Tämä nousi mieleeni äsken, ja haluan sen Jumalan kunniaksi kirjoittaa.
Olin elämässäni ajautunut tilanteeseen, jossa pelkäsin kuollakseni tiettyjä tilanteita ja sairautta. En enää tiennyt, kuinka toimia, ja lähestyin taas Jumalaa asian kanssa.
Seuraava tilanne tuli pian. Yhtäkkiä kuulin hyvin pehmeän ja hellän äänen kuiskaavan korvaani: "Ei hätää!" Lause oli niin hellä ja pehmeä, että se laukaisi tilanteen ja rauhoitti minut.
Ymmärsin, että sielunvihollinen yritti hallita minua pelolla ja että olin sairastunut jonkinasteiseen paniikkihäiriöön.
Kun noita tilanteita myöhemmin tuli, muistin yhä nuo niin todelliset ja hellät Jumalan rakkauden sanat: "Ei hätää!"
Ei hätää! Herralla on kaikki hallinnassaan.
"Heittäkää kaikki murheenne Hänen päälleen, sillä Hän pitää teistä huolen."
Olin elämässäni ajautunut tilanteeseen, jossa pelkäsin kuollakseni tiettyjä tilanteita ja sairautta. En enää tiennyt, kuinka toimia, ja lähestyin taas Jumalaa asian kanssa.
Seuraava tilanne tuli pian. Yhtäkkiä kuulin hyvin pehmeän ja hellän äänen kuiskaavan korvaani: "Ei hätää!" Lause oli niin hellä ja pehmeä, että se laukaisi tilanteen ja rauhoitti minut.
Ymmärsin, että sielunvihollinen yritti hallita minua pelolla ja että olin sairastunut jonkinasteiseen paniikkihäiriöön.
Kun noita tilanteita myöhemmin tuli, muistin yhä nuo niin todelliset ja hellät Jumalan rakkauden sanat: "Ei hätää!"
Ei hätää! Herralla on kaikki hallinnassaan.
"Heittäkää kaikki murheenne Hänen päälleen, sillä Hän pitää teistä huolen."
Vastaukset 24
Vanhimmat
Aivan,
selitin juuri pilli-piiparille hänen untaan kuinka tuo paholainen todella hallitsee meitä pelolla. Pelko ei ole koskaan Jumalasta. Tuo ääni oli Pyhän Hengen ääni, hän vahvasti meitä ohjaa ja neuvoo.
Siunausta!
Ihana todistus. Juuri näin Herramme toimiikin. Aloitus vahvistaa meitä kaikkia.
Kummallisesti asiat nivoutuu toisiinsa, jossain näissä viesteissäni sanoin vastauksekseni johonkin viestiin tyyliin että Ei hätää Jeesus on tulossa..
Jonkun aikaa sitten kun olin oikein pahasti alamaissa, sielun vihollinen yritti murskata minut, oli tosi huono olo henkisesti niin silloin tuo sama hellä ja pehmeä ääni mitä sinäkin "yksin armosta" kuvailet sanoi korvaani "nimeni ja sen jälkeen Ei sinulla ole mitään hätää".. ne sanat olivat täynnä rakkautta niin hellästi ne lausuttiin.. huoneessa ei ollut ketään muita olin yksin kotona.. ne sanat ovat päivittäin mielessäni ja ne antaa voimaa ja ne kantaa pahana päivänä ja ne rauhoittaa..
Tuo viimeinen lauseesikin on tuttua tutumpi jota anon joka päivä..(jokaisen kannattaa se tehdä).. ja Heitän kaikki murheeni Hänen päälleen, ajatukseni, tekoni, perheeni vaikeudet.. ihan kaikki, Hänellä on viisaus selvittää.. Hän hallitsee kaiken.. Hän pitää huolen... Ole Siunattu ja Kiitos ihanasta rohkaisevasta kirjoituksestasi.. Siunausta ihan kaikille.
Eilen illa kun luin teidän vastauksianne ja kävin sitte nukkumaan, koin valtavan RAKKAUDEN VIRRAN. Tunsin että Jeesus Kristus rakastaa minua, meitä kaikkia. Tunsin kuinka se rakkauden virta kulki lävitseni ja sanoin: Minäkin rakastan sinua ja en enää maailman rakkaudella, vaan sillä taivaallisella jonka olet virrannut minuun, ... sinä ensin rakastit!
Aamulla juuri kun heräsin ja olin vielä silmät kiinni näin ihanan valon, se täytti koko kuvan, se säteili kohti ja tiesin sen olevan Kristus kirkkautta. Nyt on niin puhdistunut ja levännyt olo.
Sitä RAKKAUTTA haluan jakaa tässä teille kaikille, nämä ovat taivas terveiset!
Tuon saman valon näki muuten tyttärenikin uskoon tullessaan, sekin valo täytti koko huoneen, ihana lämmin valo, se antoi rohkaisua ja voimaa hänelle ja hän muistaa puhua siitä lähes päivittäin vieläkin....
Tuo Rakkauden virtakin on tuttu, jokin aika sitten koin sellaisen.. meni lävitseni ihanasti ja sillai että jalkani värisi kuin niissä olisi kovia kramppeja, paitsi että mitään sellaisen kipuja ei ollut vaan hyvältä tuntui ja tunsin samaisen rakkaudenkin tunteenkin kuin sinä kuvaat.
Yhteensattumuksia on tänä aamuna ja ne ovat Herran aikaansaannosta lujittamassa meitä uskossamme. Kiitos Herralle ja op1:kin taivasterveisistä ja Kaikille muille Siunausta...
Tuo oli ehkä neljäs kerta kun koin tuon ihanan valon! Tänään on kummaa virtaa, ihanaa virtaa, Kiitos Herralle!
Niin sitä rakkauden virtaa tunnen itsellänikin ja sitä on tänään langoillakin aivan tulvillaan.. Kiitos Herralle..
HALLELUJAH!!!
Halleluja, tunnet sydämeni.. youtube.. Petri Kosonen
Tykkän Petrin kappaleista, nytkon kävin tuon laulamassa tanssien ja itkien, ylistykseksi Isälle!
Mitenkäs mitenkäs... En tuota laulua ole juurikaan kuullut, mutta tiedän kuitenkin - viime yönä tuo alku soi ja soi ja soi... "Halleluja, tunnet sydämeni, tunnet sydämeni, tunnet sydämeni..." Oli niin turvallinen olo!
Katso minä teen uutta:
http://m.youtube.com/#/watch?v=VH55kETLyNk
Mielenkiintoista.... minä eräänä aamuna heräsin siihen kun unessa lauloin Petri Ahosen sodan jälkeen, se on myös hyvä kappale... ja sitten tuon aamun jälkeen, eräänä aamuna unesta herätessäni laulelin: -" Anna tulta, anna tulta, anna tulta...!"
En tiedä mikä kappale tuo voisi olla mutta niin siinä heräämis vaiheessa lauloin...
Kaikki nivoutuu niin oudosti yhteen.. Kiitos Jumala tunnet sydämemme...
Huomasitko, Seurailija, laitettiin yhtä aikaa vastaukset,.... ollaa samikset! =)
Tällä me, Seurailija, lohdutamme Isäämme. Hänen rakkaansa yhdessä ja sovussa, Häntä ylistäen ja kiittäen.
Yksin armosta ja Seurailija, on ihanaa että hänen rakkautensa yhdistää meidät näin ja vaikka olemme niin toisillemme tuntemattomia, niin silti rakkaita ystäviä! Mutta olemmehan kaikki perillisiä, samaa perhettä... Tässä Jumala tulee esiin parhaimmillaan ja joukkoon mahtuu kyllä lisää, iloisia uskovia!
Sain tämän lauseen äsken: "Niin kohoaa minun pääni vihollisteni yli, jotka minua ympäröivät, ja minä uhraan riemu-uhreja hänen majassansa, Herralle minä veisaan ja soitan."
Ps.27:6
Sitähän me olemme tässä tehneet, jakaneet kuunnellen ylistyslauluja ja kiittäneet häntä ja suurin KIITOS edelleen. Aamen noihin tiedonsanoihin!
Huomasin kyllä.. jotenki kävi sellanen humaus kun painoin nappia, varmaan törmäsivät toisiinsa mutta saapuivat vahingoittumattomina perille.. samikset joo, voi että. heh..
Siinä törmäysvaiheessa saattoivat iskeä tultakin, taas yksi profetia selvisi..
Ihanaa olla teidän välissä väleissä heh nyt sananmukaisestikkin mutta todella ihana näin tuntea ja ylistää Isää kaikessa sovussa ja Kiittää..
Löysin vielä tähän aloitukseen sopivan kappaleen.
You Tube, Samuli Edelman Ei mitään hätää
No jopa sattuikin... Ei mitään hätää
Hyvä... Kiitos