Lähetystyötä vai mitä?

On se varmaan niin mukavaa tehdä lähetystyötä, kun kristityt, juutalaiset ja islamistit ovat alun perin päättäneet jakautua eri leireihinsä. Miten ilosanomaa voi julistaa, jos ei ensinnäkään ei tiedetä, mitä julistetaan? Julistetaanko täällä kolmiyhteistä Jumalaa, Allahia vai mitä?

Lähetystyössä pitäisi ennemminkin kiinnittää huomiota siihen, miten hörhöyksiä me julistamme, koska niissäkin on vain osa totuuden siemeniä. Viisas kylväjä tietää, että hyvän ja ravitsevan viljan kasvattamiseen tarvitaan vain yhtä siemenlajia eikä välttämättä satoja erilaisia. Mistä siis kaikki uskonsodat ja eri uskontoihin jakautuminen johtuu? Ihmisten tiedostamattomuudesta. Ihmiset eivät tiedosta, että on vain yksi sanoma, joka pelastaa meidät. Tämä sanoma on sitä, että meidän tulee riisua itsemme ja ympäristö eli todellisuus kaikesta tieteestä, merkityksistä, ajattelusta ym. Scheißesta ja kannustaa ihmiset lukemaan Raamatun tai Koraanin sijasta mieluummin Anthony De Melloa ja Havahtumista.

2

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä paskaa yrität selittää.Tasan tarkkaan Raamatusta löytyy se totuus jota tarvitaan.

      • Täytyy muuten sanoa, että en olisi oppinut tulkitsemaan Raamatun tekstejä ikinä niin hyvin, jos en olisi lukenut tämän suuren ajattelija De Mellon opusta. Ennen kaikki todella oli sekavaa paskaa. Sitten ymmärsin, mitä Raamatun vertauksilla ja kertomuksilla haettiin. Kaikki ne ovat keinoja, joiden avulla ihminen tajutaan käsittämään todellisuuden luonne.

        Totuutta ei tarvitse etsiä tai löytää, koska se vain on. Raamattu ei ole yhtä kuin totuus, koska se on Raamattu, ihmisten kirjoittama kirja. Ihmisten tieto ei ole sama kuin totuus; se on ihmisten tietoa. Kynä on vahvempi kuin miekka. Miksikö? Kynällä saa aiheutettua jopa pahempaa jälkeä ihmisen mieleen kuin miekalla ihmisen ruumiiseen. Me olemme aivopestyjä, me olemme todellisuudelle ja totuudelle kuolleita. Meidän on noustava kuolleista, ja se hetki on nyt. Herran on mahdollista lunastaa meidät vapaiksi nyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8456
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      422
      7687
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5285
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      4939
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4719
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      213
      3105
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      2974
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      2856
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      73
      2810
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      24
      2476
    Aihe