KUUMA UUTINEN: SIM-salakuuntelu on totta!

Taas kovaa faktauutisointia, joka tukee sitä tosiasiaa, että ao. keskusteluketjun aloittajaa on laittomasti telesalakuunneltu:

Laitonta salakuunteluako? (Saunalahti): http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053

Sim-kortista paljastui paha vika: Satoja miljoonia puhelimia on voitu kaapata: http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288583877490.html

"Sim-kortin turvallisuuskoodin heikkous on voinut mahdollistaa puhelinkeskustelujen salakuuntelun, vilpilliset ostokset ja identiteettivarkaudet puhelimien omistajilta."

Taitaa nyt viranomaisia nolottaa, kun eivät tutkineet ap:n asiaa kunnialla ja kunnolla.
9262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

http://www.puhelinvertailu.com/uutiset.cfm/2013/07/21/sim-kortista_loytyi_haavoittuvuus_koskee_arviolta_750_miljoonaa_puhelinta

"Monissa SIM-korteissa käytetystä DES-salauksesta (Data Encryption Standard) on löytynyt haavoittuvuus, jonka avulla on mahdollista ottaa puhelin hallintaan. Monet operaattorit ovat jo aiemmin siirtyneet tehokkaampaan salausjärjestelmään, mutta haavoittuvuudelle alttiita kortteja on edelleen käytössä 750 miljoonaa kappaletta.

Asiasta on tiedotettu GSMA-järjestöä, operaattoreita ja korttivalmistajia. Haavoittuvuuden löytänyt Security Research Labsin perustaja Karsten Nohl aikoo esitellä löytönsä Black Hat -konferenssissa. Hän on tutkinut haavoittuvuutta jo muutaman vuoden ajan.

Nohlin mukaan hyökkäyksen tekeminen tavallisella tietokoneella kestää noin kaksi minuuttia. Ajatuksena on lähettää väärennetty operaattoriviesti kohdelaitteeseen. Noin joka neljäs DES-salausta käyttävä SIM vastaa viestiin antamalla kortin 56-bittisen avaimen. Avainta käyttämällä on mahdollista istuttaa kohdelaitteeseen haittaohjelma, jonka avulla voidaan hallita puhelinta."

Käyttääkö tai käyttikö Saunalahti / Elisa heikompaa salausjärjestelmää, joka on altis laittomalle telesalakuuntelulle?

Äänestä

http://www.mtv3.fi/uutiset/it.shtml/2013/07/1783119/tutkija-pudotti-pommin-jopa-750-miljoonaa-kannykkaa-alttiina-hyokkaykselle

"Saksalaisen tietoturvayhtiö Security Research Labsin perustaja Kaesten Nohl kertoo löytäneensä kännyköiden SIM-korttien salauksesta merkittävän tietoturva-aukon.

The New York times kertoo, että haavoittuvuuden kautta rikolliset tahot pystyvät ottamaan uhrin SIM-kortin digitaalisen avaimen haltuunsa. Avaimen avulla Nohl sanoo onnistuneensa lähettämään viruksen SIM-kortille tekstiviestin avulla. Tämän jälkeen hän pystyi salakuuntelemaan puheluja ja mm. käyttämään puhelinta mobiilimaksujen tekemiseen

Nohl kertoo, että puhelimen kaappaus onnistuu muutamassa minuutissa tavallisella kotitietokoneella. Hänen arvionsa mukaan maailmanlaajuisesti jopa 750 miljoonaa puhelinta saattaa olla alttiina hyökkäykselle.

Kyseinen ongelma ei koske uudempaa salausjärjestelmää käyttäviä SIM-kortteja, mutta monessa edelleen käytössä olevassa kortissa käytetään vanhempaa ja hyökkäykselle altista salausta.

Nohl neuvoo operaattoreita vaihtamaan vanhaa salausta käyttävät SIM-kortit uudempaan versioon. Hänen mielestään yli kolme vuotta vanhaa SIM-korttia käyttävien asiakkaiden tulisi saada operaattoreiltaan uudemmat kortit."

Äänestä

Nyt myös YLE uutisoi aiheesta: http://yle.fi/uutiset/tutkimus_paljastaa_sim-korttien_vanhentunut_turvakoodi_mahdollistaa_tietokaappaukset/6742382

YLE | Ulkomaat 22.7.2013 klo 2:08 | päivitetty 22.7.2013 klo 2:08

"Tutkimus paljastaa: Sim-korttien vanhentunut turvakoodi mahdollistaa tietokaappaukset

Saksalainen asiantuntija onnistui lähettämään sim-kortille viruksen, joka mahdollisti salakuuntelun, tekstiviestien lukemisen ja maksamisen kaapatulla puhelimella.

Saksalainen turvallisuusasiantuntija sanoo löytäneensä vian osassa sim-korttien salauskoodia. Se mahdollistaa tietojen kaappaamisen puhelimesta tai palveluiden laskuttamisen puhelimen omistajan nimiin. Sim-kortin salauskoodissa olevan turvallisuusaukon avulla ulkopuoliset voivat saada haltuunsa kortin digitaalisen avaimen, jolla sirun tietoja on mahdollista muokata, kertoo saksalainen mobiiliturvallisuusasiantuntija Karsten Nohl. Hänen tutkimustuloksensa julkaistiin The New York Times -lehdessä.

Nohlin tutkimuksessa digitaalisella avaimella oli mahdollista lähettää sim-kortille virus, jonka avulla puhelinta voitiin salakuunnella, maksaa puhelimella tehtyjä tilauksia ja lukea tekstiviestejä.

Karsten Nohlin arvion mukaan sadat miljoonat puhelimet ovat salauskoodiltaan haavoittuvia. Salauskoodin turvallisuusaukko on peräisin DES-salausmenetelmästä, joka kehitettiin 1970-luvulla. DES-menetelmä on noin puolessa nykyisin käytössä olevista 6 miljardista kännykästä. Osa operaattoreista on kymmenen viime vuoden aikana ottanut käyttöön vahvemman salausmenetelmän, mutta monet sim-kortit toimivat vielä vanhan mallin mukaisesti.

Nohlin Security Research Labs -yritys toimii neuvonantajana mobiili- eli kännykkäturvallisuusasioissa useille saksalaisille ja yhdysvaltalaisille monikansallisille yrityksille. Nohl tutki sim-korttien turva-aukkoja kahden vuoden ajan. Hänen tutkimustuloksensa on välitetty kännykkä- ja mobiilipalveluja tarjoaville operaattoreille sekä sim-korttien valmistajille."

Sama uutinen The NY Timesin www-sivuilla:

http://www.nytimes.com/2013/07/22/technology/encryption-flaw-makes-phones-possible-accomplices-in-theft.html?_r=0

Käyttääkö tai käyttikö Saunalahti / Elisa heikompaa salausjärjestelmää, joka on altis laittomalle telesalakuuntelulle?

Äänestä

Joka leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön. Kaikki idioottimainen tietotekniikka on kaikille avointa. Luuletko ettei kuka tahansa saa heti selville kuka kukin täällä on? Olen Tampereen psykopaattipoliisi ja kaikki tuntevat minut. Löydät minut paikallisista thai-hieronnoista jotka maksavat minulle. Ne jotka eivät maksaneet ovat ratsattu, ja uudet omistajat maksavat. Hahaa! Luulitko ettei meikäläisillä ole kaikki valta ja voima, hä?

Äänestä

Kummasti ajankohtaiset viestit uppoo unholaan Maailman menoa -osiossa.

Äänestä

Viranomaiset aloittivat toimet: Kuinka laajasti SIM-korttien riskit koskevat Suomea?

SIM-korttien salaus petti saksalaistutkijan testissä, ja suomalaisviranomaiset selvittävät, kuinka paljon Suomessa on haavoittuvaisia SIM-kortteja.

– Viestintävirasto on ollut yhteydessä matkapuhelinpalveluita tarjoaviin teleoperaattoreihin ongelman laajuuden kartoittamiseksi.

Haavoittuvuus mahdollistaa SIM-kortin päivityksen väärentämisen, jonka avulla puhelimen sijainti voidaan selvittää tai siihen voidaan asentaa erilaisia haittaohjelmistoja. Niistä voi koitua kuluja käyttäjälle vaikkapa maksullisten tekstiviestien muodossa.

– Osassa haavoittuvia SIM-kortteja on lisäksi mahdollista ohittaa SIM-kortin suojausmekanismit ja esimerkiksi kopioida SIM-kortti kokonaan.

– Tällä hetkellä ei ole tarkkaa käsitystä siitä, kuinka paljon haavoittuvia SIM-kortteja on Suomessa käytössä.

http://m.iltasanomat.fi/digi/art-1288584075661.html

Asiaan ei olla aiemmin puututtu, koska tämä "virhe" mahdollistaa kätevästi poliisin ja muiden viranomaisten suorittaman kansalaisten vakoilun.

Äänestä

Näitä uutisia putkahtelee, koska jossain vaiheessa aletaan siruttamaan ihmisiä.
Ulkoiset sirut perustellaan turvattomiksi ja aletaan tarjoamaan "turvallista" sirua, joka sijoitetaan ihon alle ja jonka yhteydessä siirrytään absoluuttiseen isoveli valvoo järjestelmään.
Vähitellen kaikki välttämätön sähköinen asiointi siirretään toimivaksi sirun kautta ja viimeiseksi rahaliikenne. Sit se menee aika lailla Raamatun ennustusten mukaan.

Äänestä
  • Skitsotkaan ei ole enää väärässä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Doktriini kirjoitti:

Taas kovaa faktauutisointia, joka tukee sitä tosiasiaa, että ao. keskusteluketjun aloittajaa on laittomasti telesalakuunneltu:

Laitonta salakuunteluako? (Saunalahti): http://keskustelu.suomi24.fi/node/10507053

Sim-kortista paljastui paha vika: Satoja miljoonia puhelimia on voitu kaapata: http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288583877490.html

"Sim-kortin turvallisuuskoodin heikkous on voinut mahdollistaa puhelinkeskustelujen salakuuntelun, vilpilliset ostokset ja identiteettivarkaudet puhelimien omistajilta."

Taitaa nyt viranomaisia nolottaa, kun eivät tutkineet ap:n asiaa kunnialla ja kunnolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu