Aion ostaa uuden pikkuauton, mutta en osaa päättää minkä merkkisen? Minulla on 10-vuotias Ford Ka, joka on toiminut hyvin. Pitäisikö ostaa taas uusi Ka vai kenties VW Up, VW Polo, Peugeot 208, Opel Corsa vai mikä? Hinta ei saisi ylittää 20000 euroa (ainakaan paljon). Ajan vuodessa n. 10000 km.
Minkä pikkuauton ostan???
Auto sinkkunaiselle
23489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ka
Dadia Sandero Stepway, saat parhaimman varuste tason ja lisäherkkuja päälle, mutta hinta jää alle 20 000€.
kia picanto tai honda jazz vähävikainen viimeksi mainittu
peogeot c 1 sitikka ja toyota aygo sama auto eri ipaketissa kohtuudella vikoja.
fiat 500 sandero jne hyviä nekin ensimmäiset 20 000km
Uusi Ka on pohjimmiltaan Fiat 500 eli vanhan Ka:n ajo-ominaisuudet on tyystin pilattu. Älä osta koeajamatta!
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/vertailussa-ford-ka-ja-renault-twingo
Volkswagen Up oli kevään koeajossani varsin pätevä peli moottoritielläkin, mutta päädyin lopulta isompiin pikkuautoihin ja Polo vei voiton miellyttävän hiljaisena. Up on pitkälti sama kuin Skoda Citigo ja Seat Mii. Kannattaa kokeilla näitä pienempiä ensin, niin voi säästyä loppurahat muuhun käyttöön.
Minulla oli 9 v Polo ja eilen tilasin Kia Rion, n. 17 000 euroa. Arvostan peruutustutkaa, 7 vuoden takuuta ja ilmastointia. On siinä niitä vähän turhanaikaisia "saa puhua vapaasti puhelimessa siinä vaan ajaessaan puhelin takapenkillä käsilaukussa", kaikenlaisia näyttöjä "vähän kotkotuksia" kaupan päälle. Vaihtoehtoina olivat Fabia ja Polo.
Jos olet ajanut 2003 vuoden Ka:lla voit yllättyä miten hiljaisia vähän isommat autot ovat. Käy koeajoilla, vähintään koeistumassa.
Minä katselen Poloa ja Clioa, mutta periaatteessa jokin muukin merkki voisi yllättää positiivisesti. Corsa on ihan hyvä, mutta koeajossa siinä oli kovat rengasäänet taajamassakin.
Valinnan vaikeudesta: Suomalaisten suursuosikki Toyota Yaris ei menestynyt Tekniikan maailman vertailussa, mutta monen (ostajan) mielestä se on paras valinta.
Hiljaisuus vaikuttaa olevan sinullekin tärkeää. Skoda Fabiaa vinkkaan siinä mielessä kokeilemaan, vaikka itse päädyinkin uudestaan Poloon.
Rengastus kyllä vaikuttaa. Tuulilasin testissä vuonna 2009 ja vertailussa v. 2010 Poloa kehuttiin, kun siinä oli 14-tuumaiset alla. Sitten v. 2011 tehtiin kestotesti 15-tuumaisilla ja valitettiin rengasjyrinästä karkeilla teillä.
Yariksesta sen verran, että sillä oli TM:n testissä hyvinä puolina isot sisätilat ja pieni kulutus. Lisäksi merkillä on kattava huoltoverkosto. Valinnat riippuvat siitä, mitä ominaisuuksia kukin painottaa.
No, ei se kuitenkaan jäänyt haaveksi. Ostin itselleni nelivuotiaan Clion alle kymppitonnin jossa oli kaikki huollot tehty ja automaatti-ilmastointi. Moottorina pikkuturbo, eli pitää opetella ajamaan matalilla kierroksilla.
Samanikäiseen Poloon verrattuna ainakin 2000 euroa halvempi hintapyyntö.
Toyota Yariksessa on se huono puoli,että sitä ei pitkä kuljettaja mahdu ajamaan. VW Pololla taas voi ajaa ihan mukavasti, saa paremman ja tilavamman ajoasennon kuin Toyota Rav4ssä oma kokemus. Noilla kuitenkin koko eroa hiukan.
No mutta suosittelen jotain muuta kuin Toyotaa, mukava nimittäin että mahtuu ajamaan mukavasti ja se onnistuu Pololla ,Fabialla ja monella muulla pikkuautolla, muttei Toyolla.
Toki pienelle kuskille toi Yaris saattaa käydä, itse melkein 2 metriä pitkänä en vain missään Toyotassa ole saanut tarpeeksi mukavaa ajoasentoa auton kokoon nähden. Polossa ja Avensiksessa saa keskenään vastaavan ajoasennon! Anjovis kuitenkin Passatin kokoluokkaa.
"Samanikäiseen Poloon verrattuna ainakin 2000 euroa halvempi hintapyyntö."
Näin taitaa olla, ja v. 2009 esiteltyyn Polo V:een helposti enemmänkin. Mutta eikös Cliollakin ollut tuolloin malliuudistus?
Uutena hinnoissa ei tainnut olla suurta eroa, mutta VW pitää arvonsa paremmin. Käytössä sitten Clioa on huollettava tiheämmin, mikä tasaa hintaeroa.
Clio on hypännyt ruostesuojaustesteissä vuosisadan alun surkeasta kymmenessä vuodessa erinomaiseksi. Uudempien mallien arvokin varmaan säilyy sitten jo paremmin.
Clio uudistui 2008, ja keulaa muotoiltiin uudestaan 2010 tai 2011.
Käytetyn hinnassa pitää mielestäni verrata siihen että uuden Clion alkaen hinta on 14 994,24 €, ja jos nelivuotiaasta pyydetään 3000 euroa vähemmän ei käytetty vanhanmallinen ehkä ole hyvä valinta vaikka siinä olisikin jokin lisävaruste. Uudessa on neljän vuoden takuu, vanhassa se riippuu myyjäliikeestä. Takuu on eri asia kuin virhevastuu.
Samalla varustetasolla uuden hinta on kalliimpi 17 988,21 €, eli vertailu on vähän vaikea. Varustellun auton arvo vaikuttaa putoavan perusmallia nopeammin, toisaalta jossakin 10 vuoden ikäluokassa hinta ei enää laske. Kärjistettynä silloin voi saada 5 vuotta vanhemman melkein samaan hintaan.
Jälleenmyyntiarvoon vaikuttaa kysyntä, ja jos ei jotakin merkkiä edes tule katsottua ei tule myöskään verrattua hintoja ja ominaisuuksia. Minulle olisi Polo kelvannut hyvin, mutta en verrannut ollenkaan vaikkapa Toyotan tai Peugeotin vastaavaa kokoluokkaa. Toisaalta käytettynä olisi ollut tarjolla Meganeakin (laadukkaammat materiaalit yms.), mutta vain "isolla" 1,6 moottorilla.
Mukavia ja turvallisia kilometrejä kaikille, minulta loppui autokuume tähän!
Mulla on Varis 2013 automaattilootalla, ei ole helpompaa ajelua keksitty. Voi laittaa vaknop päälle, sit helpottuu vielä lisää. Voi lukee hesaria, ja antaa auton mennä omia aikojaan.
Vain 10 tonni vuodessa, suosittelen siinä tapauksessa Kia Rio tai Hyundai i20. Viisainta ja halvinta on tietysti olla vaihtamatta..
osta renault megane 2.0l koneela 150 hv tehokkain rellu !!
itelläni oli ekana autona renault megane 2.0l koneela eipä siinä kyll pahemmin mitää vikaa ollukkaa :) 1,5 vuotta se oli mulla
neliveto golf 2.8l tai passat neliveto 2.8l
Ei mitään Yariksia kannata ostaa. Hinta jotain 20te ja kun laittaa 2te lisää saa jo
oikean kokoisen auton. Esim Octavia.
Lisäksi Yariksen tavaratila todella pieni, hyvä jos vararenkas mahtuu alle.
Pysy erossa Volkswageneista, Skodista ja muista VW-ryhmän autoista. Uskomattomia vikoja ja paljon, varsinkin jos ajattelet pitää uutta autoasi jälleen noin 10 vuotta.
http://www.vagarena.fi/
Tuolta lukemalla saat tutuuden VW-ryhmän autoista!
Vaikka kaikki ajo-ominaisuudet eivät ole 100% kohdallaan, valitsisin ajamillasi kilometreillä Korealaisen - pitkällä takuulla -olevan auton (Kia, Huyndai).
Niillä pärjäät pitkään...
mullahan on vm: 2000 golf eikä siin mitää vikaa oo ollut pahemmin 3v se on ollut mulla.
koht puolii ois vaihettava autoakii johonkii neliveto turbo volvoo v70 vm:2000-2001-2007
tai v/s40 t4 vm:2001 ja ois myös takoitus laittaa isompi turbo ja lastuttaa :P eikohän sillä jotain saa irti :D
Mitä tekemistä viestilläsi on täällä? Ketjussa puhutaan pikkuautoista, mutta Golf ja volvot ovat vähintään perheautoja.
Kaikkein eniten auton tuntua noista pikkuisista löytyy VW Polosta. Noi Kiat ja muut on ihan pörisijöitä mopoautotunnelmineen. Ja Polo on sitten arvossaan myös kun joskus Olet myymässä sitä. Ajoit Ka:lla monta vuotta. Vaikkapa sen seitsemän vuotta. Kia taas pitää seitsemän vuoden kuluttua antaa pois. Jos sen joku nyt sitten huolii...
nii jos on farmari mallii nii sit kyllä mut jos on viistoperä nii ei oikee mikskää perheautoks voi kutsuu, ja volvot porrasperä ei sitäkää mikskää peheautoks kutsuis viell mut jos farmari ni si kyllä !
niimpä
Ford Ka on pölynimurin näköinen auto, osta sen tilalle VW.