Ois hauska tietää kenen nimellä tää auto tällä kertaa on.
Entä muut autot?
Peeaukinen äijä, ulosotossa paljon Suomessa ja vaikka mitä rikoksia, lisäksi Tiinalla melkein 400 000 e ulosotossa plus todettu varattomuus.
Surkuhupaisan nolo pariskunta, joka kaikin keinoin haluaisi olla "paremmissa piireissä" mutta persaukisina ja juntteina se on vähän vaikeaa.
Entä muut autot?
Peeaukinen äijä, ulosotossa paljon Suomessa ja vaikka mitä rikoksia, lisäksi Tiinalla melkein 400 000 e ulosotossa plus todettu varattomuus.
Surkuhupaisan nolo pariskunta, joka kaikin keinoin haluaisi olla "paremmissa piireissä" mutta persaukisina ja juntteina se on vähän vaikeaa.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Jospa itsekin yrittäisit jotain etkä kadehtisi täällä toisia.. vai mitä?
Ota itseäsi niskasta ja ala vaikka harrastaa jotain..jooko?
Parempaa huomista sulle toivotan ;)
Harrastaa laskujen ja verojen maksamatta jättämistä? Vai mitä tässä kadehditaan? Ennätyksellisiä ulosottovelkoja?
Tiina on shemale. Ja tape sheivattu apina. Talousrikollisia molemmat.
EHHEHEHE ai joku kadehtii tuota pariskuntaa?
Mistä?
400 000 euron ulosottoveloista?
Varattomuudesta?
Karseista ulkomuodoista?
Konkursseista?
Tapen monenlaisista tuomioista, rikollinen kun on?
Niin mikä näistä oli se kateuden aihe?
Hihhii.. juuri sinun kaltaiset ihmiset :) :)
Yritä nyt vaan elää pientä elämääsi. Peace man!
:D : D
No kadehtin tätä:
kauneusyrittäjä Tiina Jylhällä on miehensä kanssa 350 000 euron velat, kertoo Iltalehti.
Jylhällä on velkoja on 305 000 euroa.
Jylhän aviomieheltä, kuntosaliyrittäjä Tapio Valkoselta peritään 45 000 euroa muun muassa maksamattomista vakuutuksista ja veroista, kertoo Iltalehti.
Jylhän verotettavat ansiotulot olivat vain 279 euroa, Valkosella taas hieman alle 50 000 euroa.
Suomessa joka viides talous on voudin asiakas mitä muuten yleensäkään tiedät Tapen ulkomaankuvioista ja taloudellisista voimavaroista siellä et yhtään mitään
yleensä hyvät taiteilijat niinkuin Mr.Lothar ovat boheemeja ja vaatimattomia vaikka pinnan alla sykkii järeät massit
Tarkoittaako tuo siis, että jos 20% suomalaisista on voudin asiakkaita, niin asia on silloin positiivinen. :DD
Ne 80% rehellistä väestöä kun ei oikein kunnioita tuommoista, kadehtimisesta puhumattakaan. Avaa silmäsi ja mieti, mitä kannattaa kadehtia. Tape ja iina eivät tule koskaan pääsemään sellaiseen tilanteeseen, sori nyt vaan. :DD
Mutta voihan olla että tämä Tape-puolustelija kadehtii Tiinaa ja Tapea, jospa hänellä on vielä huomattavasti enemmän ulosotossa?
Mikään muu nimittäin ei selitä tuota "olet kateellinen" kommenttia tai sitten se on provo tai Tapen laittama.
Jos joka viides talous on voudin kanssa tekemisissä, niin sehän suurin piirtein tarkoittaa tuota rupusakkiporukkaa, johon kuuluvat "julkkikset" Tape ja Tiina. Martina ja Esko ja Kiinteistö-Kaisa, Kaikki nämä, jotka mukavat ovat niin menestyneitä ja joita ihmiset muka kadehtivat... Kehuvat hyviä ominaiuuksiaan ja esittelevät "omaisuuttaan" ja "älyään" ja "erinomaisuuttaan". Eivät raasut tajua, että jos pääsevät jollekin sivukanavalle televisioon esiintymään, että se ei tarkoita heille todelllista menetystä eikä tuloja.
Kyllä näin "keskinkertaisena" ihmisen en voi kuin ihmetellä, miten jotkut ihmiset vloivatkaan saada asiansa noin huonolle tolalle ja vielä kehua olematonta menestystään.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011083014292114_uu.shtml
Tiina Jylhän aviomies sai dopingrikoksesta ja rattijuopumuksesta sakot. Poliisi löysi 50-vuotiaan Valkosen kotoa satamäärin kiellettyjä aineita. Asunnosta takavarikoitiin 150 tablettia stanozololia, 406 tablettia metandienonia, 75 ampullia kahta erilaista testosteronia ja viisi ampullia nandrolonia.Dopingrikos kävi ilmi, kun Valkonen jäi viime helmikuussa kiinni rattijuopumuksesta. Hänen veressään oli amfetamiinia 0,2 mg/l.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2011033013459100_vi.shtml
Kauneusyrittäjä Tiina Jylhän televisiosta tuttu aviomies on tuomittu korvauksiin kiinteistölle aiheuttamastaan vahingoista.
Tämän lisäksi Tapani "Tape" Valkonen on tuomittu ryöstöstä, jonka seurauksena hän sai puolentoista vuoden ehdollisen vankeusrangaistuksen. Rangaistuksen koeaika päättyy keskäkuussa 2013.
http://www.esaimaa.fi/Online/2012/11/27/Entiselle kuntosaliyrittäjälle ehdollista/2012114672880/4
Entiselle kuntosaliyrittäjälle ehdollista
Kuntosaliyrittäjänä Lappeenrannassa toiminut mies on saanut Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa ehdollisen vankeustuomion törkeästä velallisen epärehellisyydestä ja kirjanpitorikoksesta.
Teot ajoittuivat vuoden 2006 toukokuun ja vuoden 2009 joulukuun väliseen aikaan.
Oikeus katsoi miehen aiheuttaneen yhtiönsä maksukyvyttömyyden nostettuaan yhtiöstä osakaslainoja, käyttämällä varoja yksityistalouden menoihin, kuittaamalla palkkoja ja nostamalla osinkoa.
Ehdollinen tuomio on 51-vuotiaalle, nykyisin Virossa asuvalle miehelle runsaan kahden vuoden sisällä jo kolmas. Nyt tuomio oli vuosi ehdollista vankeutta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288339042300.html
Kauneusalan yrittäjä Tiina Jylhä tuomittiin 11 kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen tänään Helsingin käräjäoikeudessa. Tuomio rapsahti kahdesta törkeästä veropetoksesta ja kahdesta kirjanpitorikoksesta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288336903091.html Kauneusleikkausbisneksen epäselvyydet toivat kohukaunotar Tiina Jylhälle, 45, jo toisen tuomion Helsingin käräjäoikeudessa. Hänet tuomittiin seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeuteen törkeästä velallisen epärehellisyydestä ja kirjanpitorikoksesta.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2011032913458451_vi.shtml
Iltalehden pyynnöstä professori Rolf Nordström katsoi tiistaina LIV-kanavalla alkaneen Kauneusklinikka Tiina Jylhä -tosi-tv-ohjelman. Kunnon esteettisen kauneuskirurgian kanssa täällä ohjelmalla ei ole mitään tekemistä, Nordström toteaa. Ohjelmassa esiteltiin helppoja toimenpiteitä, lähinnä injektiohoitoja. Jylhä toimi ikään kuin lääkärin roolissa, arvioiden potilaidensa tarpeita. Hänellähän ei ole minkäänlaista alan koulutusta, Nordström muistuttaa.
http://www.iltasanomat.fi/videot/urheilu/vid-1288566171552.html
Dopingista tuomittu Tape Valkonen: "Jokainen maailmalla kilpaileva urheilija käyttää aineita!" Splash!-kilpailija Tape Valkonen kävi Radio Rockin Heikelä Korporaation vieraana laukomassa näkemyksiään.
Kehonrakentaja Tape Valkonen sai itse dopingtuomion reilu vuosi sitten. Suorasta puhetavastaan tuttu bodari latasi Radio Rockin haastattelussa suorat sanat nykyhuippu-urheilusta: "Se on fakta että jokainen maailmalla kilpaileva urheilija käyttää aineita!" (Tape on Sofia Ruusilan valmentaja)
Uiih. Ny mä ihan repeen "kateudesta". Noi pitkää p.skaluetteloa on vaikea päihittää... :DD
Tiina on parsittu haahka.
TÄLLAISEN KETJUN VOI OHITTAA
Niin, eihän tämä mitenkään mieltäylentävää varmaan ole noille voudin asiakkaille, että puhutaan osiasioista, eikä ihastella sellaista, mikä ei ihastelemisen aihetta ole.
Ja on kyllä lapsellisia ihmisiä nuo Tape ja Tiina. Luulis tuon ikäisillä ihmisillä olevan jo arvomaailma paremmin kohdillaan.
Luettolosta puuttuu tyystin Tiinan menneisyys ennekuin hän ryhtyi "hienostorouvaksi". Muunmuassa Tamperelaisilla herrasmiehillä on eläviä muistikuvia.
Suomessa on liian pienet rangaistukset näille ihmisille!
Moukat, Tapen facebook on täynnä Porsche, Mersu jne. leuhkintaa ja Tiinan ostosreissuja jne. Hihaton paita päällä käydään ruokaravintoloissa pullistelemassa, parkkerataan Porschea invapaikoille ja kasvatetaan/muokataan kehoa ja naamaa keinotekoisilla aineilla/operaatioilla.
Tapen käsivarret ovat epänormaalin näköiset, luin bodauspalstalta spekulaatiota, että Jylhän klinikalla olisi "kasvatettu" käsiä jopa implantein ja sitten jollain vaarallisella aineella, siis lääkkeellä.....?
Synthol on lihaksiin ruiskutettava öljy. Googlatkaa niin näette ehkä mahdollisen yhteyden Tapelle ilmestyneisiin ojentajalihaksiin
Rumia ja kamalia ihmisiä!
Seniili- iässä oleva Riitta- sisko pitää täällä pikkuveljensä puolia.
Huhuhuu... On varmaan niiiinnnn kateellinen menestyneelle Tiina-kälylleen,
ja menestyneeeeelle pikku-veli-Tapalle...
pummit Tipe & Tape
Tämä Tapehan on täyspelle..... oikea Tiivi-Taavi! Siellä se Tallinnan toreilla ja turuilla esittää muka jotain rahakasta, vaikka kaikki sen ympärillä on täyttä kulissia! Jos jätkällä olis munaa ja rohkeutta, niin se tulis suomeen hoitamaan asiansa kuntoon eikä esittäis jotain miljonääriä, vaikka jätkällä ei oo mitään muuta kun tuulen huuhtoma perse! Täys parasiitti koko ukko!
Ja noille pitäisi muka olla vielkateellinenkin!
Hahhaaa, vuoden naurut, kun lukee muutamaa puolustelevaa kommenttia tuosta pelikaanipariskunnasta.
Jessus sentään.
Mielummin rehellinen ja köyhä, kuin rikollinen!
Juttiisa niin, rehellinen köyhä on parempi, kun talousrikollinen, joka ei opi
mistään mitään !!
Tämän pariskunnan suhteen puolustelijat (alennuksella hoitoja saavat hännystelijät) joutuvat turvautumaan Tukiais siskoksien tapaan kateuskorttiin.
Ei kaikki voudin asiakkaat ole rikollisia. Olen siellä töissä ollut ja paljon on porukkaa, jotka maksaa kaiken, mitä perittäväksi tulee. Osa sitten on mitä on, joko omasta tahdostaan tai siitä riippumatta.
Yksikin asiakas, joka järjestelmällisesti maksoi kaiken ulosoton kautta, kertoi että on äärimmäisen hyvä, että on olemassa tällainen toiminto, jolla kaikki laskut tulee suoritettua ja että on virkamies, joka vielä toimittaa asian henkilökohtaisesti. Ikinä hänen luotaan ei tyhjin käsin tarvinnut lähteä ja tyytyväisyys oli molemminpuolista.
No, nykyään on kaikenlaista viritystä nettipankissa, mutta sielläkin pitää itse näpytellä ne jutut. Jos sulla on massia riittävästi, voit käyttää näitä viranomaispalveluja mielin määrin - pääasia on, että maksat :)
Sehän on hienoa, jos joku voudin asiakas toimii noinkin.
Mutta tässä ketjussa puhutaankin nyt noista Tipe&Tape-luusereista, jotka tuskin luonasi käyvät asioimassa. Eli kyllä siellä 20%:n joukossa varmasti on ihan kunnollisia ja asiansahoitavia ihmisiä. Tämä ketju kai oli kuitenkin tarkoitettu noille naurettaville käräjäpelleille, jotka luulevat olevansa menestyneitä, vaikka oikeasti ovat korviaan myöten veloissaan ja mainekin on todella huono.
Saahan sitä selitellä. Ei se liikemiehille ainakaan kunniaksi ole, eikä kellekään muullekaan, että se siitä.
Kieltämättä nuo pari "olette vain kateellisia" kommenttia saavat hymyn huulille, niin läpinäkyvää kuka se siellä oikeasti kommentoi.
Todella noloa laittaa tänne jotain tuollaista, joku varmaan on vanhalle ruman näköiselle varattomalle köyhälle rikollisellel kateellinen, joo, niin varmaan. Ja lehmät lentää. Vähän samaa sarjaa kuin "olet kateellinen Tuksulle tai Martinalle" jutut täällä.
Itse olen oikein tyytyväinen perheemme kokonaistuloihin jotka ovat 130 000 euroa vuodessa ja näistä maksamme rehdisti Suomen valtiolle verot. Eikä euroakaan ulosotossa.
Kohta loppuu taas kun kanan lento, rahaa palaa kulisseihin eikä olla köyhiä eikä kipeitä. Asiakasmäärät kuitenkin laskeneet reilust i= less money. Eli otetaanko taas firman kassasta omiin menoihin kuten aiemmin...
Onko tällä doupatulla älykääpiöllä enään mitään liiketoimaa suomessa vai onko kielto päällä?
Onneksi ovat Virossa, eivätkä täällä. Kasvot on jo menetetty, ei liikeasiat luista.
Kasvot on todellakin menetetty. kirjaimellisesti.
Miksi poliisi ei mitätöi sen passia ja laita tätä luuseria matkustuskieltoon?
Passin mitätöinti ei estä viroon menoa on ns. schengen maa, jotenka liikkumiset euroopassa on vapaat. Hyvä niin sillä kama tulee helpommin nykyään suomeen virosta jossa joutui ennen jallittamaan tullia. Nyt huumeilla ja mulla aineilla on vapaa kulku ja kauppa kukoistaa. On niin sanostusti jokamiehen oikeus käydä virossa ostoksilla, valttyy turhat välityspalkkiot ja muut kustannukset. Kivaa kun kuulutaan Eu unioniin
Aivan oikein, Viro kuuluu schengen maihin mutta ei se estä rajaviranomaisia kysymästä matkustusasiakirjaa. Viron rajalla on tarvittaesa pystyttävävä esittämään kuvallinen henkilökortti tai passi josta henkilön henköllisyys pystytään todentamaan. Ajokrtti ei kelpaa rajalla henkilötodistuksesksi! Laillisten matkustus asiakirjojen puuttumisesta voidaan rajalla antaa 400€ sakko jonka jokaisen viron matkaajan kannattaisi muistaa.
Millä tavalla tämä järjen jättiläinen on "omaisuutensa" tienannut?
http://www.esaimaa.fi/Online/2012/11/27/Entiselle kuntosaliyrittäjälle ehdollista/2012114672880/4
Entiselle kuntosaliyrittäjälle ehdollista
Kuntosaliyrittäjänä Lappeenrannassa toiminut mies on saanut Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa ehdollisen vankeustuomion törkeästä velallisen epärehellisyydestä ja kirjanpitorikoksesta.
Teot ajoittuivat vuoden 2006 toukokuun ja vuoden 2009 joulukuun väliseen aikaan.
Oikeus katsoi miehen aiheuttaneen yhtiönsä maksukyvyttömyyden nostettuaan yhtiöstä osakaslainoja, käyttämällä varoja yksityistalouden menoihin, kuittaamalla palkkoja ja nostamalla osinkoa.
Ehdollinen tuomio on 51-vuotiaalle, nykyisin Virossa asuvalle miehelle runsaan kahden vuoden sisällä jo kolmas. Nyt tuomio oli vuosi ehdollista vankeutta.
Erikoinen tapa elää
Mitä Tape on muka tehnyt?
En voi auttaa jos et osaa lukea. Ketjussa kerrotaan ihan suomeksi mitä Tape on puuhaillut. En jaksais lisätä tavumerkkejä. Pyydä äitiäs lukemaan jutut sulle.
Tiinalta SAI 500 markkaa hoidon aikoinaan.
KAMALA ÄMMÄ JA KAMALAN NÄKÖINEN.
UKKO MYÖS BAVIAANIN NÄKÖINEN.
Mutta on myös näitä jotka työn menettemisen tai vakavan sairauden jälkeen ei kertakaikkiaan kykene maksamaan velkojaan, mistä seuraa valtava ahdistus perheessä ja jos on vielä lapsia koulutettavana, menee autot, talot ja tavarat. Koskaan eivät ole ottaneet lainoja sillä mielellä, ettei niitä koskaan pois maksaisi, ajatelkaa niitä!
Ei tässä velkaisille vidduillakkaan, vaan noille jotka tahallaan tekevät kupruja. Taisi Jylhälläkin konkurssien määrä ylittää jo 20.
Ainakin mulla on sympatiat vahvasti taloudellisiin vaikeuksiin tahattomasti joutuneiden puolella. Elämä voi olla tosi rankkaa.
Tipitapi pariskunta sensijaan ajelee urheiluautoilla, shoppailee ja asuu yli 1000 neliön taloa puolen millin ulosottoveloista huolimatta
Mikä se juttu oli, joskus muistaakseni lehdessä, että Tape teki tahallaan osakeyhtiöillään konkursseja, eli nekin olivat toki rikoksia.
Vakka on löytänyt kantensa. Yhteinen moraali, yhteiset keinot.
Tipe ja Tape lällällää...
Tape on tuomittu rikollinen ja tuomittu muun muassa ryöstöstä. Tape ryösti miehen ja sai siitä pahnoilla tuomion. Tapen hormonien kutistavat aivot himoitsevat kaikkea kallista mihin hänellä itsellään ei ole varoja, joten ryöstää sitten muilta. Tässäkin Tapen uhriksi on todennäköisesti joutunut joku kovalla työllä perhettään elättävä isä jonka omaisuutta Tape siansilmillään himoitsi.
Tip tap tipa tap Tipe Tape tap tap...
Hahaa... Tapen Mersut, Tiinan urheiluauto, talot...
Roskaa kaikki.
Elävät Virossa myymällä pillereitä Suomeen ja tunkkaamalla idiootteihin (kuten Steroid-Soffa) silikoonia ja anaboleja.
Sofia on jo pilattu. Itse sanoi etä harjoittelu pilasi rinnat ja piti laittaa silkkarit. Kauniit kasvot nykyään kulmikkaat epäluonnollisilla ankkahuulilla. Bikinikisa voitto hankittu Tapen valmennuksessa. Tapen, jonka mukaan maailmalla ei pärjää ilman aineita. Myös Nikon ulkomuoto muuttunut hetkessä radikaalisti...huonompaan suuntaan.
Onko tuosta pillereiden myynnistä Suomeen ollut jotain juttua?
Tapella tuomiot pillerimyynnistä.
Jatkuuko kauppaaminen, onko siitä ollut huhua piireissä?
Jatkuu. Aivan yleinen tieto saleilla.
Tape tape... aijai jai. Mitähän sieltä Porschen tai Mercedeksen takakontista löytyis...
Ihmetyttää muutenkin ettei verottaja puutu pariskunnan pisniksiin...
Nykyautoista ei löydy enää vararengasta ja tunkkia kuten ennen vanhaan. Se on heti tilattava hinausauto kun tulee rengasrikko varsinkin yhä huonokuntoisemmilla teillämme nykyisin ajettaessa. Porscheissa on takakontissa yleensä se moottori, Mersuissa takakonteissa on vakiovarusteena enää se varoituskolmio ja ehkä ensiapulaukku, kun Mersuissa moottori on edessä. Viranomaisia se ei hirveämmin kiinnosta, jos auto on uusi tai se on katsastettu kun auto on ehtinyt jo katsastusikään. Farmarimallinen auto on paljon kätevämpi, sillä se on tavara-autona tilavampi, mutta ne eivät ole niin ylellisiä kuin Porschet ja Mersut. Tullivirkailijoitahan tietysti aina kiinnostaa ronkkia takakontit kumihanskat kädessä, jos onkaloista löytyisi joku köntti, mutta menettelylle on oltava syytä epäillä eikä silloin automerkillä ole erityisemmin merkitystä.
Luulisi verotajan seuraavan, kun petoksia on tehty ennenkin
Verotajalla on tärkeämpääkin tekemistä, kuin jatkuvasti seurailla jotain nappikauppiasta.
Rikoksella ansaittu raha kun ei nyt sattumoisinkaan kuulu verottajalle. TOLLO !
Vastauksesi osoittaa oman tolloutesi. Ja kerrotko miksi piti alkaa vidduilemaan minulle? Olisi kiva nähdä kun teet sen kasvotusten.
Onko Tapea näkynyt? Hu....huu..... Tape.... tuu antaan haastatteluja mersuista ja hevosnaamaisesta höröhorvasta (kyse on naispuolisesta "ihmisestä") tai kehuskelemaan kunka kovaa "maksetulla" porssella pääsee! Tapee...... tuu esiin poterosta!!
onko tässä kysymys velallisen epärehellisyydestä?
http://www.iltalehti.fi/viihde/2014050718274844_vi.shtml
Tape ja Tiina ajelee Viron kilvissä olevilla autoilla ja ne on Viron juttuja ei Suomen!!! Siksi ne sinne on lähteneet karkuun veroja sekä ulosottoa ja muistakaa jokaisen pitää saada uusi alku yrittäjyydessä toisin kuin Suomessa missä epäonnistunut on aina tuomittu, kateellisten maa!!! Suurin osa Viron yrittäjistä on hyvää porukkaa ja konkka ei saa olla pahempi tuomio kuin murha, murhaajan luottotiedot on kondiksessa konkan tehneellä ei!!! sairasta, tuskin kukaan lähtisi jos sisi uuden mahdollisuudenSuomessa
Katos kun Jylhä epäonnistuu tahallaan. Konkurssi on aina tahallinen, jotta siivotaan pöytä laskuista ja vastuista. Alveja, veroja, vuoksria, palkkoja ei makseta , koska rahat menee oman "luksuselämän" julkisivun ylläpitämiseen.
On eri asia epäonnistua kun yrittää rehellisesti, kuin huijata ja kusettaa tahallisesti.
ei voi muuta sanoa.
Tape ja haahka ovat osa sitä keinotekoista realitymaailmaa, jota kaupataan ihmisille jatkuvasti. Jos mietitään realityohjelmia, niin niissä on harvinaisen hyvin edustettuna ihmiset, joiden elämä on rakentunut valheelle. Paljon rikostuomioita, narsistista minäkuvaa jne. Ikävintähän tässä on heijastus nuoriin - ei kai keltään ole jäänyt huomaamatta se muutos 80-luvulta tähän hetkeen esim. salikulttuurissa. Siinä missä anaboliset olivat suhteellisen pienen voimanostoa tms. harrastavien ryhmän juttu, niin tänä päivänä ne ovat osa nuorten miesten imagon ja ulkonäön rakentamista. Samaan kategoriaan kuuluvat myös naurettavuuksiin asti menneet tatuoinnit.
No taas on pidätetty...
Mitähä Tiina tekee? Tarjoiskohan se päiväkahvit?
Suomessa+rikosketju+jatkuu+koska+rangaistuksia+ei+ole.+USAssa+tämän+parin+sarjarikollisuus+olisi+loppunut+ensimmäiseen+huumekäryyn.+10+-+25+vuotta+olisi+hyvinkin+saattanut+tulla.+Kyllä+rangaistukset+ehkäisevät+rikollisuutta,+on+huomattavasti+vaikeampi+tehdä+rikoksia+vankilasta+käsin+ja+murhaajalle+kun+laitetaan+myrkkyruisku+niin+on+100%+varmaa+ettei+kyseinen+rikollinen+enää+murhaa+ketään.+Suomessa+on+satoja+tuomion+lusineita+murhamiehiä+vapaana+etsimässä+seuraavaa+uhria.
Kaikki saastat jotka myyvät nuorille terveyttä tuhoavia steroideja pitäisi laittaa linnaan. Miksi poliisi ei tutki hormonikauppaa kunnolla? Huhujen mukaan poliisin vasikat ovat kaikkein kovimpia diilereitä.
Mersu on hyvä automerkki, kyllä sitä kelpaa kehua vaikka vanhempaakin mallia.
Minulla oli kerran Lada 1200 L, joka oli talvella lämmin auto, mutta muuten teknisesti epävarma vaikka se kulki pakkasella jäähdytysnesteet jäätyneenäkin. Kerran siitä hajosi kuljettajanpuoleinen etualapallonivel hiekkatiellä. Siinä oli vitsit vähissä kun eturenkaat sojottivat vastakkaisiin suuntiin ja tein rautalangasta ja pakoputkenkannattimesta pikakorjauksen, jotta pääsin jatkamaan matkaan. Kardaaniakselin ristinivelten laakereiden kanssa tuli ongelmia eikä se tainnut olla ihan ruosteetonkaan. Onko kenelläkään muulla ollut vastaavanlaisia Lada-kokemuksia?
Ei mulla Ladasta ole pahaa sanottavaa. Siinä laatu- ja hintasuhde oli kohdillaan. Ainoo mikä oli Ladassa paskaa oli sen kääntösäde.
Sen sijaan mulla oli Andalusian punainen 1,9 GR, vm-89 Pösö. Aivan upea auto ajettavuudeltaan silloin, kun se ostettiin. Se se oli melkoisen ketku menopeli vanhetessaan. Vaihdettiin siihen taka-akseli. Kunnostettiin ite se. Holkitettiin ja laakeroitiin. Sorvattiin messingistä ja muovitettiin pesä. Voi perkele, että piti suunnitella ulosvetäjät (ja toki sorvata ite) niihin pirun vääntösauvoihin. Se se oli taitolaji saada ne vääntösauvat pingotettua. Muutama kakkosnelonen siinä meni poikki.
Kerran siitä meni sytytyksen ohajusyksikkö kesken matkan. Olin silloin juoppokuskina. Se ei saanut jotenkin kosketusta. Käytiin vuolemassa puusta tikkuja ja tulpattiin palikat jesseteipillä kiinni siihen niin, että päästiin perille.
Nostettiin me siitä mosakin ylös ja tehtiin konepoka. Hoonattiin ite tietty. Mun mitta melkein täytty, kun mulla piti olla parit vesikanisterit mukana, että pääsi paikasta A paikkaan B. Viimeistään silloin meni hermot, kun ajoin sillä ilman kytkintä kaupunkiajossa muutaman tunnin. Kotona mulle sanottiin, että ainakin akku on hyvä ja sytytysjärjestelmä kunnossa, kun kesti niinkin hyvin käynnistykset.
Sanoin sponsorille, että nyt se on loppu. Koitti se selitellä, että katotaan nyt vielä ja eihän sillä ole ajettu, kuin vatsa puoli miljoonaa kilometriä. Sanoin sille, että perkele se lähtee nyt. Olin kyllästynyt siihen, että se makaa enemmän rankalaisen alla, kuin mun alla. Sanoin suoraan sponsorille, että laitan tiiliskiven Pösön kaasulle ja annan sen mennä Päijänteeseen.
No Pösö ja Citikka ne seisoo tuossa pihalla ja arvata saattaa, että tossakin Pösössä on samanlainen perse. Eli ei tule aika pitkäksi.
Ja samanlainen urpo on sen kaksoisveli bull mentula, autoillaan ja miljoonatalollaan vielä toistaiseksi pullisteleva järjen jättiläinen, oisko seuraava kuka narahtaa mömmöjen diilauksesta ja pakenee tapen tavoin viroon? Ai niin mut eihän se mitään vedä, se vaan treenaa kovempaa kuin muut ja syö terveellisesti…
Kovia huhuja liikkuu siitä että ne diilerit jotka eivät jää kiinni olisivat poliisien vasikoita ja siksi he saavat diilata ihan rauhassa.
Voi pojat teitä....tuomiota ei tullut...keskittykää omaan eläämään..
Mutta molemmat ovat ainakin velkaa Suomen valtiolle.
Kummatkin ovat niin järkyttävän näköisiä ja tapaisia, huh,,huh,, nyt sitten yrittävät surkeella ohjelmalla ns. paikata mainettaan. Mutta ei auta.
Ne nyt pyörii ihan eri piireissä kuin juorupalstan kirjoittajat. Ei heidän tarvitse paikkailla yhtään mitään teikäläisille.