Luin, että espanjan sivuainekokeiden vaatimuksena on lukioespanjan hyvä hallinta.
Itse en ole espanjaa lukiossa käynyt vaan opiskellut vuoden yliopiston kielikeskuksella. Meillä oli kirjana Qué tal 1. Kirjassa on kerrottu peruskielioppi, verbimuodoista preesens-pluskvamperfekti.
Jatkokirja Qué tal 2:ssa tulee lisäksi mm. futuuri, konditionaali, imperatiivi, subjunktiivi jne, eli periaatteessa koko peruskielioppi.
Riittääkö näiden taitojen hyvä osaaminen sivuainekokeessa? Ja minkä aihepiirien sanastoa sivuainekokeissa yleensä on?
Pärjääkö näillä espanjan sivuainekokeessa?
2
150
Vastaukset
- arriba
Taso on n B2
- Mies1985
En ole koskaan opiskellut yliopistossa.
Olen kuitenkin opiskellut espanjaa. Ensin pitäisi määritellä 'lukioespanja'. Lukion lyhyen kielen hyvä hallinta on yhtä kuin A2-taso. Pitkän kielen (vähintään 12 kurssia yhteensä lukiossa, jos aloitetaan nollasta) opiskelijoilta toivotaan B1-tasoa, mutta B2 voi myös mennä erittäin hyvillä arvosanoilla.
Koko peruskielioppi tulee käsiteltyä jo lyhyen oppimäärän aikana. Eli viimeisenä erilaiset subjunktiivimuodot. Ainakin näin yleensä lyhyissä kielissä.
Kannattaa siis lukea ihan tosissaan omalla ajalla, jos aikoo pärjätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1896726- 1551933
- 1131638
- 511360
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️511143Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢421041Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981002Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6937Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan249908- 41879