Tuli yllätyksenä, kun työterveystarkastuksen verikoearvot oli huonot.Oon tieten ollut tosi väsynyt pitemmän aikaa,kun työkin on muuttunut raskaammaksi. hemoglobiini 100 ja trombosyytit hieman koholla,lähes kaikki arvot heittivät paitsi kolestroli ja sokerit. voiko stressi vaikuttaa tuloksiin? minulta otettiin uusintakokeet nyt 3 kk näistä arvoista ja sain hoitajalta vastauksen. en voi ottaa kantaa näihin arvoihin ja lääkäri soittaa teille ja antoi soittoajan.tulehdusarvot oli nyt ok.
Veriarvot pielessä;(
nuppu38
21417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ihminen on kokonaisuus ja kaikki vaikuttaa kaikkeen. Stressi sairastuttaa mutta ei samalla tavalla kaikkia.
Me asuimme lasten ollessa pieniä kahdeksan vuotta homeasunnossa. Myös päiväkodissa jota lapset kävivät löytyi paha homevaurio. Pojalla ja minulla oli jatkuvasti keuhkoputkentulehdus. Kun muutimme toiseen asuntoon poika oli kahdeksan vuotias. Kummaltakin loppui sairastelu siihen. Poika meni inttiin yhdeksäntoista vanhana ja jo kahden viikon kuluttua hän oli sairas. Heille oli sanottu että kasarmeissa on todettu homevaurioita mutta korjaus alkaa kolmen vuoden kuluttua. Poika sairasti koko sen puoli vuotta minkä asepalvelus kesti. Hänen veriarvonsa romahtivat ja vaikka söi koko ajan lääkärin määräämiä rautalääkkeitä ei Hb noussut juuri yli 120. Lisäksi huonoa oloa, lämpöä koko ajan vähän yli 37, yskää johon myös lääkärin määräämät lääkkeet mutta ei mitään vaikutusta niillä. Kun hän pääsi siviliin hän nukkui ja söi kaksi viikkoa, ei jaksanut edes lähteä kavereiden kanssa juhlimaan intin päättymistä. Sen jälkeen arvot taas olivat kohdallaan ja vaivat hävisivät.
Home sairastuttaa.
Sama meilläkin. Poika oli koko ajan sairas intissä. Tuvasta löytyikin hometta, mutta sille tehtiin vain pintaremontti. Hirvittää tuo inttiporukka, joka siellä nytkin altistuu samalle.
Aloittajalle, että yleensäkin lääkäri on se, joka tulkitsee veriarvot.