EXTRAHeinimäki: "Räsänen ei ole kirkon ääni"
Teologi, tietokirjailija Jaakko Heinimäki muistuttaa, että ministeri Päivi Räsänen edustaa itseään ja kristillisdemokraatteja, ei kirkkoa
Medialukutaito. Mitä se sellainen on?
Milloinka ministeri on ollut kirkon ääni?
Ordot. kirkon pappi valittiin eu -edustajaksi. Menetti oikeutensa toimia pappina niin kauan kuin on edustajana.
Tulikos sitä yhtään funtsittua meinaan- noita yhtälöitä?
Ihanko vaan hip hurraan varassa olemme!
Teologi, tietokirjailija Jaakko Heinimäki muistuttaa, että ministeri Päivi Räsänen edustaa itseään ja kristillisdemokraatteja, ei kirkkoa
Medialukutaito. Mitä se sellainen on?
Milloinka ministeri on ollut kirkon ääni?
Ordot. kirkon pappi valittiin eu -edustajaksi. Menetti oikeutensa toimia pappina niin kauan kuin on edustajana.
Tulikos sitä yhtään funtsittua meinaan- noita yhtälöitä?
Ihanko vaan hip hurraan varassa olemme!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Minusta ikävää tuollainen pesäeron tekeminen. Parempi olisi, että jos ihmiset ei osaa ajatella itse, niin menkööt ja erotkoot. Erotkoot mistä haluaa, mutta mieluummin kirkoista.
Miksi ja mitä ihmettä ne siellä tekevätkään, ateistit sun muut harhaoppiset hörhöläiset?
Räsänen on väärissä hommissa. Tuollaisia sammakoita suustaan päästelevä kuuluisi kirkon palkkalistoille. Ei ministeriöön.
Et sitten tiennyt, että kristillisen liiton edustajana valittu eduskuntaan, samoin ministeriksi. Tiedossa on arvot olleet, että Raamatun arvoja edustaa.
Sos.dem. ord.pappi valittiin eu:hun, menetti papin oikeudet, kunnes palaa työhönsä.
Räsänen ei ole kirkon edustaja ollutkaan. Kristittynä puhuu raamatun hengessä, raamatullisesti, kuten sopiikin.
Ministerin valojen kanssa ei mitään tekemistä puheella. Ei mitään.
Puheessa kertoo esim. Saksasta. Hitlerin laki vaati tappamaan, mutta kaikki eivät suostuneet, piilottelivat juutalaisia.
Kuinka sinä itse toimisit vastaavassa tilanteessa?
Hyvinhän kyseinen henkilö on puhunut.Jopa niin hyvin,että eilisen ja tämän päivän aikana yhteensä noin 1600 henkilöä on jo eronnut kirkosta.
Toistan: Räsäsen kaltainen todellisuusrajoitteinen ei kuulu ministeriksi, vaan pikemminkin jonkinsortin maallikkosaarnaajaksi.
Minä en ole ministeri, joten kysymyksesi on älytön eikä ansaitse minkäänlaista kommenttia.
itse päästelemättä.
Ei tarvitse. En ole ministeri, joka on täysin pihalla oman ministeriönsä perusperiaatteista.
Oikein hyvä. Mainiota. Vai pitäisi kristillisen liiton puh.joht. ja ministerin kumartaa Mekkaan päin. Pois se.
Teette palveluksen kristinuskolle kun poistutte. Hopi, hopi vaan.
Kun lähtee veke kirkosta,niin silloin ei enää tarvitse myöskään kumarrella minkäänlaisten kuvien ja muiden vastaavien edessä.
Hyvä, että hokasit. Miksi yleensä olit kirkon jäsen?
nuo samat muuten jotka eroaa, sitten jälleen liittyy ja harrastaa tällaista manipulaatiota selvästi, ja sitten heikot kirkon vaikuttajat alkavat heilua noiden petollisten tahdissa myös, ja näin hapatetaan kirkkoa ja selvää Jumalan tahdon tuntemista.
Toki laittomuuden ja luopumuksen täytyy tapahtua, sillä niin on kirjoitettu ja profetoitu vaikka onkin surullista ihmisten kannalta kun vähemmän pelastaa ja syntin on kansakunnan häpeä, myös Suomen ja nähdään vasta ajallaan Jumalan tuomioissa. Voi niitä, jotka eksyttää Jumalan lapsia ja häilyviä kristittyjä.
Papit ja piispat yhtenäään rikkovat kirkkolakia ja kirkkojärjestystä vastaan, Jumalan säädöksistä nyt puhumattakaan. Kristilllisessä seurakunnassa ei ole papittaria vaan pakanatemppelissä ja sellaiseksi on ev.lut kirkko tullut. Itseasiassa kirkkohan ei ole edes raamatullinen. On vain seurakunta, nimi paikkakunnan mukaan: esim. Turun seurakunta, Helsingin seurakunta, ei mitään lahkoa tai lohkoa. Liberaaliteologia ja ekumeeninen hapatus valtaa yhä enemmän alaa. Näinhän se lopunaikoina(aikakauden loppu)kirjoitusten mukaan tulee olemaan.
Anteeksi vain, mutta väärä neuvo. Emme ole fariseuksia, siis olemme Jeesuksen omia. Emme saivartele pienistä, sillä itsekin teemme syntiä ja olemme anteeksiantamusta vailla.
Nyt iloitsemme siitä, että ne liberaalit poistuu kirkosta. Samalla poistuu saman hengen papit ja piispatkin. Uskovat paimenet, kuten Hengen uudistus kirkossamme, Suomen Raamattuopisto, Sley, Kansan raamattuseura ja mitä niitä raamatullisia sanansaattajia nyt onkaan, tulevat voimistumaan ja kokoustilat, kirkot vielä täyttyvät uskovista. Näin profetoin minä.
Uskovat jääkää, uskomattomat ulos, kuten nyt tekevätkin. Malttia.
Joopa joo.
Sitä malttia tulette tarvitsemaan hamaan maailman tappiin asti.
Eikäs tulla. Liike on käynnissä ja suunta on oikea.
Kirkosta eroavien määrä on kasvanut hurjasti parissa päivässä. Valtaosa on ilmoittanut syyksi sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) vastikäiset lausunnot, kertoo Eroa kirkosta -sivuston tiedottaja Petri Karisma.
Eilen ja tänään kirkosta on erottu jo yhtä paljon kuin kesäaikana keskimäärin kuukaudessa.
Räsänen sanoi viikonloppuna puheessaan Kansanlähetyspäivillä, että kristitty joutuu miettimään jopa toimimista vastoin lakia, jos laki on ristiriidassa Raamatun opetusten kanssa. Räsänen puolustautui eilen sanomalla, että puheen kohta on irrotettu asiayhteydestään ja Suomen lakia on hänen mukaansa lähtökohtaisesti noudatettava aina.
Kristillisdemokraattisen puolueen puheenjohtaja Räsäsen lausunnot Ajankohtaisen kakkosen Homoillassa aiheuttivat kirkosta eroamispiikin myös vuonna 2010.
Arkkipiispa Kari Mäkinen on tänään tehnyt selkeää pesäeroa Räsäsen puheisiin. Arkkipiispa tviittasi, että Räsäsen mielipiteistä voi olla eri mieltä tai samaa mieltä, mutta kirkon kannanotoiksi niitä ei tule sotkea.
– Ei enempää kuin kenen tahansa kadulla vastaan tulevan kirkon jäsenen puheita.
Lisää aiheesta
Siinäpä se. Räsänen ei ole kirkon kannaotto. Ei ole ollutkaan koskaan. Onpa todella hyvä, että uskottomat häipyy kirkosta. Papiot ja piispat perässä. Heitetään vielä pönttökin mukaan.
Alkaa uusi ja raamatullinen aika.
Onko varmaan tarpeeksi jo lähtenyt kirkosta, Lisää voisi vielä suunnistaa vaikkapa Helsingin piispan kainaloon, varsinkin naiset varmaan tervetulleita.
Katkelma Räsäsen puheesta Kansanlähetyspäivillä 6. heinäkuuta
"Kaikilla meillä on varmasti tullut eteen tilanteita, joissa joudumme miettimään, rohkenemmeko toimia vastoin yleistä mielipidettä tai normia, porukan painetta tai joskus jopa lakia, jos nämä ovat Jumalan sanan vastaisia. Apostolien teoissa kerrotaan tilanne, jossa viranomaiset kielsivät apostoleja saarnaamasta Jeesuksesta. Silloin apostoli Pietari ja muut apostolit sanoivat: "Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä." (Ap.t. 5:29). He jatkoivat työtään kielloista huolimatta."
____________________________
Minä --- lupaan ja vannon kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan edessä, että minä virassani noudatan perustuslakeja ja muita lakeja sekä toimin oikeudenmukaisesti ja puolueettomasti kansalaisten ja yhteiskunnan parhaaksi.
Vannottu ministerinvala velvoittaa.
Kumpaa Herraa Räsänen aikoo palvella?
Maallista valtaherraa, politiikan aatetta?
Vai Jumalan?
Olkoon puheenne kyllä tai ei, opetti Jeesus.
Kirkosta erotaan...
2013-07-11 00:00 0
2013-07-11 01:00 106
2013-07-11 02:00 156
2013-07-11 03:00 193
2013-07-11 04:00 207
2013-07-11 05:00 227
2013-07-11 06:00 242
2013-07-11 07:00 272
2013-07-11 08:00 342
2013-07-11 09:00 449
2013-07-11 10:00 581
2013-07-11 11:00 735
2013-07-11 12:00 898
2013-07-11 13:00 1031
2013-07-11 14:00 1159
2013-07-11 15:00 1286
2013-07-11 16:00 1456
2013-07-11 17:00 1639
2013-07-11 18:00 1760
http://eroakirkosta.fi/static/tilastot/tuntikohtaiset_erot
Sinne, sinne vaan
11.7.2013 18:31
Jeesus ei takuulla perusta laumaansa luterilaiseen kirkkoon, ei helluntaikikkoon, eikä mihinkään ihmisten porukoihin.
Hän kokoaa laumansa. On yksi lauma ja yksi paimen.
Kansalainen totteli Räsästä, rikkoi lakia
6 Vastausta 23 Lukukertaa
Tilaa palstan RSS-syöte
Aloita uusi keskustelu
Poista kirosanafiltteri käytöstä
hyvä uutinen
11.7.2013 15:30
0
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288581511453.html?ref=rss#comments-anchor
Räsäsen ohje rikkoa lakia alkaa mennä perille. Kansalainen laittoi pysäköintikiekon tilalle Raamatun. Räsänen käski rikkoa lakia jos uskonto ja laki ovat ristiriidassa keskenään.
Itselleenhän siinä tekee, jos on ymmärtävinään siten. On varmaan kiva maksaa sakotkin. Onkohan sen mielenosoituksen väärti.
Temppeliin kokoontui juutalaiset Jeesuksen aikanakin. Nykyisin uskovat kokoontuvat kirkkoihin, srk.saleihin ja muihin paikkoihin tarpeen mukaan. Ikävä kyllä, nämä liberaalit sotkee raamatun sanaa mielensä mukaan.
Leeviläiset olivat pappeina tuohon aikaan juutalaisilla.
Että ei kannata tehdä omaa uskontoa enää.
Yksi lauma ja yksi paimen on hengellinen kuvaus, että uskomattomat ei kuulu niihin ja Jeesus on seurakunnan pää. Kun pysymme raamatun sanan totuudessa, pysymme Jeesuksen seurakunnassa.
Raamattu ei aina aukea, sillä siellä on niin paljon vertauksia ja kielikuvia asioista. Helppo ymmärtää väärin.
Eihä tämä arkipiispa ole edes uskossa, siitä pesäero johtuu, rahapiispa eksytys mielessään.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288582639678.html
Kenen kasvot kirkolla on?
Julkaistu: 16.7.2013 11:29
Kommentti Kuuman kesän kuumimman poliittisen keskustelun on toistaiseksi onnistunut herättämään Päivi Räsänen. Se ei ole sinänsä ihme.
Ministerin tehtävä on erittäin vastuullinen ja tärkeä. Olkoon Räsänen yksityisesti mitä mieltä tahansa, ministerinä ei yksinkertaisesti voi kulkea ympäri Suomea sanomassa mitä milloinkin mieleen juolahtaa.
Räsäsen täytyy osata ajatella, miltä tuntuu esimerkiksi lain noudattamista valvovista poliiseista, jos poliisiasioista vastaava ministeri julkisesti vihjailee, ettei laista tarvitsekaan välittää, jos oma elämänkatsomus sattuu panemaan vastaan.
Mutta unohdetaan hetkeksi nyt Räsänen itse ja keskitytään kohun seurauksiin. Nimittäin hämmästyttävän moni tuntuu pitävän kohun pääsyyllisenä – ei Räsästä vaan kirkkoa. Niinpä olemme taas keskellä uutta erobuumia.
Se on erikoista. Sillä jos Räsänen puhuu roolissaan ajattelemattomasti, miten ihmeessä kirkko olisi siitä vastuussa? Eihän Räsänen ole kirkon palkkalistoilla. Hän on Suomen hallituksen jäsen, puhdasverinen poliitikko, jolla on oma puolue johdettavanaan. Hän tekee politiikkaa. Hänen hallinnonalaansa ministerinä toki kuuluvat poliisiasioiden lisäksi myös kirkkoasiat, mutta ei hän ole pappi sen enempää kuin hän on poliisikaan.