Koptikristitty kidutettu ja teloitettu Egyptissä

ihmisoikeus

Egyptin koptikirkko vaatii viranomaisia tehostamaan turvatoimia suojellakseen koptikristittyjä aseellisten joukkojen hyökkäyksiltä.

Koptikristitty Magdi Lamie kidnapattiin kun hän oli palaamassa kotiinsa viime lauantaina (13.7.2013). Kidnappaajat pyysivät puolen miljoonan Egyptin punnan lunnaita hänestä. Kidnappaajat eivät kuitenkaan enää ottaneet yhteyttä vaatimuksen jälkeen. Lamien ruumis löytyi myöhemmin läheltä Sheikki Zowaidin hautamuistomerkkiä. Lamie oli murhattu katkaisemalla hänen päänsä.

Arishin Pyhän Georgen kirkon pastori Isä Mikhael Anton kertoo, että ruumis on nyt Arishin ruumishuoneella tutkittavana. Tutkimuksessa ilmenee, että Magdi Lamieta oli kidutettu ennen surmaamista. Ruumis tutkitaan ennen kuin se haudataan Neitsyt Marian kirkossa Dahayassa Arishissa.

Isä Mikhael Anton tuomitsee valtion epäonnistumisen koptivähemmistön suojelemisessa. Tämä surmatyö tapahtui vain muutama päivä sen jälkeen kuin Isä Mina Abboud, Neitsyt Marian kirkon pastori, oli surmattu Arishissa.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/07/koptikristitty-kidutettu-ja-teloitettu.html

0

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        72
        3063
      2. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        55
        2725
      3. Kuoleman pelko katosi

        Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
        Hindulaisuus
        432
        2335
      4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

        tähän alas ⬇️⬇️⬇️
        Ikävä
        79
        2188
      5. Jos sitä keittelis teetä

        Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
        Ikävä
        95
        1996
      6. Myötähäpeä kun näkee sut,

        tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
        Ikävä
        57
        1929
      7. Huomenta ........

        Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
        Ikävä
        12
        1576
      8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

        Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
        Kuhmo
        17
        1537
      9. Ei mun tunteet

        ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
        Ikävä
        30
        1380
      10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

        Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
        Ikävä
        30
        1351
      Aihe