Jokaisella on omat enkelit. Tai siis tarkoitan että enkelit vaikuttavat jokaisen ihmisen elämään.
Kristityn elämään vaikuttavat enkelit:
http://1.bp.blogspot.com/-hvXD_yVYH3k/UIwsXVBVJtI/AAAAAAAAB8s/WTWQdBPQV8U/s1600/guardian angel with children on bridge. storm. antique postcard German.jpg
Pakanan ja ateistin elämään vaikuttavat enkelit:
http://media.web.britannica.com/eb-media/58/139458-004-54F6406A.jpg
Kristityn elämään vaikuttavat enkelit:
http://1.bp.blogspot.com/-hvXD_yVYH3k/UIwsXVBVJtI/AAAAAAAAB8s/WTWQdBPQV8U/s1600/guardian angel with children on bridge. storm. antique postcard German.jpg
Pakanan ja ateistin elämään vaikuttavat enkelit:
http://media.web.britannica.com/eb-media/58/139458-004-54F6406A.jpg
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ateisti ei usko Jumalan olemassaoloon. Sitä kautta voisi päätellä, ettei kovin moni usko enkeleihinkään. Itse en ainakaan usko.
Millä voit todistaa/demonstroida enkelien olemassaolon? Ja miten tulit siihen tulokseen, että jokaisella on omansa?
Raamattu sanoo että henkivallat vaikuttavat maailmassamme, niin hyvät kuin pahat henkivallat.
Raamattu sanoo että jänis on märehtijä.
Jänis on puolimärehtijä.
Mikä puolimärehtijä on?
"Jänikset ovat yksimahaisia kasvinsyöjänisäkkäitä toisin kuin märehtijät,
joilla mahoja on useampia. Jänisten umpisuoli on erittäin kookas, noin
puolet koko ruoansulatuselimistön tilavuudesta, ja se korvaa osittain pötsin
puuttumisen. Tämä on antanut aiheen käyttää jäniksestä puolimärehtijä-nimitystä.
Juutalaiset olivat luontoa hyvin tuntevaa paimentolaiskansaa. He eivät tosin osanneet käyttää nykyihmisen luokitusta puolimärehtijöihin ja märehtijöihin, vaan olivat omin silmin todeneet jäniksen märehtivän."
Sanoo professori Matti Nuorteva
Ok, entäs tamaanit?
Okei. Onko Raamatun ulkopuolella todisteita enkeleistä? Katsos, kun tämän palstan ihmiset ei taida ottaa Raamatun sanaa tosissaan :)
Ei ole todisteita Jumalasta/Jumalista/enkeleistä/lentävistä spagettihirviöistä/nefileistä/yksisarvisista ja siinä onki se porkkana. Me ei uskota Jumalaan kaikkivaltiaaseen, koska hänestä ei oo jälkeäkään missään muualla kuin Raamatussa, mikä on paljon Harry Potteria ristiriitasempi teos.
Tällaista tietoa löysin tamaaneista:
Tarkkaillessaan tamaaneja Münchenin lähellä sijaitsevassa Hellabrunnin eläintarhassa eläintieteilijä Hubert Hendrichs pani merkille, että nämä eläimet tekivät erikoisia puremis- ja nielemisliikkeitä. Hän huomasi, että tamaanit todella märehtivät 25–50 minuuttia vuorokaudessa, tavallisesti yöllä. Saksalainen sanomalehti Stuttgarter Zeitung (12.3.1966) kommentoi tätä havaintoa: ”Vaikka tämä tosiasia oli aiemmin tuntematon virallisessa eläintieteessä, se ei kuitenkaan ole aivan uusi. Siihen viitataan jo 3. Mooseksen kirjan 11. luvussa.”
Raamatussa mainittu laji on ilmeisesti syyriantamaani (Procavia syriaca).
http://www.youtube.com/watch?v=bL4y16n3BFw
Tässä tulee esiin sama juttu kuin jokien virtaaminen mereen, sanalla meri on voitu tarkoittaa järviäkin, ja tässä on märehtijän määrittelyssä eroa.
Aivan totta.
Jänis ei märehdi vaan syö jo kertaalleen kakkimansa papanat.
Oleellisempi kysymys kuuluu:uskooko enkelit ateisteihin?
Jos ei usko, niin miksi ateistin pitäisi olla enkeleiden suhteen muuta kuin välinpitämätön. Kun ei edes voi niin pientä asiaa tehdä, kuin vähän uskoa.
Jos uskoo, niin missä on lahjukset ja aneet?
Vastausta odotellessa.
"Pakanan ja ateistin elämään vaikuttavat enkelit:"
Minä ainakin olen itse oma enkelini ja musta harrikakin löytyy;D
Pakko kaikkien on uskoa että olen olemassa, enhän muuten voisi tätäkään kirjoittaa.
Vaikutan muuten myös uskovien elämään, ainakin näillä palstoilla ja ehkä muuallakin:)
http://angelodrogato.altervista.org/Angelo Nero.bmp
Periaatteessa ateisti voi uskoa mutta epäilen että vain hyvin harva uskoo.
Kristityt eivät usko oikeisiin enkeleihin jotka alkuperäisen raamatun mukaan ovat eläinpäisiä olioita.
Kristityt uskovat vauvaenkeleihin ja androgyyneihin enkeli olioihin mitkä ovat lisätty raamattuun vasta barokki aikoina.
En.