Lähetystyötä vai mitä?

On se varmaan niin mukavaa tehdä lähetystyötä, kun kristityt, juutalaiset ja islamistit ovat alun perin päättäneet jakautua eri leireihinsä. Miten ilosanomaa voi julistaa, jos ei ensinnäkään ei tiedetä, mitä julistetaan? Julistetaanko täällä kolmiyhteistä Jumalaa, Allahia vai mitä?

Lähetystyössä pitäisi ennemminkin kiinnittää huomiota siihen, miten hörhöyksiä me julistamme, koska niissäkin on vain osa totuuden siemeniä. Viisas kylväjä tietää, että hyvän ja ravitsevan viljan kasvattamiseen tarvitaan vain yhtä siemenlajia eikä välttämättä satoja erilaisia. Mistä siis kaikki uskonsodat ja eri uskontoihin jakautuminen johtuu? Ihmisten tiedostamattomuudesta. Ihmiset eivät tiedosta, että on vain yksi sanoma, joka pelastaa meidät. Tämä sanoma on sitä, että meidän tulee riisua itsemme ja ympäristö eli todellisuus kaikesta tieteestä, merkityksistä, ajattelusta ym. Scheißesta ja kannustaa ihmiset lukemaan Raamatun tai Koraanin sijasta mieluummin Anthony De Melloa ja Havahtumista.

2

153

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä paskaa yrität selittää.Tasan tarkkaan Raamatusta löytyy se totuus jota tarvitaan.

      • Täytyy muuten sanoa, että en olisi oppinut tulkitsemaan Raamatun tekstejä ikinä niin hyvin, jos en olisi lukenut tämän suuren ajattelija De Mellon opusta. Ennen kaikki todella oli sekavaa paskaa. Sitten ymmärsin, mitä Raamatun vertauksilla ja kertomuksilla haettiin. Kaikki ne ovat keinoja, joiden avulla ihminen tajutaan käsittämään todellisuuden luonne.

        Totuutta ei tarvitse etsiä tai löytää, koska se vain on. Raamattu ei ole yhtä kuin totuus, koska se on Raamattu, ihmisten kirjoittama kirja. Ihmisten tieto ei ole sama kuin totuus; se on ihmisten tietoa. Kynä on vahvempi kuin miekka. Miksikö? Kynällä saa aiheutettua jopa pahempaa jälkeä ihmisen mieleen kuin miekalla ihmisen ruumiiseen. Me olemme aivopestyjä, me olemme todellisuudelle ja totuudelle kuolleita. Meidän on noustava kuolleista, ja se hetki on nyt. Herran on mahdollista lunastaa meidät vapaiksi nyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1120
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1120
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      591
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      491
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      488
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      455
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      432
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      416
    Aihe