Asuntovaunun Primus 2450 lämmitin ?

raimosu41

Voisiko joku ystävällisesti kertoa minulle missä on lämmitysjärjestelmän ilmauksen ruuvi tai ikä se mahtaakaan olla ? Solifer 500 on kyseessä.

11

506

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä on värkki

      Rumatikkiä ei tarvitse ilmata, Rumatikki hönkäilee !

      • Teuvo Turusta

        Kyllä se niivaan on että semmoet keskuslämmitykset vesinern on turhia nkun vaunun tai auton voi lämmittää RUmatikillä ilman vesiä.


      • Kankimies
        Teuvo Turusta kirjoitti:

        Kyllä se niivaan on että semmoet keskuslämmitykset vesinern on turhia nkun vaunun tai auton voi lämmittää RUmatikillä ilman vesiä.

        Rumatikillä minäkin lämmitän ja haen poikaseuraa


      • Latettaa

        Olen välillä " piirillä" mutta sopiiko keskustella? Late SSSSSS mieskö?


      • Karavaanarikoo?

        Latea sutta pilikata,pittöö oiäni mies luokkaa ,rehellisii Lapimiehii kuu hiitäjäkkii.


    • Solifer 500

      Ei ehkä missään, vuosimallista riippuen. Ensin kannattaa kallistaa vaunua siten, että etuosa on huomattavasti korkeammalla, jolloin järjestelmässä oleva ilma siirtyy etuosaan. Kierretään auki paisuntasäiliön korkki ja lisätään nestettä sen mukaan, mitä nesteen pinta alentuu, kun etuosan putkiston korkeimmalla olevia liitoksia raotetaan. Tai ilmausventtiiliä, jos siellä sellainen on. Joissakin malleissa on myös sähköpatruuna, jonka letkun osuuskannattaa myös ilmata. Muista, että ilma nousee aina ylöspäin, myös putkistoissa. Jos putkisto jossain kohdassa tekee mutkan alaspäin, voi ilmaa jäädä tuohon kohtaan.

      • Askastelua se vaatii

      • Late Lapista.

        Osataanhan täällä antaa järkeviäkin ohjeita, ja ihan ilman rumatikki räksytyksiä!
        Minulla on vaunussa Primuksen lämmitin eikä siinä ole ilmausroppua ollenkaan, mutta noilla ylläolevilla ohjeilta pitäisi ilmat poistua lämmitys systeemistä!

        Late Lapista. SSSS Ry!


      • raimo41

        Kiitos hyvästä neuvosta ! Olen todella iloinen asiallisesta ja oikeasta neuvosta. Jätetään asiattomat huomaukset omaan arvoonsa. Vielä kerran paljon kiitoksia !


    • hyväpari

      Meillä on Elnakissa rumatikki

      • Perheellemme

        Rumatikki kelpaa ,suotta nälviä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2284
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1562
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1499
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1292
    8. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1289
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      265
      1265
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1255
    Aihe