http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013071717274487_uu.shtml
Kohta ehkä räsästä puolustelevat SamiA ja Jaakobkin ymmärtävät että eivät ole kristittyjä vaan enemmänkin häiriköitä.
Noloa heille!
Kohta ehkä räsästä puolustelevat SamiA ja Jaakobkin ymmärtävät että eivät ole kristittyjä vaan enemmänkin häiriköitä.
Noloa heille!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Yhtä hyvin Simola voisi sanoa, että olisi parempi, jos "kristillistä" politiikkaa tekevä lehti lopetettaisiin. Mielestäni hänen tekstinsä on älyllinen itsemurha, joka kannattaisi ennemmin tehdä oman saunan takana kuin julkisesti.
Ja jos jäi epäselväksi, "kristillistä" politiikkaa tekevällä lehdellä tarkoitin Kirkkoa ja Kaupunkia, jonka lipevä enemmistön mielistelevyys on oksettavaa.
Kristityt haukkumassa toisia kristittyjä?
Miten ennenkuulumatonta...
Ettei vaan seuraisi jokin hajaannus?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/487245
No Jumala pysyy Päivinkin tukena loppuun asti. Pitäkää huoli omista sieluistanne.
:D Eihän Räsänen ole juutalainen, jumalan luvatun kansan jäsen.
"No Jumala pysyy Päivinkin tukena loppuun asti. Pitäkää huoli omista sieluistanne."
Itseasiassa ei mennyt oikein Jumalan tahdon mukaan Räsäsen puheet, Päivi on kuule eksyttäjä, ei hänellä ole Jumalan tukea, liian ylpeä ja tuomiomielinen ihminen kyseessä.
"Eihän Räsänen ole juutalainen, jumalan luvatun kansan jäsen. "
Jumalan kansan jäseniä on kaikki Jumalan lapset. Jos Räsänen on ottanut vakavasti Jeesuksen puheet, hän voi olla Jumalan kansan jäsen.
"Minä olen kutsuva kansakseni sen, joka ei ollut minun kansani, ja rakkaakseni sen, joka ei ollut minun rakkaani. Ja on tapahtuva, että siinä paikassa, jossa heille on sanottu: 'Te ette ole minun kansani', siinä heitä kutsutaan elävän Jumalan lapsiksi."
Room. 9:25-26
Mutta minun nähdäkseni Jumala on ainoa joka on pätevä sanomaan, kuka hänen kansaan kuuluu. Ei kukaan suuruudenhullu itsensä jumalaksi korottanut ihminen.
Niinpä, Miksi sitten kristityt jatkuvasti tekevät niin?
Hihhuleilla on kolmetuhatta eri mielipidettä siihen kuka on kristitty ja kuka ei, ja kaikki omasta mielestä oikeassa.
Ja hirveän kurttunen!
"Pitäkää huoli omista sieluistanne."
Se on kuule harvinaisen helppoa pitää huoli näkymättömästä olemattomasta.
Ei tarvitse tehdä yhtään mitään koskaan.
Se on kuule harvinaisen helppoa pitää huoli näkymättömästä olemattomasta.
Ei tarvitse tehdä yhtään mitään koskaan. "
Niin voi tehdä ihan mitä vaan, ihan mitä vaan(etsii nyrkkirautaa).
Linkistäsi:
"Seppo Simola korostaa myös, miten mustavalkoisina asiat käsitellään somemaailmassa. Asioita väritetään, ylitulkitaan ja otsikoidaan rajusti, niin saadaan aikaan lisää kohua."
Ja noinhan se on.
se "aivopieru" eli Räsänen ei ole tällä viikolla päästelly mitään sammakoita suustaan.
Voin minä uskoa että sen aivopierun jutut saa voimaan pahoin myös maltilliset kristityt aina sillon tällöin.
Esitän henkilökohtaisen epäilyni ministeri Räsäsen tilanteesta:
Räsänen päästänee sammakoita suustansa hormonitoiminnan häiriöiden vuoksi, jotka ovat varsin tyypillisiä hänen ikäisellään naisella. Kun estrogeenipitoisuus romahtaa, aiheuttaa se psykosomaattisia oireita.
Räsänen tulee ohjata ammattitaitoiselle gynekologille nopeasti, mieluiten välittömästi – yksityiseltä puolelta löytynee jokin pro-life-gynekologi.
Tämän lisäksi on huolehdittava aktiivisesti seksielämästä – jos ei oman miehen kanssa niin sitten vieraan.
Heh. Naapurissa on koira, joka räksyttää koko ajan. Sille pitäisi antaa nimeksi Räsänen.
"Tämän lisäksi on huolehdittava aktiivisesti seksielämästä – jos ei oman miehen kanssa niin sitten vieraan."
Ei onnistu koska ehkäisy on kielletty, päivin pitäisi tulla raskaaksi joka kerta.
Mä epäilen että Päivin mies on vaan iloinen että Päivi on kotonta pois.
Se oli nimenomaan toinen uskovainen,joka sille Räsäselle sen uuden nimen "aivopieru" keksi.
Muutenhan ne ääri hihhulit tietenki hakkais ateisteja sitte siitäkin hyvästä.
"Räsänen: "Enemmän tulee totella Jumalaa kuin ihmisiä"
Mäkinen: "Enemmän tulee totella yleistä mielipidettä kuin Räsästä"
Nettikeskustelija: "Enemmän tulee totella omaa päivitystä kuin tietää mikä oli aihe"
Kirkosta eronnut: "Enemmän tulee totella hetken impulssia kuin lukea koko Räsäsen 10 liuskan puhe""
Teuvo V. Riikonen
Kirjoittaja on Savonlinnalainen kirjailija, jonka mielestä enemmän tulee totella kesämökin saunaa kuin heinäkuun sammakoita:
Teuvo V Riikosen blogi kokonaisuudessaan:
http://www.seurakuntalainen.fi/blogit/riikosen_riimit/770/enemman_tulee_totella
Voisin yllättäen sanoa sanasen sisäministeri Räsäsen puolesta. Hänen alkuperäiskommenttinsa joutui alusta pitäen tarkoitushakuiseen ryöpytykseen mediassa, vaikka lausunnon sisältö ei käytännössä poikennut klassisista tuomarinohjeista, jotka mm. lautamiehenä työskenteleville ohjeiksi annetaan.
Tuomioistuinten lautamiesten tehtävä on toimia talonpoikaisjärkisinä oikeudenmukaisuuden valvojina, joiden on määrä katsoa, meneekö oikeudenkäynti paitsi lakipykälien, niin myös yleisen oikeudentajun mukaan.
Olaus Petrin usein siteerattu tuomarinohje 1500-luvulta sanoo: "Mikä ei ole oikeus ja kohtuus, ei voi olla lakikaan".
Tämä pykälä muistutti Räsästä aika paljon:
"Kaikki lait pitää olla sellaiset, että ne ovat yhteiseksi hyödyksi, ja sen tähden, kun laki tulee vahingolliseksi, ei se enää ole laki, vaan vääryys, ja on hylättävä."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tuomarinohjeet
Sen sijaan eri mieltä olen Räsäsen siitä ajatuksesta, että laki on hylättävä, jos se sisältää syntiä. "Syntien" lista kun on jokaisen ihmisen listassa eri pituinen.