Snowdenia odottaa pitkä vankeustuomio

Missä on kaikki hänen ystävänsä, eikö hän olekaan suuri sankari, kukaan ei tahdo hänelle myöntää turvapaikkaa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013070317221296_uu.shtml
1181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mikä ihmeen pitkä vankilatuomio? Usassa tuollasesta tulee nopea kuolemantuomio.

Äänestä
  • Yhdysvalloissa vakoilusta on teloitettu viimeksi vuonna 1953 Rosenbergien pariskunta. Silloin oli kylmä sota kuumimmillaan, Korean sota, atomivakoojia. Snowdenia ei satavarmasti tuomita kuolemaan eikä teloiteta. Vankilaan joutuu pitkäksi aikaa.

    Äänestä

No Suomi nyt on niin perseellään USA:n suuntaan, että ei ikinä sitä turvapaikkaa saa ainakaan täältä. Minä henkilökohtaisesti en usko, että se poika on rikollinen. Voin käsittää vaikkakaan en tietää tai tajuta, että kuinka kauhea olotila sillä ihmisellä on mahdollisesti ollut, kun se sitten todennäköisesti on joku moraalin omaava nettinörtti, että kun hän ei ole kestänyt sitä tietoa miten ihmisiä kohdellaan, pitää sisällään. Jos voi ihmisen naamasta päätellä, että kuka on rehellinen ja kuka ei, niin Edward Snowdenin naama on umpirehellisen ihmisen naama. Mitään kieroa tai ilkeää ei sen olemuksessa ja katseessa ole. Ikävä, että tää Snowden on nyt sitten suurvaltapolitiikan pelinappula. Jos suurimmat talousrikolliset ja vaikka ihmisten listijätkin saa (vaikka eläimiä ovat, eivätkä ihmisiä) oikeuddenmukaisemman kohtelun, kuin tämä Snowden, ei sitten ole maailma kovin moraalinen paikka.

Kukaan ei voi tietää taustoja, mistä tossa Snowden- asiassa on kyse paitsi asianomaiset, mutta se on varmaa, että mitään hauskaa elämää ei Edward Snowden varmasti tällä hetkellä elä.

Äänestä
  • Tottakai on rikollinen. On varastanut salaisia tietoja, levittänyt niitä julkisuuteen. Varas ja vakooja, siitä joutuisi jokaisessa maassa käräjille.

    Äänestä

  • Vankilaan joutuu kirjoitti:

    Tottakai on rikollinen. On varastanut salaisia tietoja, levittänyt niitä julkisuuteen. Varas ja vakooja, siitä joutuisi jokaisessa maassa käräjille.

    No olen varma, että Snowdenkin on paljon vähemmän rikollinen, kuin ne mieleltään häiriintyneet, jotka on tässä Suomi24:a ottaneet minut hampaisiinsa. Koska on laitonta luoda ihmiselle profiili nettiin. Jos pidät itseäsi rehellisenä ja voit sanoa, että kuka tahansa siis saa nettipalstalle kirjoittavalle satunnaiselle kenelle tahansa tulla hourailemaan keksittyä tarinaa, et ole terve. Toki käsittän, etä jos mun nimi on selvillä laittomasti teille likatörkyturville, ette luultavasti vainoa ja solvaa vain minua, vaan monia muitakin viattomia, mutta oma käsitykseni moraalista on sellainen, että kyllä ihmisellä on oikeus kirjoittaa nettiin tällaiselle nimettömälle palstalle ilman, että muut tekevät minusta henkilön nettiin.

    Itseäni ällöttää keskustella rikollisten kanssa. Ilmeisesti tää Suomi24 on viimeinen paikka, minne voi kirjoittaa nimettä Suomessa ja arvaa kuinka suurta raivoa koen siitä, että joku paskasakki ei kunnioita mahdollisuutta nimettömään keskusteluun.

    Äänestä

Mies käräytti USA:n tiedustelun laittomista tekosista, sehän on kohtalaisen hankala asia USA:n hallinnolle.
Ei tuossa paljastuksessa ole mitään tuomittavaa, mutta tiedustelupalvelussa työskennellyt on aina vieläkin "työssä", jossa on aiemmin ollut. Se on aika ristiriitainen tilanne.
Ystäviä hänellä on varmasti ympäri maailmaa, mutta nämä ystävät pelkäävät USA:n kostoa, jos he alkavat suojella Snowdenia. USA:lla on maailmassa niin paljon vaikutusvaltaa, että se vie mitä tahansa valtiota kuin pässiä narussa. Poikkeuksena ovat muutama Etelä-Amerikan valtio, Pohjois-Korea ja Iran. Kaikkia muita USA pystyy pelottelemaan seurauksilla.
Onhan tämä kohtalaisen surkea tilanne Snowderin kannalta, ellei hänellä ole sitten jotain aivan mullistavaa takataskussa.

Äänestä
  • selittämään että Suomesta on mahdollista turvapaikkaa haettava painan päällä, ilmeisesti vain tässä tapauksessa koska_somaleilta onnistuu ainakin turvapaikan hakeminen Suomen lähetystöistä.

    Äänestä

  • Tiedustelu ei ole laitonta Yhdysvaltain lakien mukaan. Snowdenin teko on laitonta, varkaus ja vakoilu, pitkä linnareissu edessä.

    Äänestä

  • Vankilaan joutuu kirjoitti:

    Tiedustelu ei ole laitonta Yhdysvaltain lakien mukaan. Snowdenin teko on laitonta, varkaus ja vakoilu, pitkä linnareissu edessä.

    Laillisuus USA:ssa riippuu siitä, kuka tiedustelee ja ketä.
    Vaikka niinhän se taitaa olla kaikkialla, ei ole olemassa kansallista omaatuntoa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Vankilaan joutuu kirjoitti:

Missä on kaikki hänen ystävänsä, eikö hän olekaan suuri sankari, kukaan ei tahdo hänelle myöntää turvapaikkaa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013070317221296_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu