IL: Kokoomus vajonnut pysyvästi 3. sijalle

Viikonlopun Iltalehti kertoo että 58% suomalaisista uskoo Euroalueen hajoamiseen seuraavan 5 vuoden aikana.
Samassa uutisessa kerrottiin myös Iltalehden tekemä viimeisin puoluekannatus, lukemat ovat tällaiset:

Keskusta 23,6 %
Perussuomalaiset 20,1 %
Kokoomus 17,1 %
SDP 15,5 %
http://tinyurl.com/q2hbmnb

Suuntaus on siis sama kuin HS gallupin kesäkuun kyselyssä. Kokoomus on pudonnut pysyvän tuntuisesti sijalle 3 ja SDP:n kannatus on tipahtanut 15% paikkeille.
10125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hyvä , persut nousee , on ainut suomen pelastus.

Äänestä

Näin on, koska tuosta Sipilästä ei ota mitään tolkkua lopultakaan. Joka ikinen Keskustan pääministeri ovat olleet kiivaimmasta päästä olevia EU-intoilijoita, kun ovat hallitukseen päässeet.

Pahaa pelkään että hallitukseen noustua Juha Sipilä ajaa täsmälleen Esko Ahon, Matti Vanhasen ja Mari Kiviniemen avaamia latuja myöten.
Sipiläkin tulee kannattamaan järeästi kaikenlaisia EU-tukipaketteja ja Suomen myymistä EU-liittovaltiolle, suoraan rengin asemaan.

Äänestä

Ei se kolmas sija kokoomuksella ole pysyvää, putoaa se vielä alemmas.

Äänestä

Ainoa mikä SDP,n pelastaa,ja pikkaisen kannatusta nostattaa

on pikainen ero hallituksesta

Teillä ei todellakaan voi olla niin typerää porukkaa "töissä" että olisitte
muutaman kerran tätä jo miettineet,

Mua ihan säälittää suoraan sanoen,kun katsoo mihin kokkarit
teitä vetää.
mutta?????

Äänestä

Urpilaisella on antavainen ja kaiken nielevä anus, saa kokkariäijät käydä vuorotellen tyhentämsässä kassit sinne päin.

Äänestä

hyvin päiveettyny kreikan aurinkossa työnväki aate.

Äänestä

Kahdessa puolueessa kasvatetaan ja vaalitaan nyt uutta pääministerikykyistä ehdokasta. Hoidetaan huolella ja vaalitaan julkisuuden kanssa varovasti edeten.

Kepussa ainoa pääministeriehdokas on Juha Sipilä. Muita ei ole kärkkymässä lähimaillakaan. Varapuheenjohtaja Annika Saarikko on käytännössä täysin tuntematon ja suorastaan näkymätön ihminen. Kannattaa siksi maalaisliitossa pitää 52-vuotias Sipilä terveenä, erossa kaikenlaisista infarkteista ja muutenkin hyvässä kunnossa kaikin puolin.

Perussuomalaisissa PM-vankkurien edessä on kaksi hevosta. Paikkaa tavoittelevat sekä 51-vuotias Timo Soini että siinä rinnalla melkeinpä yhtä näkyvästi myöskin 43-vuotias varapuheenjohtaja Jussi Niinistö.

Tällä hetkellä tuon kolmikon ulkopuolelta ei ole näköpiirissä muita varteenotettavia päämoinisteriehdokkaita.

Äänestä
  • Ei ole väliä ,mikä puolue kyllä verkkosukka nuolee kaikki,, kun vain saa valtaa.

    Tämä typsy myi vaikka vanhan isoäidin.

    Tavalliset työläiset on sille kun ilmaa.

    Äänestä

>> Kannattaa siksi maalaisliitossa pitää 52-vuotias Sipilä terveenä,
erossa kaikenlaisista infarkteista ja muutenkin hyvässä kunnossa
kaikin puolin. >>

No eipä mennyt kovin montaa tuntia tämän varoittelun sanomisesta. Kun eikös jo olekin mainittu 52-vuotias Sipilä sairaalahoidossa keuhkoveritulpan vuoksi.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/07/1780969/keskustan-sipila-sairaalahoidossa

Keuhkoveritulppaan ei tosin kuole. Velipoikakin sai keuhkoveritulpan 48-vuotiaana, mutta toipui töihin parissa kuukaudessa. On sitten ollut jo 10 vuotta autoalalla normaalisti töissäkin.

Nyt kuitenkin tuollaisia puolikuntoisia on Soinin lisäksi myös Sipilä. Ainoa terveen kirjoissa kulkeva PM-kolmikosta on enää vain persujen Jussi Niinistö.

Äänestä

Tietääkseni Hesarilta tai YLE:ltä ei ole tullut vielä heinäkuun galluplukemia ulos. Kiinnostuineena vartoilen pian julkistettavien käyrien suuntia. Ja sitäkin että kuinka isolla fonttikoolla Hesari asiansa kertoo.

Avausviestin linkin Iltalehti ei tehnyt minkäänlaista mainontaa tai numeroa omasta gallupistansa. Sellaisen mielipidetiedustelun olemista IL-paperilehdessä ei mainittu lehden nettiversion sivuilla sanallakaan. Saatu tutkimustulos oli aivan vääränlainen.

Valtalehdistö on nyt aivan äimän käkenä, kun kokkariväki putoaa kuin linnunpaska, ihan kaikissa tilastoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SDP polvillaan kirjoitti:

Viikonlopun Iltalehti kertoo että 58% suomalaisista uskoo Euroalueen hajoamiseen seuraavan 5 vuoden aikana.
Samassa uutisessa kerrottiin myös Iltalehden tekemä viimeisin puoluekannatus, lukemat ovat tällaiset:

Keskusta 23,6 %
Perussuomalaiset 20,1 %
Kokoomus 17,1 %
SDP 15,5 %
http://tinyurl.com/q2hbmnb

Suuntaus on siis sama kuin HS gallupin kesäkuun kyselyssä. Kokoomus on pudonnut pysyvän tuntuisesti sijalle 3 ja SDP:n kannatus on tipahtanut 15% paikkeille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu