ja ulkolaiseen ruokaan, säästö on huikea.
Ennen K ja S markeiteissa meni ruokaa kerran viikossa 100 e, eli 600 markkaa.
Nyt kun vaihdoin lidliin, saan lähes puolella hinnalla kaiken tarvitsemani.
Ulkolainen ruoka on ihan samanlaista kuin suomalainenkin, ainoa ero on SUOMEN KAUHEAT HINNAT!
En ole M ja K markeiteissa käyny koko kesänä ruokaostoksilla. Kaiken saan lidlistä ja suosin vain ulkoilaista joka osotksessa, niin ruuassa kuin vaatteissa ym huonekaluissa.
Ennen K ja S markeiteissa meni ruokaa kerran viikossa 100 e, eli 600 markkaa.
Nyt kun vaihdoin lidliin, saan lähes puolella hinnalla kaiken tarvitsemani.
Ulkolainen ruoka on ihan samanlaista kuin suomalainenkin, ainoa ero on SUOMEN KAUHEAT HINNAT!
En ole M ja K markeiteissa käyny koko kesänä ruokaostoksilla. Kaiken saan lidlistä ja suosin vain ulkoilaista joka osotksessa, niin ruuassa kuin vaatteissa ym huonekaluissa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Niin lidl on halvin, eikä kuseta hinnoissa kuten Citymarketit ja Prisma.
Ei Prismakaan kallis ole. Mutta joitakin tuotteita saa Lidlistä edullisimmin.
Nyt kun siellä on paistopiste, on pullat ja leivät miltei puolta edullisempia kuin S-ryhmällä. On Lidlissä todella kivoja ylläreitä välillä, hyvää tavaraa halvalla, tosiaankin.
Lidlissä on surkea valikoima, ja siitäkin iso osa einestä. S-Marketista sentään saa viikon ruuat, paskapaprut, saippuat ja vähän viihdettä kolmelle ihmiselle alle 75€:lla. Lisäksi se on sitä mitä halutaan, eikä sitä mitä joku luulee meidän haluavan.
Tosin jos ei osaa ostoksilla käydä ja tehdä järkeviä valintoja, Lidl on hyvä tapa pakottaa ostokset 5% pienempään budjettiin
Aika paljon teillä menee ruokaan! Meillä menee n. 35 euroa yleensä viikossa markettiin, sillä saa jo pari kassillista ruokaa ynnä muuta.
Lisäksi haetaan lähikaupasta pari maitoa ja joskus leipä, yhteensä ehkä kymppi viikossa menee niihin lisäostoksiin.
Meillä on 3 aikuista. Tehdään itse ruokaa laadukkaista raaka-aineista. Paistijauhelihaa, naturel-broilerinfileitä, rasvatonta rahkaa, vapaiden kanojen munia, Plus-maitoa, rasvatonta piimää, hiivaa, kahvia, kaalia, omenoita, tomaatteja, salaattia, kurkkua, kesäkurpitsaa, perunoita, neitsytoliiviöljyä, rypsiöljyä, täysjyvämakaroneja, täysjyväjauhoja, pähkinöitä, siemeniä ja suurimoita. Niitä me yleensä ostellaan, ei tietenkään kaikkea noista joka viikko. Leivät, pullat ja sämpylät leivotaan itse. Marjoja poimitaan ja kaloja ongitaan. Tottakai ostetaan tarjouksista ja halppismerkkejä myös.
Lidl on kyllä ihan tutkitusti halvin paikka tehdä ruokaostoksia http://www.uusisuomi.fi/raha/86009-yksi-lahikauppa-selvasti-halvin
Ja mitä tulee vain ulkolaisen suosimiseen ostoksissa, niin aika paljon Lidlin tuotteista on valmistettu Suomessa, vaikka ovatkin Lidlin omia merkkejä.
Itse käytän ko. kauppaa aika paljon, tosin käyn vielä Lidliäkin halvemmassa kaupassa ostoksilla, kauppa joka ei kuulu mihinkään tunnettuun kaupparyhmittymään, jolla on vain muutama myymälä Suomessa, ehdottomasti halvin paikka ostaa ruokaa. On vain osoitus siitä, että ruokaa voi myydä Suomessa halvallakin ja silti tehdä tulosta.
Tein joskus viime syksynä hinta vertailun kolmeen kauppaan, jossa saa kulkea samoilla ostoskärryillä.
Siellä on Lidl, K-supermarket, S-market.
S-market oli 3-4 € edullisempi, kun K- supermarket.
Lidl oli 7, 70 € halvempi kuin toiset.
Ostoksissa ei yhtäkään tarjouksessa ollutta tuotetta.
Yhden hengen talouteen hankitut pakkaukset sinkku kokoa.
http://www.kauppakeskusduo.fi/ nyt meidän Lidl on remontissa avaa ovensa 25.7 jolloin tarkastan uudelleen kilohinnat muihin kauppoihin eli käyn kirjaamassa ja vertaan onko hinta pysynyt edullisimpana..
Tuota kannattaa verrata pakkauskokojakin, itse olen verrannut ja liiteri tulee kalliimmaksi meidän perheelle kuin Prisma, josta saa takaisin ostoksistaan maksutapaetua, eli alennusta heti kassalla.
Halvalla pääsee, kun menee Saksaan ja asioi siellä vaikkapa Edeka- tai Kaiser's-ketjujen liikkeissä.
Riippuu kyllä siitäkin mitä ostaa. Vihannekset ja hedelmät ei Lidlissä ole kovin halpoja ja valikoima on pieni isoihin Cittareihin tai Prismoihin verrattuna. Vihanneksia menee meillä paljon, ostetaan aina tarjouksesta reilusti. Lihaa menee vähemmän. Jos vaan mahdollista, niin kannattaa käydä kaikissa ja vertailla mistä ostaa mitäkin. Euroshopper- ja Rainbow-tuotteet on usein aika edullisia.
Minulla on 4 vuotta talousalan koulutusta. Keittäjä/kokki ammattinimike. Ei ole mikään ahaa elämys, verrata kilo hintoja ja katsoa pakkausten painot. Samoin luen tarkkaan tuotteen sisällysluettelon. Minulla kulkee myös kuori/perkaus hävikki tieto korvien välissä, tarkistan siltä pohjalta kaikki hinnat. leivon ja valmistan ruokani ihan itse.