JOHAN KORKEIN OIKEUS TEMPUN TEKI

Voi s.....a etten paremmin sano tuosta lasten paluttamispäätöksestä.
Siinä se taas nähdään miten nämä seniilit omahyväisessä viisaudentunnossaan kieriskelevät äijät ja ämmät ovat valovuosien päässä ihmisyydestä ja normaalista arkipäivän elämästä.
Kyllä usko oikeudenmukaisuuteen taas rapisi pahemman kerran.
Siksi toisekseen yhdysvallat EI ole allekirjoittanut kaapattujen lasten palauttamissopimusta,joten mielestäni se ei sitä myöskään koske
6647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ne lapset kuuluvat USA:lle, koska USA on paras ja oikeidunmukaisin maa maailmassa. Kaikki mitä se tekee on oikein ja oikeutettua. Muut ovat väärässä, varsinkin Michale Moorea palvovat suomalaiskommaripetturihomot. Jos voisin, synnyttäisin lapset Setä Samulille ja Georhe W Bushille, koska rakastan kumpaakin palavasti.

Äänestä
  • Ja syvältä p....seestä onkin

    Äänestä

Jaa, että tunnet tapauksen taustat paremmin kuin KKO?

Äänestä
  • Kuten jokainen muukin tänne kirjoittelija tuntee...oli tapaus sitten mikä tahansa

    Äänestä

Yhdysvallat, toisinkuin väität, on allekirjoittanut ja ratifioinut lapsikaappauksia koskevan kansainvälisen sopimuksen.


http://www.finlex.fi/sopimukset/index.html

II Monenväliset sopimukset
5. Työ, perhe, sosiaaliturva
5.2. perhe
Yksityisoikeuden alaa koskeva yleissopimus kansainvälisestä lapsikaappauksesta

Konvention om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn
Convention on the Civil Aspects of International Child Abduction

Allekirjoituspäivä: 25.10.1980


Ratifiointipäivä: 25.05.1994 H


Voimaantulopäivä: 01.08.1994


Sopimus: 57/1994

Säädösviite: 644/1994

Osapuolet...

Yhdysvallat r: 29.04.1988 R v: 01.07.1988

Äänestä

Päättipä oikeus mitä hyvänsä!
Niin aika tekee tehtävänsä!
Jos nyt pojat viedään USA:aan, niin turistireissuhan siitä vaan tulee!
Jos pojat ovat tulleet äitiinsä, niin pianpa he potkivat isänsä munille, ja karkaavat taas tänne kotosuomeen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


baabe kirjoitti:

Voi s.....a etten paremmin sano tuosta lasten paluttamispäätöksestä.
Siinä se taas nähdään miten nämä seniilit omahyväisessä viisaudentunnossaan kieriskelevät äijät ja ämmät ovat valovuosien päässä ihmisyydestä ja normaalista arkipäivän elämästä.
Kyllä usko oikeudenmukaisuuteen taas rapisi pahemman kerran.
Siksi toisekseen yhdysvallat EI ole allekirjoittanut kaapattujen lasten palauttamissopimusta,joten mielestäni se ei sitä myöskään koske

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu