Mies on Jumala

Taivaan isä. Herra.

Eikö tämäkin ole vähintään epistä? Kai tässäkin olisi ainesta feministiseen pamflettiin tai peflettiin?

Mannagryyn?
1287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Feministit tietävät varmasti, että muinoin amatsoonien matriarkaatit hallitsivat, jumalat olivat naispuolisia ja kaikki oli muutenkin paremmin.

Lisäksi feministit tietävät varmasti, että nainen keksi tulen, pyörän (Satu Hassi varhaisessa tuotannossaan) ja suhteellisuusteorian (Albert varasti työn vaimoltaan).

Äänestä
  • Mieheni vitsikkäällä tuulella sanoo mies on luomakunnankruunu, naiset vaietkoon. Jatkamme yhteen ääneen, mutta nainen on se, joka miehen pään kääntää. Nauramme kumpikin. Osa tajuaa tuon ja osa ei. Olemme kumpikin täysin tasa-arvoisia.

    Äänestä

  • tosiasioihin kirjoitti:

    Mieheni vitsikkäällä tuulella sanoo mies on luomakunnankruunu, naiset vaietkoon. Jatkamme yhteen ääneen, mutta nainen on se, joka miehen pään kääntää. Nauramme kumpikin. Osa tajuaa tuon ja osa ei. Olemme kumpikin täysin tasa-arvoisia.

    Juuri tätä feministit eivät hyväksy. Osa sen tajuaa, osa ei. Naisen pitää olla itsenäinen, vahva ja ylivertainen toimija, jonka ei saavuttaakseen jotain tarvitse kääntää yhdenkään miehen päätä.

    Äänestä

  • Tosiasiaa, kyllä kirjoitti:

    Juuri tätä feministit eivät hyväksy. Osa sen tajuaa, osa ei. Naisen pitää olla itsenäinen, vahva ja ylivertainen toimija, jonka ei saavuttaakseen jotain tarvitse kääntää yhdenkään miehen päätä.

    Ikäänkuin nainen tieten tahtoen haluaisi päitä kääntää?
    Naisen ruumis vaatteiden sijaan riittää tuon henkisesti heikomman pään käännyttämiseen ja siitä kivikautinen pakana (mies) syyttäköön vain omia hermojaan Luojan sijaan!

    Äänestä

  • Tosiasiaa, kyllä kirjoitti:

    Juuri tätä feministit eivät hyväksy. Osa sen tajuaa, osa ei. Naisen pitää olla itsenäinen, vahva ja ylivertainen toimija, jonka ei saavuttaakseen jotain tarvitse kääntää yhdenkään miehen päätä.

    Tosiasiaa, kyllä: On myös se, että olen saanut pitää oman itsenäisen naiseuteni kumppanin rinnallakin. Olen yhtä itsenäinen kuin yksin asuva jyrkkäkantainen teministi.

    Äänestä

  • tosiasioihin kirjoitti:

    Tosiasiaa, kyllä: On myös se, että olen saanut pitää oman itsenäisen naiseuteni kumppanin rinnallakin. Olen yhtä itsenäinen kuin yksin asuva jyrkkäkantainen teministi.

    En sitä kiistäkään, mutta feministi ei sitä usko eikä asiaa hyväksy. Ns. naiselliset keinot asioiden hoidossa ovat kiellettyjen listalla ja niiden käyttäminen on osoitus naisen alistetusta asemasta. Sukupuolihan on vain sosiaalinen konstruktio ja vanhakantaiset rakenteet tulee purkaa.

    Äänestä

Mies päättää reviireistään ja uhreistaan.
Mies päättää ketä myydä ja ketä pitää "siipiensä" suojassa.
Mies päättää ketä ottaa palkoillisiksi ja millä kustannuksella.
Mies päättää naisen ulkoasusta luonnollisesta luonnottomaan (kuten muinoin).
Mies päättää, milloin nainen on saanut tarpeeksi työtunteja (24/7/365).
Mies päättää milloin nainen on tyytyväinen.
Mies päättää ...
Mies päättää ...

KAIKEN! - Jing & Jang

Äänestä

Olen nainen, joka ei reppana peräkamarinpoikaakaan halua elämäänsä, mutta perheen olen aina halunnut perustaa. En ole nössöliimaaja. Olen nainen ja kumpikin tiedämme mitä toissiltamme vaadimme.

Äänestä
  • Niin, ja entäs sitten? Kehu vielä vähän lisää itseäsi.

    Äänestä

  • Alkuperäine peräkammarin poika ei ole mikään reppana. Monessa tapauksessa hän on miljoona perillinen joka perii maatilan ja metsäkiintainta kymmeniäkin hehtaareja hän ei ole jättänyt vanhempiaan selviintymään yksin tilan hoidosta ja hän on työteliäämpi kuin moni muu mies. Kun 50-70 luvuilla maalta lähdettiin niin naiset sieltä pakeni ensin. Se peräkammarin poika tunsi vastuunsa syntymä kodistaan ja kotitilansa hoidosta. Minä en ymmärrä sitä miksi maalla asuvaa perillistä pidetään jotenkin reppanana tai nössönä. Todellisuudessa hän on remontti taitoinen mies joka käsittelee kotilansa koneita, moposta aina lekkuupuimuriin asti, hän hallitsee mahdollisesti vakka kuinka vihaiset sonnit kotitilallaan. Hakekoot vaan ne Femakot ne reppanansa sieltä kaupungista. Reipas maalaispoika tuskin teitä tarvitsee jotka ette oikastaan muuta osaa kuin seurustella korkeintaan sen titokoneen kassa teistä ei olisi rinnalla kulkiaksi miehelle jota tunnutte pitävän reppanana.

    Äänestä

Minusta tuo Epsanjan junaonnettomuudessa kuvien perusteellaan punaista päätään, kokolailla vinossa peiton alla piilotteleva heppu on päivän reppana.

Kuuluisia suomalaisia peräkammarinpoikia ja reppanoita:

Pekka-Eric Auvinen

Matti Saari

Äänestä

Tahdon vain kysy teiltä minua halveksivat feministit. Olenko mielestänne uhri? Jos olen pystyn naiseuteni ja ihmisyyteni säilyttämään, oikeuteni kompromisseihimme, monesti olen kuitenkin se, kuka perheessämme arkea pyörittää ja päätökset tekee, suin kaiken muunkin mitä itse tarvitsee ollakseen onnellinen, mutta feministien aikaan saama vaikutus yhteiskuntaan on ristiriidassa oman etuni kanssa kaikessa arkipäiväsessa elämässä. En halua kuin sellaisen yhteiskunnan, jossa olisi hieman pienempäänkin olevia tyytyväisiä ihmisiä ja naisilla, miehillä, sekä lapsilla olisi oikeasti turvallista kaikilla olla. Toki näihin liittyy nämä maahanmuuttajahyysäritkin. OIen kuitenkin katsonut jo pitkään kuinka äärifeministit ovat ajaneet asioita, joista eivät aina tiedä ihan kaikkea. Haluaisin olla vain tavallinen nainen muiden ihmisten joukossa ja teoillanne pyritte alentamaan meidän tavallisten ihmisten uskottavuutta, asemaa ja turvaa. En ole yksin mielipiteiden kanssa, vaan meitä on paljon. Tasa-arvoa kannattavilla palsoilla on vahvimpina teidän feministien ajattelu: Näin kuuluu tehdä ja näin ajatella. Ei herranjestas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voi luaja kirjoitti:

Taivaan isä. Herra.

Eikö tämäkin ole vähintään epistä? Kai tässäkin olisi ainesta feministiseen pamflettiin tai peflettiin?

Mannagryyn?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu