Vetoauto?

Kysyisin vaan että riittääkö 1,6l moottorinen Primera 2003 vetoautoksi asuntovaunuun ja kuinka isoon?
24271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

vetomassa tuollaisessa autossa on 1250kg, joten painavampaa ei saa vetää. 1.8 litraisella ja isompikoneisilla saisikin jo sitten vetää 1500kg. Taitaa muutenkin tuo 1.6 olla hiukan tehoton vetohommiin.

Äänestä

ÄLÄ VEDÄ!

Sinänsä juuri tuon Primeran teho kyllä riittää, kun ei käytä liian suuria vaihteita.
Mutta juuri tuossa mallissa on alimitoitettu vaihdelaatikko. Omani meni rikki.

Ja kun yritin ostaa käytettyä laatikkoa 1.6:een, sellaista ei Suomesta löytynyt! Isompiin koneisiin sopivia laatikoita kyllä olisi paljonkin ollut kolariautokeskuksissa, mutta pienimoottoriseen ei löydy.
Siitä sopii tehdä johtopäätökset, miksi ei löydy.

Äänestä

Käytettyä laatikkoa rumatikillä ei liene kovin vaikea löytää.
Käytä hakukonetta : "laatikko tikillä 1.6".

Äänestä

korkeintaan kottikärryn vetoon.

Äänestä

Noista alitehoisista ajelijoista ne jonot ja ärsyyntymiset syntyvät. Jarrut, kytkin takajousien kantavuus, kaikki on alimitoitettuja. On ajattelematonta ja liikenneturvallisesti holtitonta lähteä yleisille, usein ruuhkaisille teille alimitoitetulla kalustolla. Se, että henkilöautoilla yleensä saa vetää matkailuvaunuja on taas suurta autotehtaitten bisnestä.

Äänestä
  • Rumatikillä varustettu on köykäisempi vetää,kun ei ole keskuslämmitysvesiä painona ja muutenkin kevyemmin rakeneltuja.

    Äänestä

Henkilöautoista luultavasti paras veturi on Volvo V70 ,koska niitä on eniten vaunun vetureina.

Äänestä
  • Juu mutta silloin oli aikanaan myös karavaanareills myös Soliferejä,eikä mitään Rumstikkejä

    Äänestä

  • Kyl se on Merssu. Merssu se on vaikka vanhempikin. Tietysti rieseli mallia ja manu askilla.

    Äänestä

  • merssumies. kirjoitti:

    Kyl se on Merssu. Merssu se on vaikka vanhempikin. Tietysti rieseli mallia ja manu askilla.

    Mulla on Mannemersu -78 3L. Eikä syö öljyä mittaamaan tuhannella. SSSSS.

    Äänestä

  • Late Lapista kirjoitti:

    Mulla on Mannemersu -78 3L. Eikä syö öljyä mittaamaan tuhannella. SSSSS.

    Olis parit tyyliin sopivat pussihousut kaupan, kiinnostaako?

    Äänestä

  • Ei tuo Volvo mikään veturi ole mutta se nyt vaan on se Mondeosta seuraava perheauto täällä periferiassa.

    Äänestä

  • Jappaa kirjoitti:

    Ei tuo Volvo mikään veturi ole mutta se nyt vaan on se Mondeosta seuraava perheauto täällä periferiassa.

    V70 Volvo on Suomalaisen taivas!


    Late Lapista. SSSS Ry!

    Äänestä

  • merssumies. kirjoitti:

    Kyl se on Merssu. Merssu se on vaikka vanhempikin. Tietysti rieseli mallia ja manu askilla.

    Eipä mersuja juuri näy veturina,ei uusia ei vanhoja.Ilmeisesti huono veturiksi?

    Äänestä

  • Ei marsua kirjoitti:

    Eipä mersuja juuri näy veturina,ei uusia ei vanhoja.Ilmeisesti huono veturiksi?

    Minulla on kylläkin Mersu 300 Dt veturina, ja kyllä sillä 6 metrinen höpömökki kulkee köykäisesti 85-90 km/h vauhdissa nelosvaihteella !

    PS; feikit fittaan! yleisön pyynnöstä!


    Late Lapista. SSSS Ry!

    Äänestä

Volvo V70 musta johon on tehtyuutena briliantt-käsittely ja verhoilun- lianestokäsittely, sekä huollatettu merkkiliikkeesä lähes 8 vuoden ajan . Parempaa autoa ei ole maailmassa. Kokeilkaa rakkaat ihmiset. Pyytäkää 2 tunnin koeajoaika merkkiliikkeestä ja menkää "nimismiehenkiharoille",moottoriteille,kyläteille, joka paikkaan missä korin äänitaso mitataan. Lähelle pääsee Audi A4, mutta ei ihan samaan.

Äänestä
  • Miten liittyy vanhaan Primeraan?

    Äänestä

  • Taidat katsella maailmaa Volvo lasien läpi. Kyllä sieltä muutakin löytyy. Olen kokeillut ja koeajanut. Koreasta löytyy yhtä hyviä huomatavasti edullisemmin.

    Äänestä

Automaatti se olla pitää. Käsihämmenteiset pitäisi kieltää.
xc70

Äänestä
  • Paljonko XC 70 on Leasing maksut kuukaudessa?

    Äänestä

  • rahvas olen kirjoitti:

    Paljonko XC 70 on Leasing maksut kuukaudessa?

    Mulla on Mersu 300d -82 ei ole mitään osamaksuna,ja olen rehellinen Lapinmies Ryt SSSSS PA

    Äänestä

Ostin XC:n ruotsista, käteisellä. On kahdella pakosarjalla.

Äänestä
  • Pakista saa nykyään halpaa lainaa . Se on hyvä. Mitä sillä toisella pakosarjalla teet? Saitko heti varaosiakin mukaasi?
    Onko siinä rumatikki lämmittäjänä

    Äänestä

Volvo on kiinalainen auto

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TTH007 kirjoitti:

Kysyisin vaan että riittääkö 1,6l moottorinen Primera 2003 vetoautoksi asuntovaunuun ja kuinka isoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu