http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288583817708.html#comments-anchor
Työttömillä ovat Suomessa jenkkien mukaan lokoisat oltavat; on 500 vrk. ansiosidonnaista ja työmarkkinatukea .
Työttömillä ovat Suomessa jenkkien mukaan lokoisat oltavat; on 500 vrk. ansiosidonnaista ja työmarkkinatukea .
Vastaukset 19
Vanhimmat
Onpa heIvetin lokoisat oltavat... Kokeile joskus vaikka itse.
usassa sillä rahalla vois saada jotain, kun hinnat ovat alle kolmasosa suomeen verrattuna.
Suomessa veronmaksajat makselevat pitkäaikaisloisijoiden elatuksen vuodesta toiseen eikä työssäkäyvillä perheillä ole varaa tehdä asioita joita Amerikan serkut tekee.
Ei tämä Suomen systeemi mikään ihanne ole, ruoka ja kaikki maksaa liikaa kiitos kovien verojen, syy korkeaan verotukseen löytyy nimenomaan kaikista tuista joita maksellaan työtävieruksiville.
Kultainen keskitie eli Kanadan malli olisi paras Suomeen. Nykyinen systeemi on jo aikansa elänyt eikä kestä tätä päivää. Ilmaisia lounaita ei ole olemassa.
Se on kaiken kaikkinensa,ettei kapitalismi kannata.Jenkit alkaa vasta oppia,että lopussa kaikki rahatalous kuihtuu olemattomiin,kukaan ei enää osta mitään ja kaikki on työttömiä,kaikki yritykset nurin.Ainoastaan täysi suunnitelma talous toimii,vapaasti tässä maailmassa ei toimi mikään.
Meidän perheellä on 7 huonetta, kaksi keittiötä, kaksi kylppäriä ja kaksi parveketta, ja kela kustantaa kaiken, myös muun elämisen, vain tyhmä paljon töitä tekee :D
Minä teen työtä silloin kuin huvittaa, eli erittäin harvoin. Kuukaudessa jää palttiarallaa 150 euroa tuhluuseen, ja se kyllä riittää minulle. Jos hyväpalkkaiset oravanpyörässä-juoksiat ovat minulle kateellisia, niin minkäs teet. Jokainen voi vapaasti kokeilla. Ihan kivaa tämä elämä on sossun ja kelankin rahoilla kun ei kurkottele taivaisiin. - Niin, ja alkoholia käyttävät eivät täällä pärjää. Ruokaan just rahat riittää. Mutta se onkin oma valinta juoko vai ei. Jos juot, mene töihin!
Usein unohdetaan, että monet on sinne liittoon vuosien mittaan sen verran maksanut ettei sieltä omiansa pois saa vielä ydellä 500 päivän jaksolla.
Tavallaan omia rahojansa käyttelee ns ansiosidonnaisella. Ja sen takiahan ne on sinne maksettu. Verojen lisäksi.
Millä rahalla ammattiliittojen kelohonkahuvilat on rakennettu lappiin? Entä millä rahalla ja ketkä siellä ryyppäävät?
Paljonko tavan ay-johtaja tienaa? Vieläkö Jouko Ahonen nostaa palkkaa ja onko hän yhtään laihtunut "Elämä pelissä" ohjemaan osallistuttuaan?
Hih! Vai on ansiosidonnainenkin vielä olemassa. Minä olin 9 vuotta toisessa pohjoismaassa töissä, ja kun tulin tänne, oli tarjolla ainoastaan työmarkkinatuki, mikä ei riitä edes vuokran maksuun. Sitten on sossun toimeentulotuki ja kelan asumistuki, josta kaikesta jää se 150 e käteen tuhlattavaksi. Jokainen kapakka-hauki tietää että sillä ei käydä ulkona kuin 2xkuussa. Muuhun ei sitten jäisikään rahaa. Mutta meikkispä ei kippaa pieniä rahojaan kapakoihin, niin on varaa jopa matkustella ja käyttää autoa. En valita. Jos tarvitsen rahaa enemmän, voin hyvin tehdä muutaman kuukauden töitä, mutta siitä seuraavan byrokratian ja paperisodan takia en siihen helposti ryhdy. Köyhänä pärjää ihan mainiosti. Jokainen päivä on lomaa.
Ja hallitus pitää huolen että työttömyys myös jatkuu!
http://hommaforum.org/index.php/topic,84539.0.html
Kun yhteiskunta maksaa vuokran, sähkön, kotivakuutuksen ja ruuat saa ilmaiseksi ruokajakeluista voi kerran viikossa, yleensä perjantaisin, vetää kapakassa kännit. Rahat riittää vaikka on pitkäaikaistyötön.
Mene häkäri jo sinne Eekhon lorvailemaan.
Amerikossakin annetaan ruokalappuja työttömmille ja muutakin riipuen paikasta, lasvekasissa saa talon autiomaan reunalta
Antaa jenkkien ihmetellä vaan ihan rauhassa:
-Suomessa bruttokansantuotteesta kilahtaa verotuloina valtion kassaan noin 43 prosenttia. Yhdysvalloissa verokertymä on vain 27,3 prosenttia kokonaistuotannosta. Luvut ovat vuodelta 2008.
Suomessa ihmetellään sitä, että miten kyseinen maa voi olla viellä ylipäätään edes pystyssä:
-Yhdysvaltojen arvioidaan tehneen sitoumuksia, joihin sillä ei ole rahoitusta kaikkiaan noin 114,5 biljoonan dollarin edestä.
http://www.usdebtclock.org/
ottaa myös kuolemantuomiot käyttöön ja antaa korruptoituneille poliitikoille samanlaiset rangaistukset ku jenkkilässä? Bensan hintaakin vois ottaa mallia amerikasta.
Tästä on tullu iltapäivälehtien suosikkijuttu.vertaillaan suomea yleensä jenkkeihin ja toistetaan tuota samaa mantraa uudestaan ja uudestaan.
Joko vertaillaan elinten kokoa tai sitten elintason kokoa.
Suomesta tehdään väkipakolla Amerikkaa. Valtamedian jenkkipropagandaa 24/7.
työttömiä on vähemmän kuin suomessa mutta varjo puolena ali palkattua työtä nuorille.
Suomen sosiaaliviidakko on siinä mielessä erikoinen, että aina kun sitä kehitetään niin sinne syydetään lisää rahaa, koskaan ei oteta pois. Vaikka raha ei etuuksien saajilla tuntuisi aina lisääntyvänkään niin sosiaalisektorin budjetit sen kun kasvavat.