Erkki Tuomiojan blogi

"Tuomioja: Tottelemattomuus ei voi pohjautua Raamattuun, Koraaniin tai Mein Kampfiin"

On YLEn luetuin uutinen juuri nyt.

http://yle.fi/uutiset/tuomioja_tottelemattomuus_ei_voi_pohjautua_raamattuun_koraaniin_tai_mein_kampfiin/6733834
5105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ole koskaan ollut mikään Tuomioja-fani, mutta tässä on kyllä järkeä:

"Tuomiojan mukaan aidossakin demokratiassa voi olla perusteluja tietoiselle kansalaistottelemattomuudelle, jos se on avointa ja sellaista, että siihen ryhtyvät ovat Gandhin tai Martin Luther Kingin tavoin valmiita kantamaan siitä seuraavaa vastuuta.

- Tällaiseen johtava vakaumus voi pohjautua vain yksilöiden sisäistämiin yleisinhimillisiin eettisiin normeihin, ei mihinkään Raamatun, Koraanin tai Mein Kampfin kaltaisiin ylhäältä annettuihin direktiiveihin, kirjoittaa Tuomioja

Tuomiojan mukaan on olemassa lukuisia esimerkkejä yhteiskunnista, joiden lait ovat sietämättömiä ja loukkaavat ihmisarvoa. Tällaisissa maissa kansalaistottelemattomuus on pikemminkin hyve.

Tuomiojan mukaan tämän kaltaiset valtiot ovat useimmiten pyhien kirjoitusten varaan perustettuja teokratioita."

Äänestä

Hyvä kirjoitus. Tuomioja: "Itse en näe ongelmaa niinkään siinä, kuka on tällainen ministeri, vaan siinä, että Suomessa ylipäätään on valtioneuvostossa tällainen tehtävä."

Niinpä.

Äänestä
  • Hyvä pointti. Kirkko ja valtio erileen . Miksi helkutassa eduskunta toimii käytännössä kirkon kumileimasimena, ja hyväksyy kirkkolain kirkon esittämässä muodossa sellaisenaan. Muutoksia eduskunta ei saa tehdä ilman kirkon suostumusta.

    Kirkko laatikoot omat sääntönsä, ei siihen eduskuntaa tarvitse sotkea. yhteiskunnan tehtäväksi riittää huolehtia siitä, että kirkon itse säätämät sääntönsä noudattavat Suomen lakeja, ja että kirkko niitä myös soveltaakäytäntöön maallisten lakien asettamissa rajoissa.

    Äänestä

PÄivi ei halua kanta vastuuta. Hän haluaa että kristityllä on oikeus tehdä niin kuin lystää ilman rangaistusta. Hän haluaa että suomessa lait laaditaan kristinuskon raamatun pohjalta.

Jos yhteiskunta on niin tyhmä ja törkeä että ei tajua omaa ja knasan parasta niin silloin krisseleillä on Päivin mielestä oikeus rikkoa lakia.

Kyllä voin kuvitelle että Räsänen joisaintaauksissa olisi valmis rikkomaan lakia teitoiseti uskonvakaumuksensa pohjalta ja siitä valmis randaistuksenkin kärsimään, mutta hänen lähtökohtansa on, että maalliset lait on laadittava niin että, että ne eivät ole koskaan ristiriidassa hänen omamien uskonnollisten uskomuksiensa kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ekifan kirjoitti:

"Tuomioja: Tottelemattomuus ei voi pohjautua Raamattuun, Koraaniin tai Mein Kampfiin"

On YLEn luetuin uutinen juuri nyt.

http://yle.fi/uutiset/tuomioja_tottelemattomuus_ei_voi_pohjautua_raamattuun_koraaniin_tai_mein_kampfiin/6733834

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu