Lupaus Jeesuksen toisesta tulemisesta, ”parusia”, on keskeinen asia Uudessa testamentissa. Se on mainittu 319 kertaa eli keskimäärin joka 25. jae muistuttaa meitä siitä, että Jeesus tulee takaisin. Jeesuksen ristinuhrin kautta meillä on mahdollisuus turvallisesti ja pelkäämättä kohdata se todellisuus, että tuomiot tulevat, Jeesus tulee takaisin.
Uutiset kertovat tämän maailman kielellä tapahtumista, mutta niiden pintavirtauksen alla näkyy totuus siitä, että Jumalan pelastussuunnitelma toteutuu vääjäämättömästi meidän ajassamme. Meillä tulisikin olla Pyhän Hengen antama viisaus nähdä jokapäiväisen uutismassan alle.
Kannattaa myös muistaa, että aina on ollut niitä, jotka ovat arvostelleet Jeesuksen puheita hänen ristinkuolemastaan, ylösnousemuksestaan ja takaisin tulemisestaan. Aina on ollut pilkkaajia, jotka ovat haastaneet meidät, jotka odotamme Jeesusta. Vai odotammeko?
Odottamisen haaste
5
67
Vastaukset
- Miettinen -
Odottavat jouduttajat
Kun tulin uskoon 1970-luvulla, Jeesuksen takaisintuloa odotettiin innokkaasti. Silloin tupakokouksissa julistettiin: ”Jeesus tulee takaisin, oletko valmis?” Ja väki huusi ”Halleluja!” niin, että katto nousi. Odotus oli niin innokasta.
Kun joku nyt julistaa Jeesuksen tulemuksesta, kuulijat vetävät melkein hartioitaan kyyryyn ja sanovat, että ei kai tuo puhuja itsekään siihen ihan usko. Toivottavasti ei, toivottavasti ei meidän aikanamme – mehän rakennamme taivasta tänne maan päälle. Samalla unohdamme sen, minne olemme matkalla.
Pietari kirjoittaa, että tulee pilkkaajia, jotka ”tietensä eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan Sanan voimasta” ja että ”nykyiset taivaat ja maa ovat samalla sanalla talletetut tulelle, säästetyt jumalattomain ihmisten tuomion ja kadotuksen päivään.” (2 Piet. 3:5, 7)
”Mutta Herran päivä on tuleva niin kuin varas, ja silloin taivaat katoavat pauhinalla, ja alkuaineet kuumuudesta hajoavat, ja maa ja kaikki, mitä siihen on tehty, palavat. Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa, teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!” (2 Piet. 3:10-12)
Ajattele, että kalastaja Pietari tiesi jo silloin, että alkuaineet ovat olemassa, vaikka sen ajan kemistit eivät sitä tienneet.
Tapani Suonto kertoo omassa opetuksessaan odottajista. Oikeiden odottajien yksi tunnusmerkki on se, että he jouduttavat Jeesuksen tulemusta. Odottamisemme erityinen piirre on siis aktiivinen pyhä liikkeelläolo, joka jouduttaa Jumalan päivän tulemista.
Myös Jeesuksen paluu on kytköksissä tuon päivän tulemiseen. Niinpä ystävät, olkaamme näitä odottavia jouduttajia."Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa, teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!”
Kannattaa muistaa, että ylläoleva kirjoitettiin aikansa ihmisille ("teidän, jotka odotatte") eikä meille. Samoin Jeesuksen sanomaksi laitettu "Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan" osoittaa, että tuolloin oli odotuksia jotka eiväti täyttyneet.
Tietysti kaikki voidaan turhentaa muuttamalla selvä konkreettinen merkitys hengelliseksi; tämähän on perinteinen menetelmä, kun raamatun paikkansapitämättömiä ilmoituksia yritetään sovittaa vallitsevaan todellisuuteen.
Suosittelen Occamin partaveitsen käyttöä.- Esim.vain
exhellari86 kirjoitti:
"Kun siis nämä kaikki näin hajoavat, millaisia tuleekaan teidän olla pyhässä vaelluksessa ja jumalisuudessa, teidän, jotka odotatte ja joudutatte Jumalan päivän tulemista, jonka voimasta taivaat hehkuen hajoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat!”
Kannattaa muistaa, että ylläoleva kirjoitettiin aikansa ihmisille ("teidän, jotka odotatte") eikä meille. Samoin Jeesuksen sanomaksi laitettu "Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät maista kuolemaa, ennenkuin näkevät Ihmisen Pojan tulevan kuninkuudessaan" osoittaa, että tuolloin oli odotuksia jotka eiväti täyttyneet.
Tietysti kaikki voidaan turhentaa muuttamalla selvä konkreettinen merkitys hengelliseksi; tämähän on perinteinen menetelmä, kun raamatun paikkansapitämättömiä ilmoituksia yritetään sovittaa vallitsevaan todellisuuteen.
Suosittelen Occamin partaveitsen käyttöä.Eihän Eliakaan maistanut kuolemaa kun nousi ylös.
- -jarmo-
Oikein hyvä aloitus, halleluja! Jeesus on voittaja!
- Vain Jeesus yksin
Jeesus on voittaja, toden totta. Kirjoitus kertoo hyvin, että aina on ollut myös pilkkaajia olemassa. Ei uutta siinäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1924107Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä392647Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1032136Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli861922Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2071807Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n301128- 721065
- 72811
Milloin olit onnellinen? Miksi?
Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon148786Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!
Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen28781