Rahasta

Kuinka moni lainaisi paremmin tienaavalle puoliskolleen asuntolainan aloituskulut varainsiirtoveron, koska paremmin tienaava puoliso tuhlaa järjettömiä summia harrastukseensa?

Oonko tosiaan ainut jonka mielestä on outoa että reippaasti vähemmän tienaava säästää kaikessa mahdollisessa, ja toinen pistää rahaa menemään, eikä sitten ole tuollaiseen rahaa...
10550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kuinka moni vähemmän tienaava ottaa järjettömiä summia harrastuksiinsa tuhlaavan puolisonsa kanssa asuntolainan?!?
Paremmin tienaava, taloudellisesti "heinäsirkkana" elävä, puoliso ei vaikuta kovinkaan luotettavalta lainakumppanilta. Asuntolainaa ei saa enää 100%, joten jotain säästöjä tai omaisuutta on oltava takaukseen. Pidemmän päälle yhteiselämä yhdistelmällä nuuka ja tuhlari ei tule sujumaan. Tietysti toimii niin kauan kuin nuuka rahoittaa penneillään edelleen tuhlaria tai jos tuhlari oppii säästäväisyyttä.

Äänestä
  • Vaihtoon...ei kukaan lainaa toiselle mitään. Pääomaa pitää olla,jos m,einaa asuntoja ostella.

    Äänestä

Ja varsinkin avoliitossa täytyy tasan tarkkaan pitää rahavarat täysin erillään. Siksihän tuo kaeveri on seuraasi raahautunut, halauaa rahastaa vain rahasi.
Rakkaus loppuu heti kun lakkaat häntä rahoittamasta, Teepä testi.

Äänestä
  • Täysin samaa mieltä!
    Hankkiudu pikaisesti eroon tuollaisesta hyväksikäyttäjästä, ja lopeta kaikenlainen rahoittaminen.

    Äänestä

Onko paremmin tienaava välttämättä kykenevämpi maksamaan lainaa? Ei, jos koko ajan tärvää rahojaan.

Minä en ole huolissani aloitusmaksusta vaan lainasta kokonaisuutena. Millä rahalla se sen maksaa, jos ei EDES aloitusta pysty maksamaan?

Äänestä

kiitos vastauksista.
Helpottaa tietää etten ole ajatuksieni kanssa yksin, ja että minä en olekaan se joka on "hullu" ja pitäis mennä juttelee ammattilaisen kanssa luottamuspulasta kuin näin en halua tehdä. Puolisko todellakin näytti todellisen luonteensa, ja hyvä näin, aion jatkaa yksin eteenpäin.

Äänestä

Meillä on juuri noin. Miehellä huomattavasti parempi liksa. Asumiskulut laitetaan puoliks. Muuten kumpikin tekee rahoillaan mitä haluaa.

Jos tarvitsee lainaa, kysyä saa, mutta kumpikin arvostaa toisen omia raha-asioita eikä puutu niihin.

Äänestä

Oliko tarkoitus tehdä jokin paperi tuosta aloituskuluista ja varainsiirtoverosta? Sitä virhettä ei että vain maksat hänenkin osuutensa!!!!

Äänestä

..

Äänestä

tuleeko avopuolisolle mitään kun omaisuutta on kerätty jataloa maksettu 20 v

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ymmällä1 kirjoitti:

Kuinka moni lainaisi paremmin tienaavalle puoliskolleen asuntolainan aloituskulut varainsiirtoveron, koska paremmin tienaava puoliso tuhlaa järjettömiä summia harrastukseensa?

Oonko tosiaan ainut jonka mielestä on outoa että reippaasti vähemmän tienaava säästää kaikessa mahdollisessa, ja toinen pistää rahaa menemään, eikä sitten ole tuollaiseen rahaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu