilla eikä olla ikinä vakoiltukaan. Kyllähän jotkut tahot ovat jo 2007 ja aiemminkin varoittaneet siitä että USA:ssa tapahtuisi vakoilua ja että nämä vakoilujärjestöt hallitsisivat yhdessä poliitikkojen kanssa kansaa, mutta he ovatkin hörhöjä salaliittoteoreetikkoja. Ei kannata uskoa tommosia salaliittoteoreetikkoja mitä on esim. CIA:ssa. Hörhöjä koko talo täys.
http://www.youtube.com/watch?v=ajmCoN5WqQg
"EU-johtajat terroristeja???"
Ei pidä paikkansa. EU:n johtajat ovat kunnioitettavia ihmisiä joita tulee nöyrästi ihailla. Ne jotka esittävät tällaisia syytöksiä, heidän tulisi syvästi hävetä sanojaan. Saman tien pitäisi laittaa häpeähattu päähän ja mennä nurkkaan istumaan.
http://www.youtube.com/watch?v=pfUBbvKTW3Q
Kyllä te salkkarit olette tyhmiä hörhöjä jos uskotte kaikkea mitä mainstream media teille suoltaa. Raha on se mikä ratkaisee, ei mitkään salaliittoteoriat. Katsokaas kun mulla on rahaa jääkaapit pullollaan ja pimpsaa tulee ovista ja ikkunoista ja mä ajelen komeella ferrarilla aamut illat 20 naisen kanssa.
In your dreams.
Niin, terroristin määritelmästä tosiaan on kyse.
Yhdysvalloissa olet jo määritelmällisesti terroristi jos kyseenalaistat hiukankaan liittovaltion ylivaltaa, puhut asioista kuten perustuslaki lisäyksineen, kansalaisoikeudet, sananvapaus, isovelikehitys ja yksityisyys, keskuspankkiirivalta jne.
Kysymys kuuluukin, koska SINUSTA tulee terroristi, milloin ajatuksesi muuttuvat rangaistaviksi?
Niitä vakoillaan ja on aina vakoiltu jotka on katsottu vakoilun arvoisiksi.