Paras naislaulaja ulos.

Jälleen haisee levy-yhtiön ja YLEn musiikkipomon sopimiselta. Moiset pomot ulos tuomaristosta.
Jättivät jälleen parhaan naislaulajan pois finaalista. Pikkutyttömäisesti inisevät varttuneet-neidot saivat voiton vaikka eivät osanneet edes laulaa.
35353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Mia Leivo ainoa joka osasi laulaa tangoja.
Hänet sössittiin ulos loppukisasta.
Ihmeellistä, että yleisö sai äänestää viikkokausia.
Kyllä siinä äänestyskoneella tehtiin %ja.

Ylen tulisi jättää kilpailu MTV:lle, kun osaamista ei ole.

Äänestä
  • Ohjelma on ihan hyvää tasoa. Suomalainen tango vaan on niin vesittynyttä, ettei sitä jaksa kuunnella, oli ohjelma miten hyvä tahansa.

    Äänestä

Olet oikeassa, ei mitään järkeä katsella moista touhua. Aikansa on eläneet massuttaja muutama muukin tuomariston jäsen. vaihtakaa jo. Miksi hyvät alkuperäiset sovitukset pilataan? tangot pilataan ja sen mukana tapahtuma tyrehtyy omaan häkäänsä- hävetkää.

Äänestä

Gurut heittivät Leivon ulos vaikka hänb oli ainoa joka o9sasi laulaa tangot kuten ne kuuluu laulaa. Hentoääniset ja epäpuhtaat voittivat kun tuomaristossa istuu pari levy-yhtiön jäärää ja muut eivät uskalla panna hanttiin kun pelkäävät ettei he pääse levyttämään.
Ylen on aika lopettaa pelleily ja käyttää kisaan käytettävät rahat muuhun ohjelmatuotantoon kun nyt on uusintaa uusinnan jälkeen.

Äänestä

Ei silti paras vaikka Mika Pohjonen on miehenä. Kyllä kuningatteren pitää osata laulaa tangoja.
Paras laulaja tuomaroitiin ulos.

Äänestä
  • Todellakin lausuva ulisija näyttää olevan parempi kuin aito tangon tulkitsija. Näin tangon tanssimiseen ja tangolaulujen kuunteluun jo pari vuosikymmentä vihkiytyneenä voi vain todeta että Seinäjoen tuomaristolla ei ole palikat kohdallaan tai sitä ohjailee rahan haju. Mia Leivon jättäminen neljännelle tilalle on perinn kummallista. Olen kuulut hänen laulavan lavalla muutamia kertoja ja minusta hänessä on ytyä tangon laulamiseen. Pakarinen oli hyvä, sitä en kiellä ja minusta nämä kaksi olisi pitänyt olla loppusuoralla. Myös Koveron tytön ääni oli hieno. Vaan kun ei niin ei ja sitten runon lausuntatyylillä inisty Lapin tango menee oikein laulettujen tangojen edelle. Kyllä siellä täytyy jotkut muut intressit olla tuomariston päässä tai sitten he ovat ihan oikeasti saviaivoja. Saas nähdä miten he ryssivät tuon miesten finaalin.

    Äänestä

  • Lausuntaa ulisemalla kirjoitti:

    Todellakin lausuva ulisija näyttää olevan parempi kuin aito tangon tulkitsija. Näin tangon tanssimiseen ja tangolaulujen kuunteluun jo pari vuosikymmentä vihkiytyneenä voi vain todeta että Seinäjoen tuomaristolla ei ole palikat kohdallaan tai sitä ohjailee rahan haju. Mia Leivon jättäminen neljännelle tilalle on perinn kummallista. Olen kuulut hänen laulavan lavalla muutamia kertoja ja minusta hänessä on ytyä tangon laulamiseen. Pakarinen oli hyvä, sitä en kiellä ja minusta nämä kaksi olisi pitänyt olla loppusuoralla. Myös Koveron tytön ääni oli hieno. Vaan kun ei niin ei ja sitten runon lausuntatyylillä inisty Lapin tango menee oikein laulettujen tangojen edelle. Kyllä siellä täytyy jotkut muut intressit olla tuomariston päässä tai sitten he ovat ihan oikeasti saviaivoja. Saas nähdä miten he ryssivät tuon miesten finaalin.

    Tämä" lausuva ulisija" (kuten joku edellä häntä nimitti) oli minulle täysi tuntemattomuus, mutta kiinnostuin hänestä kauneutensa tähden ja uutena kasvona. Googletin hänen nimeään ja tietoa löytyi roppakaupalla.
    Vainio mainitsi hänessä olevan jotain taikaa ja minuun se taika kolahti. Olen tympääntynyt kun vuodesta toiseen samat naamat valloittavat paikat finaaliin ja olen ajatellut ettei uusilla tulokkailla ole mitään mahdollisuutta päästä loppukilpailemaan. Tämä Louhivuori oli raikas, herkkä tuulahdus nuoruutta ja haluaisin nähdä häntä lisää. Laulusta viis, silmänruoka riittää!
    Pakariselle kuului mielestäni kruunu monestakin syystä ja Leivo ja Kovero on hyviä laulajia!

    Äänestä

Minä oikein itkin, kun tulos julkaistiin. Olen niin vihainen, tyytymätön ja pettynyt. Huono voitti, paras pelattiin ulos. Suututtaa ja vituttaa.

Äänestä

Jos huono voittaa, ei se tee hänestä yhtään sen parempaa. Jos paras tippuu, hän on yhä paras. Näin on.

Äänestä

Yle rahoitetaan ihmisiltä, jopa sairailta, riistetyillä veroeuroilla ja sitten rahat haaskataan moisiin kilpailuihin ja sallitaan epärehellisyys. Mikään instituutio ei pysy pystyssä epärehellisyydellä, olkoon johdossa ja pelureina vaikka millaisia levy-guruja tahansa.

Tutkimus käyntiin!

Äänestä

Huru-ukotko asialla!

Kukaan tangoista pitävä ei ikinä olisi jättänyt kisan parasta laulajaa ulos kisasta ja jättänyt käsiään heiluttavan inisiän kisaan. Jo meni Lapintango harakoille.
Voittajaksi oli sovittu entisen tangokuninkaan kumppani on laulajana raakile ja hänellä ei ollut lainkaan kykyä saada lauluunsa tunnetta. Kalvekas esitys.

Yle pois tuhlaamasta verorahojaamme.
Jätetään kevyet ohjelmat mainostajien rahoitettaviksi.
Ei Ylen kuulu kuluttaa veroeurojamme humpuukiin ja lähettää katsojille jatkuvasti uusinto, uusintojenuusintoja, vuodesta toiseen.

Äänestä

Joo niin oli kornia katsoa TV:stä naisten finaalia, kun etupenkissä istuu joku paikallinen kunnallispoliitikko ja mäyhää leuka väärällä purukummia. Pitäisi sen verran hallita käytöstapoja, ettei mene eturiviin, jos on tapana märehtiä jenkkiä. Joku tiedotti että tyyppi syö nikotiinipurukumia, kun on nikotiiniriippuvainen.

Äänestä
  • Markus Allan lauloi tangon, tuli tunne että nyt on oikeaa tangotulkintaa. Eilinen finaali on niin köykäistä katsottavaa ja ennenkaikkea köykäistä kuunneltavaa. Kaikki finalistit olivat niin vaisuja ja ensimmäiset laulut eivät istuneet yhtään tangoon. Samanlaista lurinaa kuin Idolsissa

    Äänestä

  • Mitä sitten? Mahtava mies!

    Äänestä

  • Aivan mahtava esiintyminen purukumi henkilöllä. Sait mun sydämmen olemuksellasi

    Äänestä

Riku Niemi sanoi juuri radiossa:

Tuomaristoon tulisi saada musiikin ja laulun asiantuntijoita, muutoin kilpailun taso jää heikoksi ja kansa äänestää jaloillaan.
Levy-yhtiöiden edustajat pois kisasta.

Siinäpä pohdittavaa !

Äänestä
  • Oman edunsa valvojat ulos tuomaristosta, karsinnoista ja takapirujen joukosta. Jos niin ei tehdä joutaa kisa haudata ja säästää veroeuroja.
    Miksi muuten Yle on mukana. Kaupalliset kanavat hoitaisivat kisan sponsoreiden tuella.
    Nyt Yle tuhlaa euroja ja oma ohjelma on uusintoja uusintojen perään.

    Äänestä

Tätä samaa höpinää käydään joka kerta, kun on valittu tangokuninkaalliset. Juhlat sen kuin parevat ja aina on saatu kuningas ja taas saatiin kuningatarkin. Meikäläisille on ihan sama kuka voittaa, kunhan saan olla paikalla.

Äänestä

Se purukumia etupenkissä jauhanut koholo taisi olla sama uuno, joka jakoi palkinnon Markus Allanille.Paras kun pysyisi sonnin tehtävissä siellä Peräseinäjoen Kihniänkylässä.

Äänestä
  • Käykö kateeksi? Vissiin...

    Äänestä

Tuomareiksi tangoista ja laulamisesta ymmärtävät asiantuntijat. Pois levy-yhtiöiden ja Ylen musiikkipäällikkönä asioita sotkevat ukot ja muut osaamattomat tumpelot.
Perjantain kisa osoitti kuinka Ylen edustaja oli ihan pihalla. Jos mies ei osaa niin pysyköön poissa ihmisiä kiousaamasta ja menköön rehellisiin töihin kun nyt sotkee Ylen musiikivalinnoilla.
Helismaa ja Kärki sanoivat aikoinaan, että pyrkyryydellä ei ole mitään asiaa musiikkiin, ei ainakaan tan ssimusiikkiin. Ylen osaaminen hukassa ja ei Ylen kuulu hoitaa ohjelömia jotka MTV ja Hesari voisivat hoitaa sponsorirahalla.
Verorahoilla rahoitettu Yle ei kuulu musiikkilpailun järjestäminen ja rahoittaminen.

Äänestä

En halua, että verorahojana käytetään heikkoon kisaan. Ja en hyväksy myöskään, että Yle ottaa tuomareiksi henkilöitä joilla ei ole mitään hajua tangoista.
Valitetaan EY-tuomioistuimeen Yle-verosta, joka on perustuslain vastainen. Vain valtiolla ja kunnilla on verotusoikeus.
Kisat eivät kuulu Ylen toimialaan.

Äänestä

Mielestäni oikea voitti ja aina tuomareita haukutaan. Esiintymiset olivat loistavia kaikilla.

Äänestä
  • Paras jätettiin sisuun.

    Äänestä

Jälleen tuomaripeliä.

Riku Niemi sanoi, että tuomareiksi tulee kelpuuttaa musiikin ammattilaiset, joiden avulla kisaoihin saadaan syvyyttä. Tanssi-kisojakaan eivät tuomaroi amatöörit.
Paras naislaulaja sivuutettiin kun hän ei flirttaillut miestuomareille.

Äänestä

Ja ensi vuonna ihmetellään kun kävijämäärä jää alle odotetun. Tää vuosi taisi olla viimeinen kannattava vuosi. Tangomarkkinat on aikansa elänyt tapahtuma, himos-festivaalit yms tapahtumat alkaa mennä edelle. Asuntovaunukansa sinne vielä tulee, mutta muu väki löytää parempia tapahtumia. Käy vähän niin kuin provinssirokille, ei nykynuorisokaan enää kierrä festareita teltoillaan kuten ennen. Eikä räkäinen metallimusiikin räyhääminen enää kiinnosta kuin marginaaliporukkaa. Pitää olla hotellit, luxusta, blingblingiä, jukkapoikaa, kivaa, jättekivaa, hauskaa ja tarpeeksi kuuluisia esiintyjiä. Ei mitään Sixtus Rixtuxia ja Ömmöm Töttöröötä. Alkoholi on ainoa yhdistävä tekijä, mutta olosuhteet pitää olla paremmat. Telttaleirielämä ei enää nuoria kiinnosta. Hotelli se olla pitää ja mieluummin double-bedillä sekä aamiaisella, pappa betalar.

Vauhtiajot on ainoa tapahtuma täälläpäin, missä on tämän hetken kuumimmat esiintyjät. Sinne odotan melkoista ryntäystä. Menee varmasti yli odotusten. Soittolistat nykyään jyrää, ja niitä bändejä pitää lavalle saada, jos haluaa katsojia. Hevikansalle on omat juhlansa jossain nummirokissa, siellä saa tukkaa mosshata aamusta iltaan.

Äänestä

Jos tuomaripeli ja järjestetty äänestys ei korjaantu saa kisa loppuakin. Valitettavasti omaanpussiinsa pelaavat ovat ahneudessaan vieneet kisasta rehellisyyden ja aitouden
Verovbaroilla rahoitetun Ylen ei olisi pitänyt koskaan innostua moisista kisoista.

Äänestä

MIKSI YLE TUHLAA VEROEUROJAMME?

Maassamme on paljon parempiakin kesätapahtumia ja ei niissäkään ole Yle mukana. Veroeurojen tuhlaaminen on järjetöntä ja sekä hallitus että ministeri rikkoivat perustuslakia antamalla Ylelle verotusoikeuden.
Valitetään ey-tuomioistuimiin niin saadaan asia oikaistua.

Äänestä
  • Tangomarkkinat eivät toteuta Ylen toimintaohjelmaa.
    Ylen johto ei välitä taloudesta kun rahaa tulee ovista ja ikkunoista.
    Toivottavasti uusi hallitus lopettaa Ylen tuhlauksen ja supistaa henkilökuntaa 50%:lla.
    Nyt on liikaa luusereita ja välijohtajia.

    Äänestä

Miten vilunki saa jatkua.

Äänestä

ei ymmärrä miksi jokaisessa kisassa oli se sitten tango tai urheilu niin aina saadaan kränää aikaiseksi. Ihan tyhmä tällainen aloitus, et väärä voitti, kun perusjärki sanoo kuitenkin että toinen tykkää toisesta ja toinen toisesta. Olis tosi mälsää jos kaikki tykkääs vaikka Jokereista yms.
Miksi aina pitää haukkua ja löytää asioista negatiivisuus. Minä ainakin olin todella tyytyväinen tangokisoihin, seinäjoen palveluihin ja koko markkinameininkuun. Hienosti järjestetyt kisat kaikin puolin KIITOS!!!

Äänestä

Jos ei ole nuottikorvaa voi naisvoittajaankin olla tyytyväinen.Jos nuottikorvaa on niin kyllä paras laulaja tylysti Ylen tarhapöllömäisen miehen toimesta hylättiin ja muut perässä inujat seurasivat suurenpäällikön" esimerkkiä.
Pölmästi laatii soittolistat ja niinpä ei ole ihme, että Yle soittaa ulkomaista musiikkia enemmän kuin kaupalliset kanavat.

Äänestä

Tyylikkäitä laulajia ja esiintyjiä molemmat niin kuningatar kuin kuningaskin. Nyt kävi näin ja toivotaan heille onnea ja menestystä. Ensi vuonna uudet kisat ja laulajat.
Tangokisojen juontajille Pialle ja Peltsille myös kiitokset, mahtavia tyyppejä.

Äänestä

YLE pilaa Tangokisan.
Räikeää tuomaripeliä!

Miksi verovaroilla rahoitettu YLE on koijareiden kynsissä?

Äänestä
  • YLE käyttää veroeuroja kilpailulain vastaisesti.

    Ei humpuukin tuottaminen kuulu YLEn perustehtäviin.
    Veroeuroja ei saa käyttää näin.

    Kaupalliset kanavat olisivat hoitaneet ilman veroeuroja.

    * Herätys kansanedustajat!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verovaroja tuhlataan kirjoitti:

Jälleen haisee levy-yhtiön ja YLEn musiikkipomon sopimiselta. Moiset pomot ulos tuomaristosta.
Jättivät jälleen parhaan naislaulajan pois finaalista. Pikkutyttömäisesti inisevät varttuneet-neidot saivat voiton vaikka eivät osanneet edes laulaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu