Tiesitkö, että eduskunnassa järjestetään kielten opetusta halukkaille kansanedustajille talvisaikaan, mutta se ei heitä kiinnosta, sillä tarjolla on myös ulkomaille, mm. Englantiin suuntautuvia kielikursseja kesäajaksi. Persut ovat ahkeria kesäkurssien kävijöitä, peräti neljä persua "opiskelee" tänä kesänä ulkomailla - ja SINUN RAHOILLASI! Yhden henkilön kurssittamisesta sinä maksat jopa 3200 euroa! Kyllähän sen jokainen tietää, mitä muita kustannuksia siihen tulee vielä lisäksi; lennot, taksimatkat, majoitukset, ruoat, viinat ja diskorahat. Nekin maksat SINÄ!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013071417240700_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013071417240700_uu.shtml
Vastaukset 24
Vanhimmat
" Periaate on, että kurssit pyritään järjestämään mahdollisimman edullisesti. Se tarkoittaa esimerkiksi sitä, että pääsääntöisesti edustajat menevät opiskelemaan englanninenglantia Englantiin eivätkä amerikanenglantia Yhdysvaltoihin, Rauhio sanoo."
...kyllä valtion kassasta voi maksaa näemmäs ihan mitä vaan oli sitten kuinka tiukkaa hyvänsä ja huonommat ajat tulossa,mutta ei koske kansanedustajien etuuksia.
kaupankassalle vaaditaan kielitaito mutta ei kansanedustajalle.
ei talviopiskelu Suomessa kelpaa, ei edes tarvitsisi lähteä työpaikkaa kauemmas!
Eipä älyttömämpää aloitusta voisikaan tehdä , kunpa aloittaja edes viitsisi lukea uutisen niin tietäisi mistä puhua.
Keskustalta 5 edustajaa
Persuilta 4 edustajaa
Vasureilta 2 edustajaa , ym,ym
elikkä aloituksesi ontuu oikein urakalla , jos verrataan kansanedutajien määrään , niin persuilla olisi voinut olla vieläkin enemmän lähtijöitä.
aina.
Hyvähän se on että opiskelevat kieliä! Se olisi jopa toivottavaa, että ymmärtäisivät mistä papereista ovat äänestämässä.
Täytyyhän edustajien käydä pakkoruotsia opiskelemassa,että ymmärtävät kun Astrid Thors pitää sipoonhyrrimurteella puheenvuoron.
taka vuosina nostettiin palkoja että houkutelisi ammatti taitoisia väkeä eduskuntaan mutta huonosti on toteutunut kun sihteeri tarvitaan nyt vielä tuki opetus kielii.
maksoi Katainen kaverilleen horoskoopista.
monta mutta et niiden tomista kirjoita mitään.
EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK
EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK
EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK
EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK
EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK
EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVK EVVVKt
Kateellinen kommari jälleen tehtailee aloituksia tyhjänpäiväisistä uutisista , pyrippä itsekkin eduskuntaan , äläkä vikise.
kyllä aloitaja on oikessa ei tarvita apu koululaisia eduskuntaan .
laskutaidoton asiankirjaväärentäjä mutta se ei sua huoleta ollenkaan.
Noita kielikursseja on ollut jo iät ajat kansanedustajille ennenkuin Perus Suomalaista puoluetta oli keksittykkään. Ihan vaan muistuksena, kun Ahti Karjalainen piti puheen Englanniksi YK:ssa kysyivät muut mitähän kieltä tuo pääministeri puhui. Että silleen.
ilmankos kepun sipiläkin on kieli tuki ryhmässä jos yk kutsuu.
No kylläpäs aloittaja munasi itsensä oikein perusteellisesti , pistäppä nyt pää persiiseen ja vedä syvään henkeä , saattaa olla kohdallasi ainoa ensiapu.
Ovatpa ahkeria kansanedustajia, opiskelevat jopa lomallaan.
Taidanpa äänestää seuraavaksi persuja, ahkeruus on hienoa.
Suomessa ei opi ulkomaan kieliä, korkeintaan (suomen)pakkoruotsia sönkkäämään. Kaikki kieleten opiskelu, joka on jotain muuta, on jokaisen suomalaisen eduksi. Sinunkin.
Koulutus ja aikuiskoulutus sallittakoon vain oikeamielisille: SDP, KOK, Kepu ym.ym.
Jos duunaritaustainen perussuomalainen joka on meidän tavallisten kaltainen, yrittää kehittää itseään ja opiskella, se on jotenkin väärin. Miten ihmeessä?
Pitäisikö kaikkien kansanedustajien olla ekonomeja ja tohtoreita?
Tyhmäkin ymmärtää, kenen etuja sellaiset edustajat ajavat.
PERSUT EUROPARLAMENTTIIN !!!
Kuinkas muuten, ennen syytitte PerusSuomalaisia pöljiksi metsäläisiksi, ja nyt syytätte kielten opiskelijoiksi !
Kyllä se hinta on pientä sen rinnalla, mitä haloska meni tekemään, töppäillessään peukalollaan !
aloituksen jälkee juku korjasi opilaila on monesta eri puolueista.
Persut ovat ali-ihmisiä. Sellaista ei kuulu kouluttaa.