Kun on täysin pyyteetön humanisti, eikä kaipaa taivaspaikkaa tai lihavaa pankkitiliä, tai valtaa. On arvokas ihminen. Jos kaikki olisivat vasemmistolaisia, kaikki olisi maailmassa hyvin.
Aito vasemmistolainen on arvokas ihminen
toiv. ait. vas.
1692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jep joo
Onneksi meillä on TYÖVÄEN presidentti turvana nyt kun kapitalismi ja imperialismi romahtaa.
Aito vasemmistolainen? Mikä se sellainen on? Stalinisti? Maolainen? Trotskilainen? Hoxhalainen?...jne.
Kaikki väittävät oman porukkansa olevan niitä aitoja vasemmistolaisia ( oikeampi nimitys lienee "marxilais-leninistejä") ja kaikki muut sitten ovat niitä vastavallankumouksellisia ja valtiokapitalistien kätyreitä ja revisionisteja.
Ja hyvä näin, etteivät keskenäisten riitojensa takia mihinkään pysty.
Vähän asioita lukeneena kuitenkin tietää, että samasta p-skasta on kysymys, etiketti vain vaihtuu.
Täysin samaa mieltä!
Ei kaipaa rahaa, muttaolette terrorisoimassa muiden varoja sosialisoiden ne?
Vasemmistolaiset ovat terroristeja.
Venäjällä ei otettu vain rikkailta vaan myös pienviljelijöiltä (kulakit) vietiin kaikki; seuraus: nälänhätä!
Tässä yksi petturi: http://www.kepa.fi/jasensivut/jasenblogi/10320
Ulkolinja: Perhe on pahin
5.1.2012 klo 21.35
Nicaraguan presidentti Daniel Ortega valitutti itsensä uudelle presidenttikaudelle marraskuussa. Ortegan hallitsema vaalikomissio räätälöi vaalituloksen niin, että hän sai myös perustuslain muuttamiseen riittävän parlamenttienemmistön. Sen turvin Ortega tulee muuttamaan lakia niin, että hänestä tulee elinikäinen presidentti, arvelee Erik Flakoll, Ortegan entinen tukija, tulkki ja henkivartija.
Ortega on presidenttinä toteuttanut pahimmat pelot mitä häneen on liittynyt. Opposition mielenilmaukset tukahdutetaan lähettämällä väkivaltaisia kaadereita kadulle. Itsenäiset tv-kanavat Ortega hiljentää ostamalla ne itselleen. Presidentin perheen omistuksessa tai valvonnassa on jo suurin osa maan televisio- ja huomattava osa radioasemista. Ortegan perhe hallitsee myös kymmeniä muita yrityksiä, bensa-asemia, hotelleja, lääke- ja elintarviketeollisuutta. Myös maan korkein oikeus, keskusvaalikomissio, valtion tilintarkastuslaitos, armeija, ja poliisi ovat Ortegan perheen valvonnassa.
Arvostelijoiden mielestä Ortega muistuttaa koko ajan enemmän entistä diktaattoria Anastasio Somozaa, jonka perhe hallitsi Nicaraguaa lähes viisi vuosikymmentä. Aina vuoden 1979 vallankumoukseen asti, jossa sandinistikapinalliset syrjäyttivät Somozan diktatuurin. Sillä erotuksella, että Somozan suvulta kesti 50 vuotta luoda omaisuutensa, Ortegan perhe on tehnyt saman viidessä vuodessa sen jälkeen, kun Ortega voitti vaalit ja palasi valtaan vuoden 2007 alussa.
Muut pohjoismaat ovat jo lopettaneet kehitysapunsa Nicaragualle vastalauseena maan demokratiakehitykselle. Suomi jatkaa ainoana apuaan. Euroopan ja Yhdysvaltain vähenevää apua on korvannut Venezuelan presidentiltä vuosittain saatu noin 500 miljoonan dollarin tuki. Se tulee maan budjetin ohi ja kukaan muu kuin presidentti itse ei valvo rahan käyttöä.
Ortegan ja hänen vaimonsa Rosario Murillon johdolla Nicaraguaan on luotu messiaaninen henkilökultti, jossa presidenttipari hallitsee ja näkyy kaikkialla. '
-Mikä se on, kun presidentillä ei ole mitään vastavoimaa koko yhteiskunnassa?
- Sen nimi on diktatuuri, sanoo Erik Flakoll.
Ohjaus Pertti Pesonen
Kuvaus Antonio Marquez
http://ohjelmat.yle.fi/ulkolinja/perhe_pahin
Ja sitten vielä tappoivat ilman tunnon tuskia kaikki kapinoivat viljelijät (niin pienviljelijät kuin ne hieman vauraammat). Bolsevikkien omiin taskuihinhan nuo varastetut viljat päätyivät kuten myös karja. Kaikki, jotka vähänkin osoittivat mieltään vallankumousta vastaan tapettiin. Lenin tahrasi kätensä miljoonien viattomien ihmisten verellä (kun mukaan lasketaan kaikki nälkään kuolleet ja tapetut ihmiset), mutta Lenin jää kakkoseksi Stalinille ja Stalin taitaa hävitä Maolle. Onnistui Stalin sentään Hitlerin voittamaan tappamisen määrällä. Hitleristä puheen ollen, hän oli sosialisti eikä äärioikeistolainen, kuten häntä nykyään kutsutaan.
SanoitHitleristä aivan oikein,hän oli täysin kommunisti,sosialisti.
Ei millääntavoin oikeistolainen
Mitenkähän liittyy aitoon vasemmistolaisuuteen?
Olihan sillä sentään jotain vasurimeininkiä edes hetkittäin, ennekuin kusi alkoi nousta päähän:
http://www.hs.fi/juttusarja/suomiajoi/artikkeli/Kuplan tarina alkoi ennen maailmansotaa/1135224115228
Kommunismi on juutalaista tekoa. Vapaamuurarit rahoitti NL alkua.
Kokoomus joka on pääasiassa niitä verovaroja sosialisoinut Saksan ja Ranskan pankeille että pankkiirit saavat kesäbonukset riskiluotoilleen ja ettei niille tule kesäloman ajaksi paha mieli.
Hyysärit voisi syöttää variksille.
Kuolema muille yhteiskuntaluokille. Vasemmistolainen on arvokas.
Nyt Paavo pidähän se suusi soikeammalla. Tiedätkö, miten paljon me olemme isäsi kanssa joutuneet kärsimään sinusta. Toivoimme, että sinusta olisi tullut kunnon kansalainen jolla on elämänarvot kohdallaan mutta tuollainen vasemmistorenttu ja anarkisti tuli. Sano suoraan mikä kasvatuksessamme peni pieleen? Koko suku saa hävetä sinun takiasi. Ei ole Joulupöytään tulemista. Muista se.
Väsynyt ja vanha Äitisi.