Mitä järkee mökkeilyssä?

Ajella satoja kilometrejä tänne hyttysten ym, ötököiden syötäväksi, myöhemmin syksllä hirvikärpäset vielä lisäksi. Kaikesta on pulaa ajele kauppojen väliä. Onneksi on olutta. Piste.
1067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minulla on matkaa puolisen tuntia, eikä itikoita ole riesaksi asti. Järvellä ei lainkaan. Kalaa kyllä on. Hirvikärpästä en ole nähnyt eläessäni.
Tuo pula ei pidä ollenkaan paikkaansa, ruokaa on aina liikaakin, koska kuhafilettä on jääkaappi puolillaan.
Puulämmitteisessä saunassa on makeammat löylyt ja järven rannalla täydellisessä hiljaisuudessa sielu lepää ja uni on täydellistä. Vieno linnun liverrys on ainoa ääni joka rikkoo hiljaisuuden.

Sijoituksena mökki on parempi kuin asunto. 100 000 markalla ostamastani mökistä saisin nyt 200 000 euroa, vaan en myy. Ostan kaikki tontit mitä lähistöllä on myytävänä. Niistä saa hurjan hinnan kun rakentaa vaikka vain Ultimaten halvan valmismökin.
En edes tarvitsisi työtä näiden kauppojen ansiosta, mutta ajan kulukseni teen "oikeaakin" bisnestä.

Äänestä

Asuuhan ihmisiä syrjäseudulla ja muualla korvessa vakituisestikin, ja siinä sitä vasta ihmettelemistä on miten ne kestävät.

Äänestä
  • Paremmin kuin stadissa. Aina kun toimitaan viisaasti, niin puhutaan maalaisjärjestä. Stadissa ei ole muuta hyvää kuin lentokenttä ja sekin on onneksi Vantaalla. Ei tarvitse nähdä hesalaisia.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Paremmin kuin stadissa. Aina kun toimitaan viisaasti, niin puhutaan maalaisjärjestä. Stadissa ei ole muuta hyvää kuin lentokenttä ja sekin on onneksi Vantaalla. Ei tarvitse nähdä hesalaisia.

    Ns. maalaisjärki kuvaa paremminkin vähäjärkisyyttä kuin viisautta.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Ns. maalaisjärki kuvaa paremminkin vähäjärkisyyttä kuin viisautta.

    Sinulla ei selvästikään ole minkäänlaista järkeä.

    Äänestä

Riippuu ihan siitä, millä asenteella sinne lähtee, ja miten hyvin varustautuu. Pitää osata ottaa rennosti, ottaa mukaan tarpeeksi sapuskaa ja hyttyskarkotteita jos tarve.

Äänestä

Ei ole mökkeilyssä mitään järkeä.Saastutetaan luontoa moottoriveneillä ja kaikenmaailman mönkijöillä puhumattakaan armottomista matkoista joista jää massiivinen hiilijalanjälki.Ja työntäkää ne hybridit ja ecot hanuriin,samaa shaibaa!

Ryöstökalastetaan järvet kaloista ja yritetään saada kaatolupa joka pupujussille joka mökkeilijää pelottaa ja jätetään lähtiessä kissat talvehtimaan mökille jne jne.

Äänestä

Ei mitään järkeä. Mökkkien hinnat putoavat jatkuvasti ja muuttuvat arvottomiksi hiljalleen. Näin on käynyt kaikissa maissa, jossa kansa sivistyy ja hylkää metsäläisten elämän.

Äänestä

et hinnat tippuis!tuleppa tapaa miu nii nähdää kumpi o se tymmep?vai eikö kirjoittamas enää pidä.

Äänestä
  • Isän aikoinaan 150 tuhannella markalla Marbellasta ostamasta huvilasta saisi nyt erittäin huonona aikana helposti 600 tuhatta euroa.
    Merenrantamökki Raippaluodossa lienee n. 250 tonnin arvoinen.
    Huvila on erinomainen sijoitus. Paljon parempi kuin asunto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


no hyvä kirjoitti:

Ajella satoja kilometrejä tänne hyttysten ym, ötököiden syötäväksi, myöhemmin syksllä hirvikärpäset vielä lisäksi. Kaikesta on pulaa ajele kauppojen väliä. Onneksi on olutta. Piste.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu