Kakkosautoa ostamssa

Tarkoitus olisi ostaa kakkosauto (suurimmaksi osaksi taajama ja kaupunki ajoa) pari vuotta hyvin palvelleen Primeran tilalle. Hintahaarukka max. 1000e jotain satasia.

Järkihankintahan olisi juurikin tuollainen vanhempi japski. Toisaalta Volvo on kuumotellut jo pitkään. Volvossa vaan tuo kulutuspuoli meinaa olla vähän suurenlaista ja nykyisenä ykkösautona toimiikin ihan tarpeeksi kuluttava 940. Mitenkäs on luotettavuuden laite 850:ssä? Vanhat 200/700 sarjalaiset ovat ainakin melko pommin varmaa tekniikkaa, mutta hyviä yksilöitä on jo vaikea löytää. No se Volvoista.

Japseiska Nissan olisi ihan hyvä vaihtoehto, mutta kun edellinen auto oli Primera ja Almerakin on taloudesta jo löytynyt aiemmin, vaihtelu virkistäisi. Mazda ehkä, mutta jotenkin liian tylsä omaan makuuni, tai ei vaan jotenkaan hirveästi iske. Toyotat turhan kalliita ja paljon ajettuja. Mitenkäs Honda? Itselläni ei minkäänlaisia kokemuksia merkistä. Esson Baari tarinoissa kalliit vakuutukset? Mitenkäs varaosien hinnat ja onko mitään tiettyjä malleja mitä olisi syytä välttää? Muutenkin yleisiä suosituksia ja infoa edellämainituista automerkeistä.Ja japskit ruostuu se on jo tiedostettu fakta.

Kiitoksia jo etukäteen.
8126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Subaru olisi kestävä peli tekniikan osalta. Nelikkona hauska ajaa myös talvella, eikä jää jumiin helposti.

Äänestä

Kyllä se tuossa hintaluokassa varmin taitaa olla Corolla 90-luvulta.
Katso hyvin huollettu yksilö jakopää jne. kuluvat osat kunnossa, pitäisi löytyä 1000 hinnoissa jo valita asti... kilsoja ei tarvii pelätä tuon ajan Toyotissa.

Suzuki voisi olla myös varma ja halpa vaihtoehto aidoista Japanilaisista.

Äänestä

Katso auton rekisterinumero ja laske netissä vakuutuksen hinta. Isoruokaisissa on myös kalliimpi vero, se tieto löytyy sivulta

http://www.trafi.fi/tieliikenne/verotus/ajoneuvovero/veron_rakenne_ja_maara#perusvero

Meillä meni kakkosauto (Astra automaatti) vaihtoon, vuosivero laski 163 eurosta 76 euroon. Vakuutuksetkin luonnollisesti halpenivat kun (turbo-)moottori on pieni. Jäi 2,0 automaatti-Scenic ostamatta kun tarkistin kustannuksia. Ideana oli että itse autoon voi panostaa enemmän jos sen käyttö (tai seisottaminen parkkipaikalla) on halvempaa.

Äänestä
  • Nuo verot olikin v. 2012, nykyiset lukemat ovat 221 euroa ja 119 euroa. Vanhoissa autoissa on kovat CO2-arvot vaikka käytännön kulutus olisikin maltillisella tasolla.

    Äänestä

Moi, riippuu vähän mitä odotuksia/kriteereitä olet asettanut kakkosautolle, monille kakkosauto on pelkästään kulkine millä ajetaan paikasta a paikkaan b eikä ajettavuudella/mukavuudella ole mitään merkitystä, jos lukeudut näihin voisin myös lämpimästi suositella 90-luvun alun toyota corollaa tai carina E:tä, nämähän on pomminvarmoja tekniikaltaan, osat halpoja ja helppo myös korjata itse jos vähäkin on ruuvaillut aiemmin. Lisäksi näissä toyotissa on myös halvahkot vakuutukset ja verot (ainakin pikkukoneisissa), taloudellisia ja silti suorituskyky riittää hyvn normaaliajoon :) ainoat miinukset sitten on melko mitäänsanomaton ajettavuus ja pellit näissä alkaa usein jo olemaan aika ruosteisia. Mutta jos löydät hyväkorisen ja huolletun niin voin lämpimästi suositella ja osuu hinnaltaan myös aika hyvin tuohon sun haarukkaan! :)

Jos sitten taas olet ihminen joka tykkää että myös kakkosautolla ajosta täytyy pystyä edes jollain tasolla nauttia kuten minä niin silloin harkitsisin juuri 850 volvoa vaikkapa farmarina, volvossa on hyvät tilat, ikäisekseen nautinnollinen ajaa, olettaen että alusta ja renkaat kunnossa, maantiellä menee kuin juna, farmarista kun kääntää takapenkit nurin niin käytössä on melkeinpä pienen pakettiauton tilat. Moottorit on suhteellisen kestäviä mikäli vaan huollot on hoidettu ajallaan ym. Monet haukkuu tuota 2.5 10v bensamoottoria joka on näissä yleisin, kuulemma on laiska ja syö öljyä ym. mutta itsellä on tuollainen 850 juuri tuolla 10v koneella ja hyvin pysyy liikenteen mukana ja maantiellä ohitukset onnistuu vaivatta kun lyö kolmosen pesään ja lapun lattiaan :) öljyä vie n.1l/4000km mutta en siitä itse ainakaan vielä ole niin huolestunut. Toki bensahan volvolle aina maistuu mutta jos otetaan huomioon auton paino ja koneen koko niin mun mielestä ihan kohtuu kulutus jos vertaa muihin samankokoisiin bensa-autoihin. itse olen mitannut kesällä maantiekulutukseksi vajaa 8l/100km ja kaupungissa n.10-11l/100km, omani on manuaalilla, automaatti varmasti hörppää jo enemmän. Miinuksena sanottakoon että noita etupään niveliä ja takapään puslia saa aika usein olla vaihtelemassa mutta toisaalta osat ei näihinkään enää paljon maksa ja kohtuu helppo itsekin huoltaa. Niin ja vakuutusmaksut näissäkin on yllättävän pienet! Jos et tarvitse viittä istumapaikkaa, harkitsisin myös 2-hengen pakettiautoksi rekisteröityä farmaria dieselkoneella, nehän ei kuluta mitään ja pitokulut on todella halvat. Mutta jos 850 volvoa lähdet etsimään, ole tarkkana sillä näitä on monen kuntoisia, osa tuontiautoja ja osa suomiversioita ja tarkista heti koeajolla että matkamittari pyörii sillä tuntuu olevan näissä joka toisessa pysähtynyt siihen 300-400000km paikkeille. Monet myös sanoo että kannattaa aina etsiä vuosimallia 96 tai uudempaa koska on lastentauteja korjailtu 96 vuosimalliin, mutta kakkosautoksi varmaan menee vanhempikin, itsellä 95 ja hyvin rulla joka päivä :)

Äänestä

Itselläni kakkosauto on periaatteessa vain kulkuväline paikasta a paikkaan b ja takaisin. Mukavuus tietysti plussaa. Volvo kyllä himottaisi, matkat sen verran pieniä ettei kulutuskaan kirpaise pahasti...Osaako volvo miehet kertoa 850:sta lisää?
Tyyppivikoja, muuten luotettavuus jo budjettiin sopivilla alkupään malleilla?

Äänestä
  • 1000-1500euron hintaluokassa kaikki on arpapeliä ja vain auton myyntihetken kunnolla on merkitystä.
    Ei siis millään tyyppivikalistoilla tai käyttäjien kokemilla luotettavuusmielipiteillä.

    Mahdollisimman tuore katsastus ja koeajo kunnolla ja jos tunnin parin reippaat koeajot kestää räjähtämättä käsiin, osta pois ja toivo parasta.

    Ps.
    Autoliike ei saa myydä halpaakaan autoa tiedossaan olvia vikoja piilotellen.
    ksityinen saa piilottaa vaikka anoppinsa takakonttiin ja siitä ei mitään vastuuta.

    Äänestä

  • S. Atanen kirjoitti:

    1000-1500euron hintaluokassa kaikki on arpapeliä ja vain auton myyntihetken kunnolla on merkitystä.
    Ei siis millään tyyppivikalistoilla tai käyttäjien kokemilla luotettavuusmielipiteillä.

    Mahdollisimman tuore katsastus ja koeajo kunnolla ja jos tunnin parin reippaat koeajot kestää räjähtämättä käsiin, osta pois ja toivo parasta.

    Ps.
    Autoliike ei saa myydä halpaakaan autoa tiedossaan olvia vikoja piilotellen.
    ksityinen saa piilottaa vaikka anoppinsa takakonttiin ja siitä ei mitään vastuuta.

    No onhan se toisaalta noinkin mutta kun auton tyyppiviat tiedostaa ostohetkellä on helpompi huomata viat jo ennen ostoa, tänäpäivänä tuolla 1000-1500eurolla voi löytää oikeasti jo hyvänkin kakkosauton kun vain viitsii vähän perehtyä asiaan, tuollaisen koeajolla alle räjähtävän aikapommin saa 500eurolla ja sillä 5 sadallakin voi hyvällä säkällä saada ihan hyvän. Kaikki on suhteellista mutta ainakin itselleni tuommoinen 1500 on jo isoraha enkä ainakaan itse siihen rahaan ostaisi autoa mitään pommia jolla saa kokoajan ajaessa pelätä koska pettää alle.

    Autoliikkeissä on toki virhevastuu halvoissakin mutta usein pystyvät sen kiertämään taktisesti vedoten esim. Isoon kilometrilukemaan ym normaaliin kulumiseen, usein yksityiset tietävät autoistaan huomattavasti enemmän koska ovat autoillaan itse ajaneet ym. Itse en ainakaan tuollaista "halpista" ostaisi liikkeestä koska hinnoissa on usein paljon ilmaa ja päälle tulee vielä auton hintaan nähden kohtuuttomat toimisto ym lisämaksut. Yksityiseltä ostaminen ei ole sen riskimpää kunhan nyt ei miltään hämärältä jobbarilta osta.

    Mutta vielä 850 volvosta tyyppivikoja, ainakin alustan nivelet ja puslat aika lyhytikäisiä, moottorin ylätukikumi kannattaa katsoa että on ehjä repeytyneenä hajottaa nopeasti pakosarjan ja pakoputken välisen laipan joka on aika ilkeä vaihdettava, ainakin 10v koneessa kannattaa katsoa että ilmanputsarin ja imusarjan välinen iso haitarikumi on ehjä, jos on rikki on koneeseen voinut päästä hiekkaa. Ruostetta näissä nyt ei mitenkään isommin kannata pelätä, farmarissa takavalot haalistuu alle 96 vuoden malleissa. Käsijarru kannattaa kokeilla koeajolla, aika monissa on käsijarruvaijerit jumissa tai poikki. Yksi tyyppivika on myös kampiakselin takapään eli laatikon puoleisen Stefan öljyvuoto, näkee helposti kun kurkkaa alle, jos vuotaa on yleensä koneen ja laatikon sauma öljyinen, stefa on aika hankala vaihtaa koska vaihdelaatikko pitää purkaa pois edestä, kannattaa katsella huoltokirjasta miten on huolettu, se kertoo jo paljon autosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


K.Akkonen kirjoitti:

Tarkoitus olisi ostaa kakkosauto (suurimmaksi osaksi taajama ja kaupunki ajoa) pari vuotta hyvin palvelleen Primeran tilalle. Hintahaarukka max. 1000e jotain satasia.

Järkihankintahan olisi juurikin tuollainen vanhempi japski. Toisaalta Volvo on kuumotellut jo pitkään. Volvossa vaan tuo kulutuspuoli meinaa olla vähän suurenlaista ja nykyisenä ykkösautona toimiikin ihan tarpeeksi kuluttava 940. Mitenkäs on luotettavuuden laite 850:ssä? Vanhat 200/700 sarjalaiset ovat ainakin melko pommin varmaa tekniikkaa, mutta hyviä yksilöitä on jo vaikea löytää. No se Volvoista.

Japseiska Nissan olisi ihan hyvä vaihtoehto, mutta kun edellinen auto oli Primera ja Almerakin on taloudesta jo löytynyt aiemmin, vaihtelu virkistäisi. Mazda ehkä, mutta jotenkin liian tylsä omaan makuuni, tai ei vaan jotenkaan hirveästi iske. Toyotat turhan kalliita ja paljon ajettuja. Mitenkäs Honda? Itselläni ei minkäänlaisia kokemuksia merkistä. Esson Baari tarinoissa kalliit vakuutukset? Mitenkäs varaosien hinnat ja onko mitään tiettyjä malleja mitä olisi syytä välttää? Muutenkin yleisiä suosituksia ja infoa edellämainituista automerkeistä.Ja japskit ruostuu se on jo tiedostettu fakta.

Kiitoksia jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu